'Buitendijks fietsen is gedeeltelijk mogelijk' 2ol zeeland Eerste inloophuis dementerenden 's-Heerenhoek blij met sanering Amac-terrein Lipjes getuit.. In de komende weken wordt er 's nachts gewerkt aan rijksweg A58 ifPl OR Dow: 'Goed plan al is het soms pijnlijk' vrijdag 23 november 2012 door Maurits Sep VLISSINGEN - In Vlissingen komt een inloophuis waar mensen met (beginnende) dementie terecht kunnen voor activiteiten en dagbe steding. Ook mantelzorgers kun nen daar terecht voor ondersteu ning en advies. Het Odensehuis gaat begin volgend jaar open. De naam Odensehuis is afgeleid van de Deense stad Odense, waar voor het eerst zo'n inloophuis voor dementerenden is opgezet. Dat voorbeeld heeft navolging ge kregen in verschillende landen, waaronder Nederland. In Vlissin gen komt het eerste Odensehuis van Zeeland. De stichting die het initiatief daarvoor heeft genomen, hoopt op termijn ook in de rest van Zeeland zulke inloophuizen te openen. Mensen met (beginnende) demen tie kunnen in het Odensehuis aller lei dingen- doe die hen helpen om geestelijk zo lang mogelijk bij de tijd te blijven en dus zo lang moge lijk zelfstandig te blijven wonen, vertelt Conny Seijbel, secretaris van de Stichting Odensehuis Zee land. „Voor iemand die vroeger graag tekende maar er nooit iets mee heeft gedaan, zoeken we een HEINKENSZAND - Aan de A58, tus sen Heinkenszand en Kruiningen, zijn de komende drie weken diver se op- en afritten 's nachts geslo ten. Van woensdag 21 tot en met zater dag 24 november wordt tussen Heinkenszand en Goes de hoofdrij baan links (Vlissingen richting Ber gen op Zoom) afgesloten. Een om leiding wordt ingesteld via de N664 en A256. Van maandag 26 november tot woensdag 28 novem ber wordt de toerit 34 Kapelle van de A58 (Vlissingen richting Bergen op Zoom) afgesloten. Verkeer rijdt om via de N289 naar toerit 33 Yer- seke. Van woensdag 28 tot donder- tekenleraar. Zo kun je van alles be denken om mensen actief te hou den. We benaderen de mensen .niet vanuit de gedachte van wat ze niet meer kunnen, maar vanuit wat ze nog wel kunnen." De stichting heeft voldoende geld voor de eerste drie jaar. Dat is on der meer te danken aan subsidies van het Delta Fonds Zeeland, het VSB-fonds en de provincie Zee land, die 77.500 euro toekende om dat het inloophuis bijdraagt aan de emancipatie van dementie. Het Odensehuis Walcheren, zoals het inloophuis gaat heten, komt aan het Pablo Picassoplein. Seijbel verwacht dat de opening in janua ri of februari plaatsvindt. In eerste instantie zal het vijf dagdelen per week open zijn. De stichting verwacht per week zon zestig bezoekers: twintig men sen met dementie en veertig man telzorgers. Dat komt per jaar neer op pakweg drieduizend bezoekers. Seijbel: „En de doelgroep wordt steeds groter, want door de vergrij zing zal het aantal dementerenden naar verwachting gaan verdubbe- len."Na de opening wordt onder zocht hoeveel mensen er komen, waar ze vandaan komen en hoe lang ze er blijven voordat ze naar een verpleeghuis moeten. door Rob Paardekam Langs een deel van de pol ders ten oosten van Sint-Annaland kan best buitendijks worden ge fietst. Dat concludeert de Natuur- vereniging Tholen in haar rapport 'Genieten van de schorren'. Of dat ook daadwerkelijk gaat gebeuren is de vraag. De provincie heeft het waterschap immers verboden om de toekomstige onderhoudswegen op de dijken open te stellen voor fietsers. Het leek het waterschap een aardig idee om bij de dijkversterking van volgend jaar, langs de Joanna Ma- riapolder en de Hollarepolder, een onderhoudsweg aan te leggen die ook voor fietsers toegankelijk is. De provincie zette echter een dik ke streep door dat plan. Fietsers zullen de natuur te veel verstoren, vinden ze in Middelburg, en dan met name de vogels die het schor gebruiken om te foerageren. Het waterschap legde zich uiteindelijk neer bij het verbod, maar op Tho len is de verontwaardiging groot. Onder meer de gemeente, de wa tersportvereniging Sint-Annaland, de Dorpsgemeenschap Sint-Anna land en de gezamenlijke camping houders (SRT) willen dat er in de toekomst buitendijks kan worden gefietst ten oosten van Sint-Anna land. Dat zou volgens hen een wel kome aanvulling zijn op het recrea tieve aanbod in de gemeente. De SRT en de Dorpsgemeenschap zijn zelfs naar de Raad van State gestapt om het besluit van de pro vincie aan te vechten. Ook de Natuurvereniging Tholen wilde zich niet zo maar neerleggen bij het besluit van de provincie. Ze was er niet van overtuigd dat de vogels echt zoveel verstoord zouden wor den. En als er geen sprake is van verstoring, moet buitendijks fiet sen mogelijk zijn, stelde voorzitter Erwin Raas eerder dit jaar. „Als het kan, kan het. Dan moet je GOES - In de Grote Kerk in Goes wordt de lifestylebeurs