'Erdogan maakt geen indruk meer' 29 9 cheap.nl dagactie Jv ger Mumbai Glazen Huis Topper in Twente cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 donderdag 22 november 2012 2r dood veroordeelde Paki- Kasab (25), werd opgehan- Pune. Hij was een van tien erroristen die in november nsen doodschoten. Op veel BUENOS AIRES plaatsen in het land werd de executie gisteren ge vierd. Kavita Karkare, weduwe van een van de slacht offers, zei geen genoegdoening te voelen, omdat de breinen achter en de belangrijkste leiders van de aan slagen nog vrij rondlopen. foto Rafiq Maqbool/AP 'Fossiel megapinguïn ontdekt op Zuidpool' Argentijnse wetenschappers heb ben op Antarctica het fossiel van een pinguïn van 2 meter lang ge vonden. Het dier is zover bekend de langste pinguïn ooit en leefde ongeveer 34 miljoen jaar geleden. Tot voor kort dachten kenners dat de keizerspin- guïn de langste pinguïn ooit was. Die kan wel 1.20 meter groot wor den. De Argentijnen denken meer fossielen van dezelfde megapinguïnsoort te vinden. per /toplocatie één superactie! 43% vatLS*— korting per persoon, per arrangement 1 overnachting incl. ontbijt Gratis gebruik bowlingbanen Shuttle naar station Delden Vlakbij Enschede Aparthotel Delden *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten €15 per boeking. Voorwaarden zie website. Premier haalt regelmatig hard uit naar Israël De woorden van de Turkse premier Erdogan maken geen indruk meer in de Ara bische wereld, zegt Can Yi- rik van het Global Political Trend Center in Istanbul. door onze correspondent Jessica Maas PASADENA 'Historische vondst Curiosity op Mars' Wetenschappers denken een histo rische ontdekking op de planeet Mars te hebben gedaan. De verkenner Curiosity heeft on langs de bodem omgewoeld en 'die gegevens gaan de geschiedenisboe ken in', zei hoofdonderzoeker John Grotzinger tegen de Amerikaanse publieke omroep. Grotzinger mag nog niet zeggen wat de ontdekking is. Over enkele weken hoopt hij meer bekend te kunnen maken. indermoordenaar' en 'Terroristenland' roept de Turkse pre- mier Recep Erdogan richting Israël. Van het oude bond genootschap tussen de twee lan den is niets meer over. Can Yirik van het Global Political Trend Cen ter in Istanbul: „De regio heeft geen Erdogan meer nodig." Waarom haalt Erdogan zo hard uit richting Tel Aviv „Erdogan laat geen moment onbe nut om tegen Israël te keer te gaan. Zodra hij de kans krijgt, barst hij los. Dat begon in 2009, toen hij tijdens het Wereld Econo misch Forum in Davos van het po dium afstormde na een discussie met de Israëlische president Shi mon Peres over Gaza. Het heeft zijn prestige in de Arabische we reld doen groeien. De harde taal heeft hem de held van de Arabi sche wereld gemaakt. Die positie wil hij absoluut niet kwijt." Met als gevolg? „Erdogans woorden maken nu niet meer zo'n indruk meer. Door de Arabische lente is enorm veel veranderd. De opkomst van het Moslim Broederschap, er zijn nieu we Arabisch leiders, zij zijn nu veel relevanter. De Turkse cultuur is toch anders dan de Arabische cultuur. Ik verwacht dan in de na bije toekomst meer en meer te ho ren van Tunesië, Egypte en de sjeik van Qatar." Erdogan ziet zich met Turkije graag als leider van de regio? „Turkije heeft door de Arabische Lente aan positie verloren. Presi dent Mohamed Mursi van Egypte is nu de nieuwe man. Hij wordt door de wereld - ook door Israël en de VS - als de sterkste leider van de regio gezien. Alle ogen zijn gericht op Mursi." Is de rol van Turkije uitgespeeld? „Nee. Turkije blijft vanwege zijn geschiedenis, als lid van de NAVO, vanwege de banden met Europa een sleutelfiguur in de regio. Wel licht niet als politiek model, maar zeker als succesvol economisch mo del. Bovendien kan Turkije nog wel degelijk een grote rol spelen. Er is de VS vêel aan gelegen dat - wanneer het Assad-regime valt - de soennieten het overnemen. Geen fanatiekelingen, maar gema tigde soennieten, goed voor de sta biliteit in de regio en wel zo veilig voor Israël. Op termijn kan dan ook Hezbollah in Libanon worden aangepakt Dat is het achterliggen de grote plan. Dus Ankara moet Is raël aan Mursi overlaten en zich fo cussen op Syrië. Daar kan het wel aan positie winnen." Zet de Turkse opstelling richting Is raël de relatie met de VS onder druk? „Washington is zeker niet blij met de tirades van Erdogan. Maar de VS moeten balanceren tussen de twee belangrijke bondgenoten. De Amerikanen begrijpen de opstel ling van Turkije ook wel - zeker na de Israëlische aanval op het hulp konvooi Mavi Marmara in 2010. Er dogan kan tekeergaan wat hij wil, Washington gaat zich daar niet in te mengen. Ze hebben Turkije erg hard nodig voor het Syrische plan." Komt het ooit nog goed tussen de oude bondgenoten Turkije en Israël? „Dat kan nog heel lang duren. Er dogan gaat zijn toon niet zomaar matigen, dat past hem niet Integendeel. Hij trekt dezer dagen juist feller van leer dan voorheen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9