Zorgen minder over 'Ontruimen? Arresteer celen 41 binnenland T©0S Houtsnip 'DWDD' schiet in het verkeerde keelgat Vertraging in bezorging van kinderpostzegels na recordverkoop DAG DEAL donderdag 22 november 2012 'Een derde gevangenissen verdwijnt' Groep asielzoekers gaat in hongerstaking kers. De staatssecretaris wil VEEL MEER MEERMANSCELLEN Amsterdam wil af van het tentenkamp van asielzoe- de bewoners uitzetten. Zelf hebben ze het vooral koud, maar ze willen niet weg. door Cyril Rosman Bij het licht van een kleine zaklamp gaat Kassim de donkere tent in. Binnen staan twintig bedden, dicht op elkaar. Er ligt een war boel van dekens en slaapzakken op. Uit een van de slaapzakken klinkt gehoest, een schim in een slaapzak draait zich om in het duis ter. Kassim loopt naar zijn eigen bed en wijst: een gat in het tent zeil waardoor de kou naar binnen komt. Hij heeft er maar een kus sen voor gepropt. „Het is hier koud als ik sta, koud als ik praat en koud als ik slaap." Kassim (30 jaar, uit Ethiopië) is een van de ruim tachtig uitgepro cedeerde asielzoekers die het ten tenkamp in Amsterdam-Osdorp bevolken. Ze wonen er al twee maanden. Omdat ze geen andere plek hebben om naar toe te gaan en omdat ze een statement willen maken. Want, vinden ze, wat er met hen gebeurt, dat kan niet. De tachtig zijn uitgeprocedeerd en moeten terug naar hun land van herkomst: Ethiopië, Sudan of Eritrea. De meesten willen niet te rug of kunnen niet terug omdat ze geen papieren hebben. Uitgeproce deerde asielzoekers worden in Ne derland niet altijd op het vliegtuig gezet, maar belanden vaak op straat en verdwijnen zo in de ille galiteit. Ze slapen bij vrienden, in een moskee, vaak op straat. En nu dus in een tentenkamp in Amster dam-Osdorp. Een bonte verzame ling van tenten. De zeiltjes die er overheen zijn gespannen klappe ren in de kille wind, het is twee uur 's middags en acht graden. Aan de eettent wappert een witte den haag - Bécasse a la presse heet het overheerlijke gerecht dat top kok Robert Kranenborg en zijn Bel gische collega Philippe Vanheule dinsdag klaarmaakten in tv-pro- gramma De Wereld Draait Door. Pre sentator Matthijs van Nieuwkerk noemde het 'delicieux', bij natuur beschermers schoot het gerecht in het verkeerde keelgat. Het gaat hier namelijk om de bereiding van de houtsnip, een beschermde dier soort. Al tijdens de uitzending regende het boze reacties op Twitter en via Facebook. De redactie van radio- en tv-programma Vroege Vogels (ook VARA) sprak zijn 'afschuw' uit Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren reageerde door film pjes op Twitter te zetten over de jacht op de houtsnip. Voormalig GroenLinks-politica Andrée van Es: 'Wees verschillig, eet houtsnip. Misselijkmakende tv'. ballon, Everything is gonna he all right is er met een stift op gezet. Arabe (26) is gevlucht uit Eritrea vanwege 'politieke problemen'. Ze draagt een gele trui, een roze bo dywarmer en twee hoofddoeken. Ze drinkt koffie die ze heeft gekre gen van buurtbewoners. Net zoals al het eten van buurtbewoners komt. Soms veel, soms een dag bijna niets. „Ik ben ziek geweest in dit kamp.-Deze plaats is niet goed, zelfs de gevangenis is beter." Die warme plek in een gevangenis is niet geheel onwaarschijnlijk. Over de hoofden van de asielzoe kers heen wordt een politiek spel gespeeld. De Amsterdamse burge meester Van der Laan wil het ten tenkamp, tegen de zin van de be woners, laten ontruimen. Vandaag dient een rechtszaak daarover. Om de kampbewoners weg te krijgen biedt Van der Laan hen een maand opvang in een andere ge meente aan. „Om bij te komen." Staatssecretaris Teeven vindt die tijdelijke opvang juist onverstan dig: „Uit humaan oogpunt begrij pelijk, maar het