Proeven van en ruiken aan de Brugse historie uit i 15 Week van ie Mediawijsheid Scaldis Fair viert het goede leven in de Zeeuwse Bibliotheek donderdag 22 november 2012 op pad door René Hoonhorst De zoektocht naar de Madonna voor een schilderij van Jan van Eyck - en de lief de van leerling Jacob - is bijna sprookjesachtig. Alsof Roodkapje in het middeleeuwse Brugge ronddartelt. De ontwer pers van Historium Brugge willen de bezoekers niet alleen laten zien hoe Brugge er vijf, zes eeuwen ge leden uitzag; ze willen mensen het leven in een middeleeuwse stad ook laten horen, proeven, voe len en ruiken. Het liefdesverhaal van Jacob, gezel van meester-schilder Jan van Eyck, en Anna, model in het schilderij De Madonna met kannunik joris van der Paele, trekt de bezoeker de Middeleeuwen in. Het verhaal wordt verteld in een film. Die rol prent draait niet in een bioscoop zaal, maar is te zien in zeven ver schillende ruimten die refereren aan onder meer de haven, een eet huis en het schildersatelier van Van Eyck. De ruimten waarin de taferelen zich afspelen, sluiten precies aan bij de kaders van de film. In de ha ven hoor je krijsende meeuwen, in het atelier ruikt het naar verf en in de herberg ruik je niet alleen de gerechten; ze zien er zo levensecht uit dat het water je al in de mond loopt. Vóór de opening komende zondag lijkt het nog of de aangename as pecten van de middeleeuwen de overhand hebben. Het eten ruikt lekker, net als het badhuis. Het briesje in de haven is ook eerder fris dan dat het koud optrekt. Maar algemeen directeur Hans Vandamme, één van de bedenkers en ontwerpers van Historium Brugge, bezweert dat de bezoeker niet wordt gespaard. „Je moet het onraad kunnen ruiken in de don kere steegjes, waar de ratten weg schieten. En ook het hout en het leer in het pakhuis hoeven niet voor iedereen aangename geuren te zijn. Misschien moeten we de in tensiteit van de geuren nog wat op voeren." Vandamme legt uit dat Historium Brugge vond onderdak in een prachtig pand, pal naast het provinciehuis aan de Markt. De maaltijd van twee kijvende kooplieden in de film op een tafel is zo goed te ruiken dat bezoekers de neiging krijgen om mee te gaan eten. foto's Historium www.pzc.nl/uit het Historium mensen inzicht moet geven in het Brugge van om streeks 1435, de tijd dat Brugge reld was en Jan van Eyck op het Sint Donaaskerk en de Waterhal- toppunt van zijn roem. Door in len komt de gouden eeuw van de het verhaal ook rollen weg te leg- West-Vlaamse hoofdstad nog be neerde muziek, uitgevoerd door het Brussels Philharmonic en het Vlaams Radio Koor, geven de voor stelling nog meer vaart. Om het verhaal te volgen, krijgen bezoekers een koptelefoon op, waarin Jacob, Anna, Van Eyck en de andere spelers in negen verschil lende talen te horen zijn. Er mo gen niet meer dan 24 mensen tege lijk in een vertrek aanwezig zijn om iedereen de gelegenheid te ge ven geheel op te gaan in de sfeer. Aan het eind van de film loopt de nog vol indrukken zittende bezoe ker direct een 'aftershow' in, waar hij aantrekkelijk gepresenteerde wetenswaardigheden over de archi tectuur, de ambachten, de haven, de gebouwen, de straten en tolhui zen vindt. Het Historium hoopt, mede door zeven dagen in de week open te zijn, jaarlijks 200.000 bezoekers te mogen verwelkomen. De stad Brugge en de provincie West- Vlaand eren hebben alvast goede hoop dat het Historium het ideale vertrekpunt is voor veel van de vier miljoen toeristen en dagjes mensen die de stad elk jaar aan doen. Ze ondersteunden vier