land 13 Ook De Koepel dicht Vakhond CNV bezorgd Aanleg tweede afslag A58 op losse schroeven door bezuinigingen Jan Lonink commentaar Weer een klap Inbraak in zeven woningen op vakantieparken vrijdag 23 november 2012 'Wat het veiligheidsgevoel betreft, mag ik er toch van uit gaan dat criminelen die écht een gevaar voor de sa menleving vormen, in de gevangenis blijven en niet met een enkelband naar huis worden gestuurd. Wie ge vaarlijk is of niet, dat bepaalt de rechter.' De Middelburgse gevangenis Torentijd zou op een lijst staan van gevangenissen die gesloten worden. foto Ruben Oreel Ook voor gevangenis De Koepel in Breda dreigt mogelijk sluiting. In de Boschpoort zoals de gevangenis of ficieel heet, is voor ruim 300 gede tineerden en evenzoveel personeel plek. Volgens ingewijden maakt De Koepel weinig kans om de be zuinigingsdrift te overleven omdat er nauwelijks ruimte is om uit te breiden. De Bredase strafpleiter Menno Buntsma noemt een eventuele sluiting van De Koepel 'een onza lig plan'. „Ik weet dat veel gedeti neerden die gevangenisstraf krij gen blij zijn als ze naar De Koepel kunnen. Daar komen ze vaak min der bitter uit dan uit zon gevange- nisfabriek." Sluiting van De Koe pel is om nog een andere reden niet slim, vindt Buntsma. „Het ge bouw heeft de uitstraling van een echte gevangenis waar je ver van vandaan moet blijven. Dat moet je niet zomaar weggooien." Behalve De Koepel staat ook de gevangenis in Tilburg op het lijstje. De dreigende sluiting van gevangenissen in onder meer Zeeland is drama tisch voor de lokale werkgelegen heid. Dat zegt Jorick de Bruin, be stuurder Rijk van CNV Publieke Zaak. „In dit scenario verdwijnen er ge vangenissen en dat heeft giganti sche gevolgen voor de werkgele genheid in die regio's", aldus De Bruin. Des te belangrijker is het dat er een sociaal flankerend be leid wordt afgesproken met de werkgever Rijk. Hij maakt zich ook zorgen over de veiligheid in de gevangenissen. „Als er meer mensen op één cel komen heeft dit ongetwijfeld gevolgen voor de veiligheid van de gevangenen en ook voor het personeel. De risi- cio's worden groter. En ook als de gevangenissen groter worden heeft dit gevolgen voor de veilig heid." CNV Publieke Zaak maakt zich ook zorgen over de resocialisatie van gevangen. ss0®5»:-:<i«BSsaafi door Jeffrey Kutterink KUSTMARATHON De PZC presenteert vanmiddag in CineCity Vlissingen een boek en een film over de Kustmarathon van 2012. Zowel boek als film is te koop in de betere boekhandels van Zee land, alsmede in de webshop van de PZC. Het boek kost 9,95 euro, de dvd 4,95 euro. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl DEN HAAG - De aanleg van een tweede afslag van de A58 bij Goes staat op losse schroeven. Minister Melanie Schultz (Infrastructuur) moet 550 miljoen bezuinigen en zegt niet alle beloftes aan de re gio's na te kunnen komen. Ze zei dat donderdagochtend in de Tweede Kamer tijdens de behande ling van de begroting Infrastruc tuur en Milieu. Ze noemde de boodschap aan de regio's 'pijnlijk'. Op het infrastructuurfonds wordt de komende jaren flink bezuinigd. De meest recente korting bedraagt 250 miljoen euro. Maar eerder is al voor 300 miljoen euro op het fonds bespaard. „Ik zal terug moe ten naar de regio's om te zeggen dat beloftes uit het verleden niet waargemaakt kunnen worden om dat er geen budget is", aldus Schultz. „Misschien hebben regio's creatieve oplossingen voor knel punten." Veel projecten verdwij nen in de ijskast. Welke kon Schultz nog niet zeggen. „We zet ten de euro's daar in waar ze het meest renderen voor de econo mie." Wethouder Loes Meeuwisse van Goes 'vreest het ergste' voor de aanleg van een tweede afslag van de A58. De afslag en de zuide lijke verbindingsweg samen kos ten zo'n 40 miljoen euro. Het Rijk zou 8,8 miljoen moeten bijdragen, de regio de rest. Hoewel het Rijk eerder toezeggingen heeft gedaan, zijn er nooit handtekeningen ge zet. „Ik bereid me voor op een te leurstelling", zegt Meeuwisse. „De inzet van het ministerie zal zijn om geen geld bij te dragen. Maar de afslag is van groot belang. Niet alleen voor Goes. Meer dan de helft van de mensen die in Goes werken, woont er niet en staat el ke ochtend in de file om de stad in te komen." Komt het Rijk niet over de brug, dan zal Goes een gro ter beroep doen op andere ge meenten en de provincie. Zeeland moet het even niet hebben van Den Haag. In de uittocht van Rijksdiensten dreigt nu ook de Middelburgse gevangenis Torentijd aan te slui ten. Als dat doorgaat kan de rechtbank ook wel helemaal weg. Zo loopt Zeeland in hoog tempo leeg. Harald Bergmann, de burge meester van Middelburg, ver woordt de Zeeuwse zorgen goed. Hij verwerpt terecht de koude financiële afwegingen van staatssecretaris Fred Tee- ven (WD) en hij wijst op grote praktische bezwaren. Er valt nog meer af te dingen op het plan van Teeven. Zijn idee om meer mensen in één cel op te sluiten is primitief. Het levert gegarandeerd grote problemen op. Deze kwestie heeft voor Zee land nog een heel andere di mensie. In Den Haag lijken nau welijks controlerende krachten aanwezig die bekijken of de be zuinigingsdrift deze provincie niet onevenredig zwaar raakt. Dat is zeer zorgelijk. Het wach ten is op de volgende klap. RENESSE - In zeven woningen op vakantieparken in Burgh-Haamste- de en Renesse is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro ken. De eerste inbraken werden op donderdagochtend ontdekt en in de loop van de dag bleek er in meer vakantiehuizen te zijn inge broken. De eigenaren van de hui zen zijn door de politie benaderd met het verzoek om aangifte te doen. De zes huizen waar in Burgh-Haamstede is ingebroken stonden allemaal langs de Hoge- weg. In Renesse werd er ingebroken in één vakantiewoning aan de Duin weg. Bij alle woningen werd een raam geforceerd door de dader(s) om binnen te komen. Wat ze pre cies hebben meegenomen, is nog onduidelijk. De politie heeft uit verschillende huizen materiaal meegenomen waar mogelijk spo ren op zitten van de dader(s). Hier bij kan gedacht worden aan voor werpen die door de daders aange raakt zouden kunnen zijn. Voor de rechercheurs is het mogelijk om bijvoorbeeld vingerafdrukken van die voorwerpen af te halen. BIJ NADER JMlBi Bij de foto over het verhaal over Thermphos (22 november, pagina 2), stond bij het onderschrift dat de vlaggen halfstok hingen vanwe ge het faillissement dat die dag was uitgesproken. Dat bleek bij nader inzien niet juist. De vlaggen hin gen halfstok omdat een werkne mer was overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3