Opgaan en verzinken van Smit Bolnes Weer vertraging woningbouw in Noordgouwe Kroniek 18 Doorbraak dijk live te volgen in Futureland Kikkerbadje Bru blijft vooralsnog bestaan Haventoiletgebouwen toe aan een renovatie Baggerschatten op de tweede Maasvlakte vrijdag 23 november 2012 door Melita Lanting NOORDGOUWE - De bouw van zes tien nieuwe woningen in Noord- gouwe loopt opnieuw vertraging op. Doordat een omwonende van het plan aan de Brouwerijstraat naar de Raad van State is gestapt, ligt ook het plannetje voor vijf nieuwe woningen aan de Pauw straat stil. Beide plannen zitten in hetzelfde bestemmingsplan. Door de gang naar de Raad van State loopt het bouwprogramma opnieuw vertraging op. Dat ge beurde eerder dit jaar ook al om dat er een fout was gemaakt bij de gemeente waardoor de inspraak procedure over moest. Met name het bouwplan aan de Brouwerijstraat sleept al jaren voort. Eigenaar Hans Boogert van Bouwbedrijf Boogert kocht de oude schuren van Dalebout (zoals de locatie in de volksmond heet) in 2003. Hij ontwikkelde hiervoor bouwplan de Lelie. Verschillende keren moest het plan aangepast worden vanwege opmerkingen van omwonenden en van de welstandscommissie. Be gin 2012 leek alles in kannen en kruiken maar toen moest de proce dure over en nu is een omwonen de naar de Raad van State gestapt. Ondertussen verpauperen de pan den en daarover groeit de zorg in het dorp. Dat geldt ook voor de si tuatie in de Pauwstraat. Ook hier ligt de ontwikkeling nu ook nood gedwongen stil. Het onderwerp stond op de agen da van de dorpsraad van woens dagavond. Tijdens deze vergade ring werd ook gesproken over ver keersproblemen. Zo blijken de aan gebrachte wegversmallingen in de Hereweg om het verkeer af te rem men nu voor trillingen te zorgen bij aanwonenden. Maar ook hardrijders zorgen voor veel ergernis. Bijvoorbeeld op de Haneweg. Deze verbindingsweg tussen de Donkereweg en de Kloosterweg wordt momenteel op geknapt. De beloofde snelheids remmers ontbreken omdat er nog een derde asfaltlaag moet worden aangebracht. Daar wilden sommi ge aanwonenden niet op wachten. „Enkele bewoners hebben in de berm, op gemeentegrond, een ei gen markering aangebracht", ver telt voorzitter Ineke van Dijke. „Paaltjes in de berm en betonban- den aan de kant van de weg." Vol gens Van Dijke moeten die paal tjes wel weer weg. door Piet Kleemans ROTTERDAM - De geplande dijk doorbraak in de Rotterdamse Yangtzehaven, die aanstaande zon dag 25 november de getijbeweging van de zee weer terugbrengt in de nieuwe havens van Maasvlakte 2, is voor publiek live te volgen in in formatiecentrum FutureLand aan de Europaweg. Het informatiecen trum over de aanleg van Maasvlak te 2 opent zondag speciaal om 9.30 uur haar deuren. Op groot scherm is dan de geplande dijkdoorbraak door Melita Lanting BRUINISSE - „Laat ik beginnen met dat het kikkerbadje is gered. Maar...", begon voorzitter Henk Mol van de dorpsraad tijdens de dorpsraadvergadering donderdag. „Op het moment dat de scheuren zo groot worden dat kit niet meer voldoende dicht, zal dat wel het einde zijn." Daarnaast staat in de takendiscussie van de gemeente dat het kikkerbadje 'een taak is waar beëindiging veel overleg vraagt'. De dorpsraad Bruinisse wil zich daar niet op voorhand bij neerleggen. „We hebben gezegd dat we vooraf willen nadenken Tijdens de najaarsvergadering vanavond van Stad en Lande wordt de 37ste jaargang van de Kroniek van het land van de Zeemeermin gepresenteerd. In het jaarboek staat onder meer een artikel over de historie van (scheeps-)motorenfabriek Smit Bolnes. Burgemeester Dijckmeester van Zierikzee kon zijn geluk niet op toen scheepsmotorenfabriek Smit Bolnes zich in 1962 in Zie rikzee vestigde. De verslagenheid was groot toen het bedrijf vijftien jaar later weer ten onder ging. door Piet Kleemans TT uichende koppen waren het, I in de Zierikzeesche Nieuws- I bode in september i960. En I er was ook alle reden tot jui- B chen want een fabrikant van W zware scheepsmotoren ging zich vestigen in Zierikzee en dat zou voor velen werk beteke nen. Rob van Leeuwen werkte er als jongste bediende. In de kroniek van het land van de Zeemeermin beschrijft hij het 'opgaan, blinken en verzinken' van de fabriek. Bur gemeester Dijckmeester van Zierik zee sloeg de eerste paal en de mo- torenfabriek ging voortvarend van start. Dijckmeester zou de komst van Smit 8c Bolnes naar Zierikzee in zijn jaarrede over 1962 noemen als 'voornaamste gebeurtenis van het jaar'. Heel Zierikzee beleefde het allemaal mee, zo blijkt uit het relaas van Van Leeuwen. Een paar dagen na de opening door ZKH Prins Bernhard konden alle Zierik- zeeënaren een kijkje nemen in de fabriek. Het bedrijf was belangrijk voor Zierikzee. In