61 I ar ID Stokke: Wat is dit? B Retro meets modern vrijdag 23 november 2012 3 foto RvdK O 2 Het overkomt me niet vaak dat ik een plant zie en geen flauw idee heb hoe die heet Dat overkwam me vorig jaar in Engeland. Ik leid elk jaar tuinenrei- zen, met een bus vol tuin- liefhebbers naar Ierland of Engeland. Het is mijn taak wat te vertellen over de te bekijken tuinen, het land- Mathiasella. schap en planten die we zien op onze reis van tuin naar tuin. Dat is niet lastig; in bei de landen werkte ik langere tijd in tuinen, dus kan ik de meeste plantennamen wel dromen. Als we in tuinen lopen, ben ik dan ook de vraagbaak. Ik ken niet alle namen van de duizenden variëteiten rozen of rododendrons uit mijn hoofd, maar een flink aantal herken ik wel. Geen buitenge wone prestatie, gewoon routine. Als je de naam van een plant maar vaak genoeg tegenkomt, blijft hij uiteindelijk wel hangen. Maar soms gaat het mis. Stonden we plots bij een plant die je niet over het hoofd kon zien. Lage en struik achtige plant, met zeegroen blad dat qua vorm wel wat aan dat van een vlier doet denken. De bloemen waren groen en stonden in losse schermen op bloemsteel- tjes van ongelijke lengte. Wat was dit in hemels naam? Een Helleborus? Nee, die groeit niet als een struik. Wat heeft nog meer groene bloemen? Een Bupleurum? Dan wel een volslagen onbekende. De Grote Onbekende was een echte trafficstopper, zo'n plant die je als aan de grond genageld doet staan. Ik moest mijn onkunde bekennen, ten overstaan van 35 tuinliefhebbers die de plant allemaal wilden heb ben. Navraag bij de tuinbaas bracht uitkomst: het was een Mathiasella. Kenden wij die niet? Nee, ik was al een tijdje niet in Engeland geweest, het was me ontgaan dat de Mathiasella tijdens mijn afwezig heid was uitgegroeid tot statussymbool. Schade snel ingehaald en een Mathiasella gekocht De plant werd nog niet zo lang geleden, in 1957, ontdekt in de hooglanden van Mexico, door de Cali- fomische botanica Mildred Mathias. Vijftig jaar later maakte de plant furore in Engeland, nu is hij ook bij specialistische kwekers in Nederland te koop. Maar is een plant uit Mexico wel winterhard? Mijn ervaring gaat één jaar terug. Ik plant te de Mathiasella vorig jaar juni in het grind tegen de noord muur van mijn huis. De plant groeide voorspoedig, vooral in de aanvankelijk zachte winter. Tot in februari de vorst zijn intrede deed, het vroor wel 17 graden. Nu kun je planten die bij een muur groeien makkelijk af dekken. Ik zette een houten schot schuin tegen de muur om de Mathiasella te beschermen. Dat ging goed. Na de vorst haalde ik het schot weg en in mei bloeide de plant met jadegroene bloemen, die in de zomer roest-rood kleur den. Nu zijn ze verdord, maar zitten nog altijd aan de plant Die heeft een nieuwe groeispurt ingezet want Mathiasella's groeien 's winters. Veel ervaring heb ik nog niet. Maar ik ben een optimist en zie komende winter zonnig tegemoet. <W~ -•88 "sai M «1 Jt Hoewel Gorenje en Bosch later ook zijn ingestapt, heeft Smeg hem op de kaart gezet: de retro- koelkast. Je kent ze wel; van die vrijstaande koelkasten met vaak iets bol lopende deur, chromen accenten, een langwerpig hand vat, (optioneel) leverbaar in felle kleuren, met op het front grote letters die de naam van de fabri kant weergeven. In de stijl van de jaren vijftig en zestig, kun je stellen. Maar dan met moderne techniek. Hoewel een ice dispen ser en led-display dan weer een brug te ver zijn. Tenminste, tot dat ook Pelgrim zich op dit retro- segment stortte. Die fabrikant laat achter een authentieke deur met klassiek logo een apparaat schuilgaan dat wél over de mo dernste techniek beschikt, zoals led-display, antibacteriële