81 om AMBACHT Elke paar weken een ander dak vrijdag 23 november 2012 Ambachtslui over hun bijna vergeten beroepen. Deze week: de rietdekker, door llze Rike DEREK-JAN VAN DE VEN rietdekker Opleiding: Van vader op zoon, vijfde generatie rietdekkers. De Vakfederatie Rietdekkers telt in ons land drie honderd rietdek- bedrijven, met in totaal ongeveer duizend rietdek kers in dienst. Er zijn twee op leidingen: de tweejarige oplei ding Dakdekker Riet op BBL2-ni- veau (beroepsbe geleidende leer weg) en het Vak diploma Rietdek ker (Allround Rietdekker 3), dat een vervolg opleiding is voor rietdekkers met minimaal vier jaar ervaring of in het bezit van diploma Dakdek ker Riet 2. Had ik met veel moeite bos sen riet op het dak ge bracht-via de ladder, gooi de mijn vader het weer naar beneden als het niet het goede bosje was. Zo leer je wel hoe het moet. Mijn vader was heel precies, wilde alleen maar kwaliteit leveren. Dat krijg je dan vanzelf mee." Derek-Jan van de Ven had niet de am bitie rietdekker te worden. Hij werkte in vakanties en weekenden bij zijn va der, maar ging naar de detailhandels school. „Tijdens stages moest ik twee maanden lang elke dag naar hetzelfde gebouw rijden, zat de hele dag binnen. Toen wist ik dat het niks voor mij was. Ik houd van buiten zijn, fysiek werk en vooral afwisseling. In ons vak zit je elke paar weken op een ander dak, heerlijk." Het ene rieten dak is het andere niet, vertelt hij. „Van boerenschuur die vaak rechttoe rechtaan is, tot villa met veel rondingen, dakkapellen en leuke hoek jes. Sommige daken hoeven we alleen te onderhouden. Krabben we mos en algen er af en een dun laagje riet, zodat het dak weer goed kan drogen. Vegen we het schoon en kloppen we het riet weer strak. Andere daken vervangen we compleet, soms tot en met de com plete constructie. Het liefst maak ik die op de ouderwetse manier, zoals mijn vader het deed en mijn opa. Ik ben de vijfde generatie, de familie staat sinds 1900 geregistreerd als rietdekkers. Mijn vader vermoedt dat ze daarvoor ook al in het vak zaten. Vroeger werd alles op open rietlatten gedekt, zodat de lucht er goed bij kon. Dat zijn mensen gaan isoleren en tegenwoordig heb je zelfs zogeheten 'schroefdaken', waarbij het riet rechtstreeks op een isolatiepaneel wordt bevestigd. Alles heeft zo zijn voor- en nadelen." Hij gebruikt het liefst Hollands riet. „Mijn opa zei: 'waar het groeit, moet je het verwerken'. Het kan niet altijd, als alle rietdekkers dat doen, is er te wei nig riet in Nederland. Maar Kalenberg- en Wieden-riet ziet er zo mooi uit en het werkt voor mij het prettigst." Toch vernieuwt Van de Ven ook, al ruim voordat hij in 2007 het bedrijf overnam van zijn vader. Zo ontwikkel de hij zelf een 'klopplank', waarmee het riet netjes recht wordt geklopt. „Dat was vroeger een houten plankje. Er zijn ook metalen, maar de grip en het gewicht bevielen me niet. Ik heb de diverse versies gehad, met ronde gaatjes, met vierkante. Model 2012 is er één met vierkantjes met afgeronde hoe ken die veel weg hebben van Mickey Mouse-oren." De meest invloedrijke verandering was misschien wel de lift die wordt ge bruikt om te upperen. „Je hoeft nu niet meer, zoals ik vroeger bij mijn va der deed, de bosjes riet de trap op naar het dak te brengen. Ze komen met een lift. Degene die uppert, vaak een begin ner in het vak, kan dus veel meer mee kijken en -werken op het dak. Zo leer je het vak sneller dan ik vroeger." www.riet.com www.derekjanvandeven.nl Derek-Jan van de Ven (voorgrond) houdt van het fysieke aspect en de af wisseling die rietdekken met zich mee brengt. foto's Van Assendelft Fotografie Reageren? wonen@wegener.nl Een rietdekker onderhoudt rieten daken, vervangt ze of legt ze aan op nieuwbouw. Een goed rieten dak kan 25 tot 40 jaar mee, afhankelijk van zon, regen, wind, hellings- hoek en onderhoud. Elke acht tot tien jaar moet een dak mos- en algenvrij worden ge maakt, zodat het riet beter kan drogen. Een rieten dak is versleten - maar soms nog waterdicht - als de draad te zien is (vroeger van wilgenteen, een gaarde genoemd) die horizontaal over het dak loopt. Belangrijkste gereedschap is een lange haak of een naald en goot. Daarmee wordt de draad waar het riet mee wordt vastgezet (tegenwoor dig rvs draad) onder de dwarslat doorgehaald, zodat hij aan de bovenkant aan de gaar de kan worden bevestigd. Met een klopplank, ook drijfbord genoemd, slaat de rietdek ker tegen de afgesneden kant van het riet, totdat het dak er netjes recht uitziet. Tradi tioneel werden rieten daken bevestigd op een open raamwerk van latten. Rietdekstoel- tjes kunnen op elke willekeurige plaats in het rieten dak gehangen worden. Daarop staan de dakdekkers tijdens het werk. Dakriet is altijd éénjarig zoetwaterriet en wordt geoogst in januari tot april. Het moet droog worden gemaaid en opgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44