Scaldis Fair gehou den. Marijke Helwegen, icoon van de plastische chirurgie en bekend van de uitspraak: 'Lipjes getuit, borstjes vooruit', was donderdag te gast Zij presen teerde de modeshows en sprong zelf af en toe ook even op de catwalk. De Scaldis Fair is nog tot en met zaterdag te bezoeken. Vrijdag: 14 tot 22 uur, zaterdag 11 tot 17 uur. Een video is te zien op pzc.nl/video foto Willem Mieras dag 29 november is de afrit 34 Ka pelle van de rechter hoofdrijbaan van de A58 (Bergen op Zoom rich ting Vlissingen) afgesloten. Een omleiding is ingesteld via de aan sluiting 35 's-Gravenpolder. Ook de toerit naar Yerseke gaat een paar nachten dicht. Een grotere klus wordt van dins dag 4 tot en met zaterdag 8 decem ber uitgevoerd. Dan wordt iedere avond van 20.00 uur tot de andere morgen 06.00 uur de hoofdrijbaan afgesloten tussen Rilland en Krui- ningen. De omleiding gaat via de N289. En van maandag 10 tot dins dag 11 december is de toerit 31 Ril land dicht. •S-HEERENHOEK - Projectontwikke laar AM Wonen in Terneuzen be gint op 10 december met de sane ring van het voormalige Amac-ter rein in 's-Heerenhoek. In de grond zitten verfresten en as best. De vervallen loodsen worden pas volgend jaar gesloopt omdat de daken asbesthoudend materiaal bevatten. Het vervallen terrein en de bouwvallige loodsen zijn de in woners van 's-Heerenhoek al jaren een doorn in het oog. Onlangs is nog massaal een petitie onderte kend waarin werd opgeroepen zo snél mogelijk iets aan deze situatie te doen. Zo is het terrein eenvou dig bereikbaar voor bijvoorbeeld mensen de mogelijkheid niet ont houden om te genieten van de mooie natuur." Omdat de natuurvereniging niet erg onder de indruk was van de ar gumentatie van de provincie om het buitendijks fietsen te verbie den, heeft ze de afgelopen maan den eigen onderzoek verricht De uitkomst is tweeledig. Voor wat betreft het dijkvak langs de Jo anna Mariapolder - het dichtst bij Sint-Annaland - krijgt de provin cie gelijk. Het openstellen van de onderhoudsweg zou daar volgens de Natuurvereniging direct negatie ve invloed hebben op de natuur waarden. In de grote kreek, die pa rallel aan de dijk loopt, wordt uit gebreid gefoerageerd door verschil lende vogels als zilverreigers, lepe laars, tureluurs en groenpootrui- ters. Volgens de natuurvereniging dient verstoring van de vogels op deze plek te worden voorkomen. De iets oostelijker gelegen Hollarepolder is een an der verhaal. Daar kan vol gens de natuurclub buitendijks worden gefietst zonder dat de na tuurwaarden direct significant wor den aangetast. Er zouden nauwe lijks foeragerende en overtijende vogels zijn aangetroffen. Voorwaar de is wél dat wordt voorkomen dat de fietsers ook de dijkvakken van naburige polders, zoals de Jo anna Mariapolder, op kunnen. Dat kan door bijvoorbeeld een hek te plaatsen. Hiermee trekt de natuurvereni ging een andere conclusie dan de provincie. Volgens de vereniging baseert de provincie zich op een onvolledig onderzoek van de Vo gelbescherming. Daarin staat dat op het hele traject tussen Sint-An naland en de Krabbenkreekweg hoogwatervluchtplaatsen voor vo gels te vinden zijn, maar volgens de natuurvereniging is dit slechts spelende kinderen. Secretaris Pau la de Moor van de dorpsraad rea geerde donderdag daarom ver heugd op de aankomende sane ring. „Of wij blij zijn? Wat denkt u. De dorpsraad dringt al heel lang aan op sanering. Het terrein is ge vaarlijk." Voor de saneringsopera tie is subsidie van de provincie be schikbaar. Wat er met het terrein gaat gebeu ren, is nog steeds onduidelijk. De bedoeling is nog steeds een onder komen voor arbeidsmigranten in combinatie met reguliere wonin gen, maar door de ingestorte wo ningmarkt maakt projectontwikke laar AM pas op de plaats. TERNEUZEN - De ondernemings raad (OR) van Dow Benelux stelt op haar website dat er een goed so ciaal plan ligt onder de herstructu rering, die in Terneuzen zo'n veer tig van de 1700 banen kost. Daarbij gaat het ook om staffunc tionarissen. In Tessenderlo en Delf zijl sluit Dow Benelux fabrieken. Dat is in Terneuzen niet het geval. Wereldwijd sluit Dow twintig fa brieken. Als gevolg van de crisis staan vooral in Europa de finan ciële resultaten onder druk. De OR meldt aan de medewerkers dat 'ze zich bewust is dat het voor die gene, waarop dit plan van toepas sing is, soms pijnlijk kan zijn'. Natuur wordt niet significant Negatieve invloed op aangetast. Door een hek moet natuurwaarden vanwege voorkomen worden dat mensen foeragerende vogels. dijkvakken van naburige polders betreden. Genieten van de schorren Bevindingen van Natuurvereniging Tholen over buitendijks fietsen bij Sint-Annaland. Krabbenkreek Van Haaftenpolder Joanna Mariapolder Hollarepolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48