wand en fast freeze. Te koop in vijf kleuren, vanaf 929 euro. www.pelgrim.nl Kent u ze nog, de comfortstoelen van het Noorse bedrijf Stokke? Ooit was het in bepaalde kringen hip en vooral ergonomisch verant woord aan het bureau te zit ten op een schommelkruk zonder rugleuning. Billen op de zitting en de benen in een scherpe hoek onder de stoel, waarbij de knieën op twee gestoffeerde extra 'zit- tinkjes' rustten. Waar is de zogenoemde hurk- of knie- stoel gebleven? Of de hout frame balansstoel die, achter- overgekanteld, een loopje neemt met de zwaartekracht en je laat 'zweven'? Hip zijn ze niet meer, maar ze bestaan nog steeds, nu on der de naam Variér. Stokke Variér in de volksmond, al noemt het Noorse bedrijf de merknaam Stokke nergens. Het is Variér, een relatief jong bedrijf, dat sinds 2006 ergonomisch zitmeubelair maakt en verkoopt. Want in dat jaar hakte Rune Stokke, een kleinzoon van oprichter Georg Stokke, de knoop door. Stokke zou niet langer een (ergonomisch) meubel- merk zijn, maar een baby- en kindermerk: met meu bels en accessoires voor kin deren en zelfs kinderwa gens. De ergonomische zitmeu bels werden ondergebracht in een nieuw bedrijf, Variér. Dat draait prima, volgens het bedrijf Michael Mattheij van Profita Comfortabel Wo nen in Aalst-Waalre weet dat ook. „Het zijn vooral mensen met zitklachten die de ergonomische stoelen we ten te vinden. Dat is wel jam mer, want Variér biedt voor iedereen een goede stoel. Mensen komen dan nog steeds vragen naar een Stok- ke-stoel. Wij leggen uit dat het nu Variér-stoelen zijn, maar vinden het niet erg dat ze worden geassocieerd met Stokke. Dat is nu eenmaal een heel sterk merk." Het is dit jaar precies tachtig jaar geleden dat Georg Stok ke het bedrijf Stokke begon. De meubelfabriek maakte in al die jaren verschillende soorten meubels, veelal stoe len, en werd bekend met er gonomische relaxstoelen, vaak met een bewegend ele ment erin. Die balansstoelen werden een handelsmerk, maar niet zo groot als de uit vinding die ontwerper Peter Opsvik in 1972 voor Stokke deed. Al ver voordat duur zaamheid in de mode raak te, bedacht Opsvik een ro buuste stoel die een leven lang meegaat. Door de zit- en voetenplank af en toe aan het groeiende kind aan te passen, is de stoel ook ge schikt als bureaustoel voor de tiener. De Tripp Trapp, zoals deze stoel heet, speelt een belangrijke rol bij de koerswijziging van Stokke, maar was niet direct een hit. Het verhaal gaat dat Kare, de vader van Rune Stokke, het idee voor de meegroeistoel rijp vond voor de kachel. Veel jonge ouders zagen de stoel niet als kinderstoel, weet Opsvik, die zijn ver haal vaak moest uitleggen. In de jaren tachtig en negen tig was de stoel 'alternatief, voor ergonomisch bewuste ouders. Inmiddels is Tripp Trapp bijna een soortnaam geworden voor verstelbare houten (kinderstoelen. De stoel heeft zich bewezen als ergonomische oplossing voor kinderen, maar ook als volwaardige stoel aan tafel, die niet misstaat in een mo dern of design-interieur. Zo'n tien jaar geleden begon Rune Stokke zijn aandacht steeds meer te richten op kinderproducten. Eind jaren negentig al kwam er een kin derproduct bij: Sleepi. Dat is een rond spijlenbedje, dat eerst dienst kan doen als wieg en later transformeert tot ledikant, peuter- en ju- niorbed. In de loop van de jaren kwamen daar nog een commode, een wandelwa gen en een kast bij. De kniestoel. Een degelijk meubelmerk transformeren tot een hip succes: het kan. Terwijl veel meubelfabrikanten kampen met rode cijfers, maakte Stokke de omslag. Nu floreren de Noren als kinder(kamer)merk. door Renske Schriemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42