'Zeeland, het achterlijke broertje' 21 zeeland 'Black-out dader Nieuwdorp' PvdA in Tweede Kamer tegen sluiting Gefopt De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Harald Bergmann vrijdag 23 november 2012 )BSa88aBSI!H<BWIJ>dMWBllBB!18SMHjWgBBM8fl8 Wat we voorzagen, is gebeurd. Hij is van zijn geloof geval len. Onze zoon Wolf weet nu dat de Grote Kinder vriend niet bestaat, en dat je men sen niet op hun woord moet gelo ven. Een pijnlijke, maar leerzame en noodzakelijke rite de passage, waar mijn zoon overigens soepei tjes doorheen rolde. Zeker weten doe ik het natuurlijk niet, maar het lijkt me toch on waarschijnlijk dat hij als volwasse ne een psychiater moet bezoeken om deze kras op de kinderziel weg te poetsen. Nee, mijn zoon maakt dezer da gen monter misbruik van zijn nieuw verworven inzichten. „Het is jullie eigen schuld dat ik het nu al weet", verklaart hij on aangedaan. „Ik ken kinderen die tien zijn en nog in Sinterklaas ge loven. Als jullie het slim hadden aangepakt, had ik ook nog in Sin terklaas geloofd." In één adem door verkondigt hij het plan voor die avond, op opge wekte toon. „Weet je wat? Ik ga mijn tandenpoetsen, zet mijn COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.ni Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n«8) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (iikü) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat rorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Hel! u nadere informatie aan 'We hebben te maken met de leegroof van Zeeland. En ten koste van wat? Van de efficiëntie van de Randstad. Dit is een koude sanering. Het ministerie zet een dikke streep met maar één doel: op nul uitkomen. Veiligheid mag ook wat kosten!' schoentje, zing een Sinterklaas liedje en ga naar bed." Zo. Dan weten we het ook weer. Sinterklaas mag dan niet bestaan, maar dat wil nog niet zeggen dat er geen geschenken verwacht wor den. Die avond zingt hij. Met overtui ging. Later, als onze zoon droomt van grotejongensdingen, kijken wij ontroerd naar de wortel, die uit de schoen (maat 37 al) steekt En we doen er toch maar een ca deautje in. Een scrabblespel met chocoladeletters. Voor de win naar. Als je groot wordt, gaat voor niks de zon op. De volgende dag zet hij, vol goede moed nu, opnieuw zijn schoen. Maar mooi dat ie leeg blijft, 's Morgens ligt hij in de houtka chel, met wortel en al. „Kijk nou wat Piet gedaan heeft", roepen we. Wolf fronst zijn wenkbrauwen. „Als Sint niet bestaat, bestaat Piet ook niet." Even, heel even, klinkt er twijfel in zijn stem. En hoop, te gen beter weten in, dat er toch zo iets is als een Sinterklaas. Dan is het weg. Voorgoed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns En weer weet Den Haag Zee land te vinden, als het gaat om het weghalen van over heidsdiensten. Dit keer dreigt sluiting van gevange nis Torentijd. door Marcel Modde Het voelt als een stop die uit Zeeland wordt ge trokken. Langzaam loopt de provincie leeg. Belangrijke bedrijven als Zalco en Thermphos moeten sluiten, over heidssteun blijft uit. De zelfstandi ge politieregio wordt opgeheven, de leiding verdwijnt naar Breda. Net als het Openbaar Ministerie en de belangrijkste delen van de rechtbank. En nu lijkt ook het bestaan van een eigen gevangenis z'n langste tijd te hebben gehad. Staatssecreta ris Fred Teeven denkt landelijk met elf penitentiare inrichtingen minder toe te kunnen en zo flink te bezuinigen op zijn begroting, zo zou blijken uit uitgelekte stukken. Kleine boefjes kunnen met een en kelband hun straf thuis uitzitten. De zwaardere gevallen wil Teeven meer in één cel stoppen. Het mi nisterie van Veiligheid en Justitie haast zich te verklaren dat er nog niets is besloten en dat Teeven zijn plannen in het voorjaar zal ont vouwen. De Middelburgse burgemeester Ha rald Bergmann (WD) en zijn col lega Jan Lonink (PvdA) van Ter- neuzen zijn allerminst overtuigd van nut, noodzaak en werkbaar heid. Bergmann hekelt onomwon den het Rijksbeleid. „We hebben te maken met de leegroof van Zee land. En ten koste van wat? Van de efficiëntie van de Randstad. Dit is een koude sanering. Het ministe rie zet een dikke streep met maar één doel: op nul uitkomen. Veilig heid