de hoogtijdagen bood het bedrijf werk aan 200 mensen. De orderportefeuille was goed gevuld en men zag de toe komst zonnig in. Smit 8c Bolnes was ook op andere terreinen zicht baar in de lokale maatschappij. Het voetbalteam van Smit 8c Bol nes werd in 1963 uitgeroepen tot het meest sportieve team uit de zó- meravondcompetitie. Ook werd een keer de kantine van het be drijf beschikbaar gesteld voor het Nederlands schaakkampioen schap. Overigens was niet altijd ie dereen even blij met de nabijheid van de scheepsmotorenfabriek. Met nieuwe motoren werd uitge breid proefgedraaid. In een inge zonden brief in de 'Bode' klaagt een Zierikzeeënaar over nachtelijk lawaai. „Nieuwe motoren moeten proefdraaien, dat is een klare zaak. Maar moeten ze - vooral in het ha venkwartier - zo slaapverstorend proefdraaien? Het zou heel prettig zijn als hier wat op kon worden ge vonden." In 1975 komen de eerste barstjes in Smit en Bolnes. Er doen geruch ten de ronde dat de werkgelegen heid bij Smit 8c Bolnes in gevaar zou zijn. Uiteraard ontkent de di rectie in alle toonaarden dat er iets aan de hand zou zijn. Niets blijkt minder waar. Al snel blijkt dat de orderportefeuille leeg begint te ra ken. Smit 8c Bolnes gaat op zoek naar overnamekandidaten. Ver schillende bedrijven passeren de revue, de ruim 200 werknemers le ven tussen hoop en vrees en de Zierikzeese burgerij komt in ver zet tegen mogelijk massa-ontslag. Vergeefs. Nog dat jaar valt het doek. Over de oorzaak van de te- loorgang liepen de meningen des tijds uiteen. Van Leeuwen trekt de conclusie dat het bedrijf ten onder is gegaan aan haar eigen ambitie. Alles moest, beter, sneller en krach tiger. Het gebouw van Smit 8c Bol- nes bestaat nog steeds. Nu huist daar grijperfabrikant Nemag. te volgen. Over een breedte van 90 meter overspoelt het opkomende water de laatste zanddam van een halve meter hoogte en duwt deze weg. Daarna zal de stroming het ontstane gat breder en dieper ma ken. Het gebruik van de krachten van de natuur bij een dergelijke doorbraak gebeurt vrijwel nooit in ons land. De doorbraak vindt naar verwachting plaats tussen 10.00 en 11.00 in de ochtend. Op een groot scherm in het informatiecentrum is het werk van de natuurkrachten live te zien. De eerste trotse schetsen van de nieuwkomer op het In de Historische Scheeps- en Commerciewerf staat nog Zierikzee bedrijventerrein. een Smit Bolnes-scheepsmotor, foto Dirk-Jan Gjeltema over een oplossing. Dat hebben we ook gedaan met het consulta- tiebbureau en dat is een succes ge weest", zegt Mol. De dorpsraad denkt aan een speeltuin, met een eigen bestuur en vrijwilligers. Om de inwoners te informeren hoe dat in z'n werk gaat werd de voor zitter Ermina de Rooij van de speeltuinvereniging van Sint Anna- land uitgenodigd. Zij vertelde hoe in dat dorp in i960 een speeltuin startte. Een grote bak met zand en een paar toestellen. Nu is de speel tuin een bloeiende vereniging van 800 leden. De dorpsraad neemt het voortouw om het idee verder uit te werken. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland gaat investeren in de kwaliteit van de gemeentelijke jachthavens. Drie haventoiletge bouwen in Brouwershaven en Zie rikzee worden gerenoveerd. Er zit nu naar de zin van de ge meente te veel kwaliteitsverschil tussen genoemde havens en ande re havens van de gemeente. Dat verschil moet weggepoetst worden en dat doet de gemeente onder meer door dakvensters voor meer licht, het vervangen van de huur- boiler door een permanente gas- boiler en het vervangen van de warmwatervoorziening door het installeren van een verwarmingsin stallatie inclusief warmwatervoor ziening. Ook wordt in de genoem de haventoiletgebouwen een toe gangscontrolesysteem geïnstal leerd. Het toiletgebouw onder het haven kantoor in Bruinisse wordt geslo ten omdat er naar het idee van de gemeente daar voldoende alterna tieven voorhanden zijn. De ruimte die nu nog dienst doet als toilet ruimte wordt verbouwd tot opslag ruimte voor het havenkantoor. Alles bij elkaar kost de renovatie operatie van de toiletgebouwen 76.543 euro. ROTTERDAM - Informatiecentrum Futureland op de tweede Maas vlakte staat zaterdag in het teken van 'baggerschatten'. Tijdens de themadag wordt uitleg gegeven over twee opmerkelijke vondsten die werden gedaan tijdens de aan leg van de tweede Maasvlakte: het scheepswrak van de Cornelia Mae- rsk en de restanten van een Engels gevechtsvliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog. Beide wrakken zijn onder deskundig toezicht gebor gen. Daarnaast zijn diverse 'bagger schatten' te zien in een permanen te expositie in Futureland. De eer ste lezing is om 12.30 uur, de twee de om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46