Raketten die raketten io patriots voor turkije Patriot-luchtafweersysteem Nederland gaat waarschijnlijk Patriot-raketten sturen naar Turkije. Wat betekent dat; zijn we dan in oorlog? Wat kost zo'n raket? En wie betaalt de missie? vrijdag 23 november 2012 De Nederlandse luchtmacht beschikt sinds 1987 over het grond-lucht- geleide-wapensysteem Patriot, dat bescherming biedt tegen ballistische raketten. De nieuwste versie heet PAC-3. infographic DPd bronnen ANP, Min. van Defensie door Joost Bosman en Niels Klaassen Stel, Syrië valt Turkije aan met raketten en Nederlandse Patriots halen die uit de lucht, is Nederland dan in oorlog met Syrië? „Nee", zegt directeur Rob de Wijk van The Hague Centre for Strate gie Studies. „Dat betekent hele maal niets; want er is geen oorlogs verklaring uitgegaan van Syrië aan Nederland en dat gebeurt ook niet." Wel treedt volgens De Wijk in het bovenstaande geval artikel 5 van het NAVO-handvest in werking, dat zegt dat een aanval op één van de bondgenoten (in dit geval Tur kije) een aanval op allen is. In het kader daarvan heeft Turkije de komst van Patriots ook aange vraagd. Ze worden er neergezet uit voorzorg, omdat, zoals De Wijk het zegt, 'het conflict in Syrië alle kanten uitgaat'. „Nu nog betreft het een enkele verdwaalde Syrische granaat die op Turks grondgebied neerkomt, maar vergeet niet dat Sy rië een enorm raketarsenaal heeft, waar Anakara wel bang voor is." De Wijk lijkt het onwaarschijnlijk dat Damascus inderdaad met grof geschut zijn noorderbuur zal aan vallen, maar helemaal uitsluiten dat de schermutselingen tussen de twee landen escaleren, kun je niet. Het zuiden van Turkije herbergt immers een deel van de gevluchte Syrische rebellen die het noordelij ke buurland gebruiken als pleister plaats om zich later weer bij de strijd aan te sluiten. Mogelijk zegt Damascus op enig moment: en nu is het klaar, en opent het de aanval. De Wijk: „Dan slaat Turkije terug en treedt artikel 5 van het NA VO-handvest in werking." In dat geval luidt opnieuw de vraag: is Nederland in oorlog met Syrië? „Dan ben je partij in het con flict", bevestigt Dick Leurdijk van Clingendael, het instituut van in ternationale relaties. „Maar wel in NAVO-verband en niet alleen als individueel land." Interessant vindt Rob de Wijk de weerstand van Rusland tegen de levering van de Patriots aan Tur kije. De Russen zijn volgens hem bang dat die een opmaat zullen vormen voor een no fly-zone, bo ven Noord-Syrië, een stuk lucht ruim waar Syrische jachtvliegtui gen zich dan niet mogen begeven. Of nog erger: een bufferzone op de grond in het noorden van Sy rië waar vluchtelingen kunnen worden opgevangen. De afwezig heid van de Syriërs in de lucht of op de grond zou met de Neder landse Patriots kunnen worden af gedwongen en de vraag is of je dan nog defensief bezig bent. Leurdijk noemt het verzet van Rusland (en ook China) tegen een no fl^-/bufferzone een 'Pav- 0 Radar Speurt luchtruim af, op zoek naar vijandelijk doel. Stuurt data naar commandowagen. w Vuurleidingscentrale Vangt informatie over vijandelijk doel op. Zendt lanceerinstructies naar Patriot en geleidt raket naar doel. Lengte 5,2 m Diameter 25 cm Gewicht 320 kg Snelheid 5.000 km/u Vlieghoogte 20 km Bereik 60 km Patriot Advanced Capability Missiie-3 Patriotraket ontvangt tijdens de vlucht koers- irrectfes. Q Mobiele Lanceerinrichting Lanceert Patriotraket. Elke lanceerinstallatie bevat maximaal 16 PAC-3's (4 containers met elk 4 raketten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10