fami lies, die ruim acht miljoen in het Historium investeerden, met dik anderhalf miljoen euro. Dat in het monumentale pand aan de Markt, pal naast het provinciehuis, ook een nieuwe vestiging van de Dienst Toerisme is gehuisvest. Die dienst kan mensen er gelijk op wijzen dat het Historium een idea le opstap biedt om via het verle den het hedendaagse Brugge te ontdekken. Bijvoorbeeld door een wandeling langs plaatsen die in de film voorkomen of door een be zoekje aan het Groeningemuseum, waar het origineel van De Madon na met kannunik is te zien. Bovendien zijn het Duvelorium, een degustatiecafé van Belgische bieren waarin Historiumgangers automatisch terecht komen, en een chocolaterie extra trekkers. Een bezoekje aan Historium Brug ge kost volwassenen elf euro, kin deren tot en met 14 jaar 5,50 euro. zo'n beetje het centrum van de we- gen voor de al eeuwen verdwenen ter uit de verf Speciaal gecompo- www.historium.be De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg springt in op de landelijke Week van de Mediawijsheid (23 tot en met 30 november) met diverse activitei ten voor jong en oud. Mediawijs heid staat voor actief, bewust en kritisch omgaan met zowel tradi tionele als nieuwe media. Een mediacoach houdt van dins dag 27 november tot en met zater dag 1 december dagelijks spreek uur. Ernst-Jan Pfauth verzorgt dinsdag 27 november om 20.00 uur in de aula een masterclass bloggen. Woensdag 28 november worden er dancebattles op de Wii (14.00-16.00 uur) gehouden. Don derdag 29 november is er zowel 's ochtends als 's middags een work shop online fotoalbum maken. In samenwerking met Europa Di rect en studenten van de Roose velt Academy wordt vrijdag 30 no vember vanaf 16.00 uur een debat gehouden over 'Vrijheid van (onli ne) informatie', onder leiding van Maurits Sep (PZC). De week wordt zaterdag 1 decem ber afgesloten met het Open Huis van de Mediawijsheid. Dan zijn er de hele dag onder meer work shops (iPad voor senioren) en Wii-battles in de bibliotheek. www.zeeuwsebibliotheek.nl Na de officiële opening en 'previewavond', gisteren voor genodigden, gaat Scal dis Fair 2012 vandaag open voor publiek. Het is de vijfde keer dat het lifestyle-evenement wordt ge houden, wederom in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Tientallen regionale en landelijke ondernemers - onder meer op het gebied van wonen, eten en drin ken - tonen er wat het 'goede le ven' inhoudt. Vandaag is het Ladies Day tijdens de Scaldis Fair. Speciale gast is me- diapersoonlijkheid Marijke Helwe gen, bekend als uithangbord van de plastische chirurgie in Neder land. Er zijn doorlopend mode shows, waarbij Helwegen een spe ciale rol zal vervullen. Marijke Helwegen Vrijdag is het Business Friday, met zowel om 17.00 als om 19.00 uur een whiskyproeverij nosing tas tingHeren kunnen tussen 19.00 tot 22.00 uur ook plaatsnemen in de stoel van de barbershop voor een ouderwetse scheerbehande- ling. Verder is er een benefietvei ling (voor stichting het Clarahofje) en een businessborrel. Scaldis Fair 2012 sluit zaterdag af met Shopping Day. 's Middags is er een oestersteker aanwezig, bij wie bezoekers gratis oesters mo gen proeven. Van 11.00 tot 14.00 verzorgen beëdigde taxateurs in sa menwerking met VenduHuis De Jager kunst- en antiektaxaties. Scaldis Fair, t/m zaterdag in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Geopend: vandaag en vrijdag 14.00- 22.00 uur, zaterdag 11.00-17.00 uur. Meer informatie op www.scaldisfair.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51