geeft toch hoop op een toekomst in Nederland en die is er niet." Younes (33 jaar, uit Sudan en al dertien jaar in Nederland) is een Justitie zou gevangenissen wil len concentreren in de Rand stad, Overijssel en Noord-Bra bant. Onder meer gevangenissen in Groningen, Drenthe en Zee land moeten verdwijnen. Angst voor banenverlies. den haag - Het kabinet wil een derde van de gevangenissen slui ten, meer gevangenen op één cel zetten en enkele honderden ver oordeelden niet meer opsluiten, maar thuis met een enkelband hun straf laten uitzitten. Als ge volg van deze maatregelen zullen er ook honderden banen verdwij nen. Alles bij elkaar moet dit een bezuiniging van honderd miljoen euro opleveren. Justitie wil de gevangenissen con centreren in de Randstad, Overijs sel en Noord-Brabant, omdat dit goedkoper en efficiënter is. Daar door verdwijnen de gevangenissen in Groningen, Drenthe en Zee land. Dit blijkt uit stukken van het ministerie van Veiligheid en Justi tie, gisteravond in het programma Nieuwsuur. In de bestaande complexen gaat het aantal cellen voor meer dan één gevangene van 1224 naar 3384. Daarvoor zijn wel verbouwingen nodig. Het gevolg zal zijn, dat over enkele jaren ongeveer één op de vier gedetineerden geen cel meer voor zichzelf heeft. De drastische ingreep zal volgens het personeel vermoedelijk tot meer spanningen onder gevange nen leiden. De bewaarders vrezen daarom voor hun eigen veiligheid. Bert Koops, voorzitter van de on dernemingsraad van het gevange niswezen. „De gevangenissen zijn niet klaar voor deze ingrepen. Een aantal faciliteiten heb je niet op or de en dan kunnen er escalaties ont staan." Ook Marco Ouwenhand van de vakbond voor overheidspersoneel AbvaKabo wijst er op dat het 'nog al wat uitmaakt of je een deur open doet en er één gevangene uit komt of twee die net mot hebben gehad'. Ouwehand vraagt zich af hoe concreet de voorstellen zijn. „De gevolgen zullen heftig zijn, maar ik betwijfel of het inderdaad zo erg wordt als nu naar buiten is gekomen. Bovendien zijn er voor bewakers meer soorten werk bij de overheid, bijvoorbeeld in het toezicht op huisarrest." Niettemin is hij het met Koops eens dat in sommige regio's grote drama's voor het personeel dreigen. Staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en justitie zegt dat er 'nog geen enkel besluit is geno men over de bezuinigingen bij de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI).' In het voorjaar van 2013 komt hij met 'een Masterplan dat in kaart brengt hoe de bezuinigin gen vorm worden gegeven'. leiden - Als gevolg van de record- verkoop van kinderpostzegels kunnen dit jaar niet alle basis schoolleerlingen de zegels op tijd bezorgen. Normaal gesproken zou dit uiter lijk morgen plaatsvinden. Vol gens Lilian Visscher van de Stich ting Kinderpostzegels wacht een tiental scholen echter nog op een bestelling. Pas wanneer ze die ontvangen hebben, kunnen de kinderen de deuren langs om de zegels te be zorgen. „Alles lag klaar voor ver zending maar vanwege het enor me aantal duurt dat wat langer dan gepland." Er zijn dit jaar 22 miljoen zegels verkocht, een miljoen meer dan in 2011. Dat leverde een recordopbrengst van 11,6 miljoen euro op. Vol gens Visscher is dit onder meer te danken aan de populariteit van de prinsesjes Amalia, Alexia en Ariane, die op de zegels staan PAUL KUSTERS toosenhenk.ni BD Uitsluitend geldig op do. 22 NOVEMBER Elders 54 verblijf in een 4-sterren hotel in Makkum, beoor deeld met een 8+! dagelijks ontbijtbuffet lx dagschotel BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is 2/3 dgn Puur genieten in FRIESLAND Vandaag bi] KRAS.NL v.a. waarom zou je meer betalen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4