pakken Hoop op inzet na jarenlang oefenen II 'Valt Syrië Turkije aan, dan ben je partij in het conflict; maar wel in NAVO-verband en niet alleen als individueel land' Dick Leurdijk, Instituut Clingendael vrijdag 23 november 2012 Lancering van een PAC-3 (Patriot Advanced Capabiiity-3). Nederland gaat het afweersysteem waarschijnlijk in Zuid- Turkije inzetten tegen eventuele Syrische aanvallen. foto Lockheed Martin lov-reactie', maar niet helemaal on gegrond. Immers, in Libië stelde de VN ook een noflly-zone in te gen de zin van Rusland. Dat leid de uiteindelijk tot zware bombar dementen op en het verdwijnen van het regime van Muammar Kaddafi. Daarnaast bezweert de Nederlandse regering weliswaar 'Afwezigheid van Syriërs in de lucht kan met Patriots afgedwongen worden' dat ze niet wil meewerken aan een vliegverbod, maar roept de voor waarde dat er een 'helder volken- rechterlijk mandaat' -voor de uit zending van de Patriots moet ko men, bevreemding op. Immers, als je een NAVO-bondgenoot helpt, is dat niet nodig. Wel echter als je een no Jly-zone wil instellen. Toch gelooft De Wijk dat niet. „Op die manier vooruit denken, dat is geen Nederlands beleid." Hoeveel de missie Nederland gaat kosten, is nog de vraag. Normaal gesproken draagt het gastland (in dit geval dus Turkije) grotendeels de kosten. Omdat onbekend is hoe groot de Nederlandse inzet wordt en waar de luchtafweerraketten ko men te staan, kan het ministerie van Defensie hierover nog geen uitsluitsel geven. Een verkennings missie in Turkije moet snel meer duidelijkheid geven over invulling en omvang van de actie. Pas dan ook zal bekend worden of minis ter van Defensie Jeanine Hen- nis-Plasschaert (WD) de porte monnee moet trekken of haar col lega Lilianne Ploumen (PvdA, Bui tenlandse Handel en Ontwikke lingssamenwerking). Daarover kan discussie ontstaan omdat in het re geerakkoord is afgesproken dat in ternationale vredesmissies uit een nieuw fonds Internationale Vrede en Veiligheid (250 miljoen, hoort bij Ploumen) betaald worden. De vraag is: valt hulp aan een NA- VO-bondgenoot ook onder dat budget? Hoe dan ook, als er straks een ra ket wordt afgevuurd, vliegt er twee miljoen euro de lucht in. Dat kost een raket bij aanschaf Nederland zette twee keer eerder Patriots in: bij de Golfoorlog in 1991 en de Irakoorlog in 2003. Al leen tijdens de Golfoorlog zijn ook daadwerkelijk raketten afgevuurd: twee stuks. Dat was niet de bedoe ling. De projectielen kozen het luchtruim door een softwarefout in het radargeleidingssysteem. Een herhaling van deze misser hoeven we niet snel te verwachten, stelt een woordvoerder van Defensie: „We zijn inmiddels bij de zevende update aangekomen, de systemen zijn sterk verbeterd." In Vredepeel bij Venray, de thuisbasis van de Ne derlandse Patriots, staan de militairen te trappe len om naar Turkije te gaan. door Roel Ophelders Daar zit-ie dan op het bedieningspaneel, haast achteloos ver stopt tussen allerlei andere knoppen die er zo op het oog niet voor onder doen. De zo genoemde Engage-knop ziet er onschuldig uit, en lijkt eerder van het soort dat je indrukt om bij de volgende bushalte uit te kunnen stappen. Hoe anders is de praktijk, weet luitenant Nick Hoetjes. „Ja, deze moet je indrukken om een raket af te vuren in de richting van een vijandelijk vliegtuig", wijst hij, tu rend naar het groen oplichtende radarscherm in de mobiele vuur leidingscentrale. „Hoe groot de kans is dat ik die knop binnen kort gebruik? Vrij klein. Ik hoop in elk geval dat ik 'm nooit hoef aan te raken." In de 25 jaar dat Nederland over de Patriot-raketafweerinstallaties beschikt, heeft niemand de magi sche vuurknop ooit beroerd. Ten minste, niet tijdens de spaarzame missies waarbij de Patriots daad werkelijk zijn ingezet. „Wél ge beurt dat af en toe tijdens oefe ningen, die we vrijwel jaarlijks op Kreta houden", vertelt kapi tein Lennart Cornelisse. „Daar is een militaire locatie waar je ver van de bewoonde wereld raket ten kunt afschieten op objecten. Dat doen we dan ook, om het ge voel van écht schieten te ervaren, en omdat de raketten toch een beperkte houdbaarheidsdatum hebben. En ja, ik heb ook een keer het commando mogen ge ven om te vuren, ergens in 2006 was dat. Een persoonlijk hoogte punt, want dat is tenslotte waar voor je dag in dag uit hebt ge traind." In soortgelijke bewoordingen wordt hier in Vredepeel nu ge sproken over de mogelijke missie langs de Turks-Syrische grens. „We voelen ons als voetballers die al negen jaar dagelijks trainen zónder dat er een wedstrijd ge speeld wordt", verzucht Hoetjes, die nog nooit een daadwerkelijke inzet meemaakte. Na de Irakoorlog, toen Turkije eveneens beschermd moest wor den tegen raketaanvallen, volg den negen lange jaren van alleen maar oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Cornelisse: „Dan begrijp je wel dat het hier leeft. Ie dereen volgt het nieuws en praat erover. En reken maar dat velen blij zullen zijn als het er uiteinde lijk een keer van komt." Bij de opwinding blijft het tot na der order ook meteen. Verloven zijn nog niet ingetrokken en ook het materieel wordt nog niet in haastig tempo geprepareerd voor vertrek. Waar ze in Turkije worden gesta tioneerd, is voor de militairen in Vredepeel trouwens ook niet on belangrijk, wijst Lennart Cornelis se. „De grens met Syrië is 900 ki lometer lang. Je hebt gedeeltes van Turkije waar het nu zonnig en warm is, en gedeeltes waar het koud is en sneeuwt. Nou, we zijn het al allemaal eens: doe ons dan het eerste maar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11