mag ook wat kosten! Als deze tendens zo doorgaat, worden we een tweederangsprovincie, het ach terlijke broertje van de Randstad." Ook praktisch kleven er volgens Bergmann legio bezwaren aan het plan. Sluiting van Torentijd bete kent tevens sluiting van de 24 ar restantencellen van de politie. Die kunnen niet eenvoudig worden ondergebracht in de bureaus, want daar zijn andere eisen aan verbon den. In het zwartse scenario zou de politie straks een arrestant uit Zeeland moeten afleveren in Bra bant. Kostbare uren gaan daarmee verloren, signaleren Bergmann en waarnemend korpsbeheerder Lo nink. En wat het veiligheidsgevoel betreft: „Stel je eens voor dat je wordt aangevallen door je buur man", zegt Bergmann. „En de vol gende dag is hij weer thuis met een enkelbandje om. Dat pik je toch niet!" door Jeffrey Kutterink Regeringspartij PvdA heeft opheldering gevraagd over de voorgenomen sluiting van gevangenissen in krimpgebie- den zoals Zeeland. Vijf PvdA-Kamerleden, waaronder Albert de Vries uit Middelburg, hebben vragen gesteld aan staatsse cretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) en minister Lodewijk As- scher (Sociale Zaken). De PvdA vindt dat de werkgelegen heid van de gevangenissen in Zee land, Groningen en Drenthe van grote betekenis is voor die provin cies. Juist omdat de werkgelegen heid er al zo zwaar onder druk staat. Ook dragen gevangenissen in krimpgebieden bij aan de reduc tie van congestieproblemen in de Randstad, aldus de sociaal-demo craten. De PvdA'ers vinden dat werving en behoud van werkne mers voor penitentiaire inrichten in Zeeland, Groningen en Drenthe beter mogelijk is dan in de Rand stad. De PvdA vindt dat het sluiten van gevangenissen niet alleen moet plaatsvinden op basis van een bedrijfseconomische afweging. Er moet ook rekening worden gehou den met maatschappelijke kosten en baten. De Vries kan niet zeggen of de PvdA het voorgenomen kabinets besluit gaat blokkeren. „Dat is voorbarig. We wachten eerst de antwoorden van het kabinet af." Volgens het Zeeuwse Kamerlid zou sluiting van Torentijd desas treus zijn voor Zeeland. „Als amb tenaar heb ik er nog voor gezorgd dat de gevangenis naar Middel burg kwam. De argumenten toen waren juist dat in Zeeland makke lijk personeel gevonden kan wor den en dat de locatie in Middel burg prachtig is." door Emile Calon MIDDELBURG - „Als verdediger van deze man heb ik maar één taak: opkomen voor de belangen van mijn cliënt", zo zei advocaat M. Dunsbergen donderdagmiddag te gen de voorzitter van de Middel burgse rechtbank. Daarbij wees hij naar zijn cliënt, een 40-jarige man uit Nieuwdorp, die volgens het Openbaar Ministerie op 29 juli 2011 zijn ex-vriendin Michelle van HoofF met een groot aantal messte ken om het leven zou hebben ge bracht. Rechtbankvoorzitter J. Duinhof had begin deze week te horen ge kregen dat op verzoek van de raadsman een Maastrichts weten schappelijk bureau onderzoek ge daan had naar de verdachte. Het bureau kwam tot de conclusie dat de man, op het moment dat hij zijn ex om het leven bracht, een black-out gehad kan hebben. De kans daarop, aldus Dunsbergen, is reëel aanwezig en is groter dan de kans dat hij een degelijke black-out simuleert. Duinhof vroeg de raadsman waar om de rechtbank geen seintje had gekregen toen Dunsbergen op dracht gaf tot dat onderzoek. Om dat, zo voerde de raadsman aan, ik eerst de uitslag wilde weten. „Want als die niet gunstig was ge weest voor mijn cliënt, had ik het rapport niet gebruikt." Door de inbreng van het nieuwe rapport kon gisteren de strafzaak tegen de verdachte niet doorgaan. In opdracht van de rechtbank gaan wetenschappers van het Pie- ter Baan Centrum het nieuwe rap port analyseren. En eventueel nog eens kijken of de verdachte die 29e een black-out kan hebben gehad. Tot nu toe weigerde de man zich te laten onderzoeken. Met dat deel onderzoek stemt hij wel in. Officier van justitie R. Rammeloo liet op voorhand weten dat hij niet gelooft in een dergelijke black-out. Volgens hem heeft de man die 29e met opzet Michelle van HoofF om het leven gebracht Hij liet zich nog niet uit of hij vindt dat er sprake was van moord of doodslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2