ons dan maar' WM binnenlandI 5 kÉÉ?É iKORTINg Opvang als terugkeer niet kan Robot als maatje dat mensen eten geeft of een aai over de bol KORTING] donderdag 22 november 2012 van de leiders van het kamp. De bewoners zullen geen gebruik ma ken van het aanbod van Van der Laan, zegt hij. „Dan staan we na dertig dagen weer op straat. Als we het kort geding verliezen en de politie komt volgende week het kamp ontruimen, dan moeten ze ons maar als groep arresteren." Hij steekt zijn armen vooruit, alsof hij de handboeien al verwacht. Lie ver ziet hij een echte oplossing. „Ik ben gevlucht uit Sudan nadat een gewapende bende ons huis plat brandde. Het is nog steeds on veilig in mijn gebied. Ik ben nu 33, ik wil een gezin gaan stichten. Op een veilige plek." Later op de middag kondigt een woordvoerder op de website van het kamp een hongerstaking aan. Hoeveel mensen daar aan mee doen en waar die mensen zijn, we ten de bewoners van het kamp zelf niet echt. Als er soep wordt ge bracht, vindt die gretig aftrek. Maar, zoals een van de bewoners zegt: 'Soep is geen eten.' door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asiel zoekers die niet uitgezet kunnen worden of om een andere reden niet terug kunnen naar het land van herkomst, krijgen weer op vang. Dat is het gevolg van een mo tie die gisteravond door de Twee de Kamer werd aangenomen. Binnen een week moet er uitsluit sel komen hoe het kabinet de mo tie gaat uitvoeren. Het recht op op vang gaat gelden voor de circa 140 asielzoekers die momenteel in ten tenkampen in Amsterdam en Den Haag verblijven, maar ook voor an dere asielzoekers die niet terug kunnen. Met name voor alle uitge procedeerde asielzoekers uit Soma lië biedt dit een uitkomst. Zij mo gen volgens de rechter namelijk niet worden uitgezet omdat dat land te gevaarlijk is, maar ze mo gen hier van het kabinet ook niet blijven. Gisteren liet staatssecreta ris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie de Kamer weten dat de si tuatie in Irak is verslechterd. Hij zegde toe opnieuw naar de veilig heidssituatie in dat land te kijken. Waar de asielzoekers onderdak gaan krijgen, is nog onbekend. In de oorspronkelijke- motie van SP-Kamerlid Sharon Gesthuizen stond uitdrukkelijk vermeld dat die opvang geen vreemdelingende tentie mag inhouden. Die motie werd ondersteund door de PvdD, D66, GroenLinks, soPlus en de Christenunie. Pas nadat die zin werd geschrapt, werd de motie ook ondersteund door de PvdA. Sinds september wonen circa ne gentig asielzoekers in een tenten kamp in Amsterdam. Vijftig ande re uitgeprocedeerden verblijven in een kamp in Den Haag. Met name de leefsituatie in het kamp in Am sterdam begon problematisch te worden. Volgens burgemeester Eberhard van der Laan van Amsterdam was de openbare orde en de gezond heid van de mensen dusdanig in gevaar dat hij besloot in te grijpen. door Joep Trommelen ENSCHEDE - Een robot waarmee je kunt communiceren en die men sen thuis kan helpen, met eten bij voorbeeld. Over drie jaar moet er een prototype zijn gemaakt door RoboCom, een groep wetenschap pers uit 24 Europese landen, on der wie een aantal Nederlanders. Zij mogen de robot dertig maan den lang met 52 miljoen euro van de Europese Unie in elkaar gaan zetten. Robot Companions for Citi zens, heet het project; de robot wordt een 'maatje' voor de mens. Professor Vanessa Evers van de Universiteit Twente leidt binnen RoboCom de werkgroep Human Media Interaction. „Apparaten die we nu al gebruiken, moeten socia ler, vriendelijker en leuker in ge bruik worden. Door interactie met mensen. Een robot die mensen eten geeft, moet weten dat hij be ter even kan wachten met een hap je als iemand aan het praten is." De EU heeft RoboCom tot een van de zes 'vlaggenschepen' in technologie-ontwikkeling uitgeroe pen. Brussel denkt dat robots in een vergrijzende samenleving erg nuttig kunnen zijn. „Als je stofzui gen bijvoorbeeld kunt uitbesteden aan robots, is er voor mensen die in de zorg werken meer tijd voor contact met cliënten. En soms zijn mensen zo dement dat er geen in teractie meer mogelijk is, maar dan hebben ze nog wel hele basale behoeften. Je kunt dan denken aan een robot die mensen aait." Evers en haar groep werken vooral aan de communicatie tussen robot en mens. „Je moet dan niet alleen denken aan spraak, maar bijvoor beeld ook aan het volgen van be wegingen en het 'voelen' van voor werpen, waar robots dan weer in formatie uit halen over wat te doen. Het probleem is dat robots uitstekend werken binnen één con text, in de keuken bijvoorbeeld waar-ie telkens hetzelfde moet doen. Zet je zo'n robot in de kroeg, dan komt-ie in de proble men. Dat willen wij oplossen." Robots gaan steeds meer op echte mensen lijken, denkt Evers. In ui terlijk; ze 'werken' immers in een menselijke omgeving en mensen communiceren het liefst met iets wat op een mens lijkt. „Maar net als een kind zal een toekomstige robot zich ook vanzelf ontwikke len, 'groeien' door zijn program mering zelf aan te passen." RoboCom wil ook gebruik maken van 'techniek' uit de dierenwereld. „De zuignappen van een octopus zijn wellicht beter geschikt om iets op te pakken dan een hand." Uitgeprocedeerde asielzoekers in het tentenkamp verzamelen zich in de kou om een pan warme soep. foto Jules Carati Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 115» Vlissingen Walstraat 99 Delft Hulst Waalwijk Spljkenisse Oud-Beïjerland Naaldwijk Pijnacker 8 megapixel camera 4 inch Retina Display Snelle A6 processor l.c.m. met alle netwerken. Vraag naar de voorwaarden 1 GHz dualcoreprocessor 5.0 megapixel camera Icm 2-jarig T-Mobile SmartPlus 100 (Incl, 100 min/sms 250MB) internet, 1ste 6 mnd€2.51! 5 megapixel touchscreen 16GB geheugen Icm 2-jarig Vodafone Vaak 37.50 abonnement (90 min/onbeperkt sms 500MB) Icm 2-jarig Tele2 SmartMIx 300 (Incl. 300 belmin/sms) internet, 1ste 9 mnd €7.50 p/mnd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5