13 Expositiezaal wordt j I Ipp 111 een totaalkunstwerk raCÈKÈW. xteen au donderdag 22 november 2012 www.pzc.nl/uit Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Afgelopen weekeinde be zocht ik onder andere tentoonstellingen in Goes. In het Cultuur huis om precies te zijn, dat onder anderen Galerie van den Berge herbergt. De berichten van ge dwongen vertrek zijn achterhaald. Sterker nog, de galerie heeft er ge zelschap gekregen van Dick de Bruijn, die zijn Middelburgse vesti ging sloot en in de bovenzalen vanaf nu regelmatig een expositie presenteert. Ik kies ervoor om bei den onder de aandacht te bren gen, omdat het om kunst gaat die grenzen opzoekt en daarbij nieu we gebieden en vormen ontsluit. Dat is spannend. En ook omdat twee van de drie exposanten in hun uitingen uitersten vertegen woordigen, maar ik er eenzelfde motivatie in herken. Henric Borsten brengt in Galerie van den Berge kunst terug tot bijna niets. Een werk kan bestaan uit twee zwart geschilderde latjes en een glasplaat, normaal nog niet eens een deel van een schilderij lijst. De enige kwaliteit die je dan nog kunt realiseren is die van de compositie. Daarbij heb je dan speelruimte in de vorm, de maat en de kleur van glas en latjes. Het zwart absorbeert het licht, het glas laat het licht ongebroken door. Te genstellingen, die je ook kunt be noemen in termen van gewicht: zwaar en licht, of ruimte: gesloten en open. De wand waarop Bor sten de objecten bevestigt is deel van de compositie. Hij transformeert de expositiezaal tot een totaalkunstwerk. Ik bevind me zo in een wereld waarin ruim te en kunst in aan perfectie gren zend evenwicht zijn. Het dagelijk se, het materiële is wat het is. Tege lijkertijd overstijgt het zichzelf tot een universele harmonie en biedt het een spirituele ervaring. Ik voel dat Borsten deze aan Mondriaan en minimal art verwante beeldtaal gebruikt vanuit verlangen naar ba lans, als sublimatie van de veel heid en de chaos van de dagelijkse werkelijkheid. Het werk van Peter Koole, te zien in de galerie van Dick de Bruijn, is juist vol van voorstellingen: her kenbaar geschilderd naar foto's. Teksten en objecten maken vaak deel uit van zijn kunst. De onder werpen zijn maatschappelijk of zelfs politiek. In zijn werk onthult hij wrang het menselijk tekort, de onrechtvaardigheid en de absurdi teit van het bestaan. Een sterk voorbeeld is een groot tweeluik. Het linker doek toont de herbegrafenis van 775 in 1995 door de Serviërs vermoorde mannen en jongens. Die begrafenis vond plaats op 11 juli 2010, de dag dat Nederland in Johannesburg de fi nale van het Wereldkampioen schap tegen Spanje verloor. Koole combineert beelden van suppor ters en bierreclame met die van de herbegrafenis. Op het rechterdoek hangt alleen een oranje kinder T-shirt, bedrukt met de tekst 'Uni ted in loss, Johannesburg - Srebre nica, Sunday 11 July 2010'. Zijn knap geschilderde werk legt op diverse niveaus het contrast bloot tussen twee gebeurtenissen waarin wij als Nederlanders het onderspit delfden: de ene een mo reel verlies, de andere sportief Het meest schrijnende is dan het ver schil in betrokkenheid: het sportie ve verlies leeft bij zoveel meer mensen dan het morele. Met zijn werk drukt Koole op een andere manier dan Borsten ook het ver langen uit naar een betere, mooie re wereld. Axel Reusch - in Galerie van den Berge - schept die als het ware zelf met zijn intrigerende, kleine schil derijen op aluminiumplaat. Hij neemt een eenvoudig voorwerp als start voor een compositie. Hij plakt stukken af en brengt - zon der een spoor van kwaststreken - kleur aan op zo'n afgebakend vlak. Hij bouwt zijn composities op uit vele lagen verf, hars en aluminium en speelt geraffineerd met vorm, kleur, ruimte en werkelijkheid. T/m 1/12. Galerie van den Berge en Dick de Bruijn, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12.00-17.00 uur. Borsten, Koole Reusch Twee hoogwaardige expo sities maken een bezoek aan het Goese Cultuurhuis zeer de moeite waard. Henric Borsten brengt ver stilde objecten en digitale prints. Peter Koole combineert beeld, tekst en object tot prikkelende politieke state ments. Axel Reusch toont subtie le schilderijen waarin kunst en realiteit in elkaar opgaan. Ron Cessel Ron Gessel maakt uitgebalanceer de foto's, die qua licht en composi tie verwant zijn met de I7e-eeuw- se genreschilderkunst. Er straalt liefde en respect uit voor de alle daagse werkelijkheid. Die vindt hij bijvoorbeeld in Chinatown in Kua la Lumpur. Ook met Bernadette Leijdekkers, Esther Jongste en Reg- gy de With. T/m 24/11. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m za. 12-17 uur. Fabian Westphai Fabian Westphai oriënteert zich op de abstract constructivistische traditie. Hij schildert variaties op een ordening van cirkels, vierkan ten en driehoeken in primaire kleuren. Helderheid en eenvoud krijgen door inventiviteit en vak manschap een visuele kracht die de perfecte synthese is van het strenge en het speelse. T/m 1 /12. Caesuur, Lange Noordstraat 67, Vr. en za. 14-17 uur. Joep Aerssens Joep Aerssens neemt de steen als uitgangspunt voor het beeld dat soms gestileerd naturalistisch, maar vaker abstract wordt. Hij brengt vorm en gevoel samen in een op de moderne sculptuur geënte beeldtaal. Ook met Annie Thieleman (schilderijen) en Sarah Thieleman (foto's). T/m 1/12. 't Kunstuus, Dorpsstr. 43, Heinkenszand. Wo.-vr. 13-18 uur, vr. ook 19-21 uur, za 10-12 en 13-16 uur Sandra van der Meulen Sandra van der Meulen verbeeldt haar reis door het leven in een Oosters geïnspireerde met kalligra fie verwanteschriftuur. Vluchtig heid gaat samen met concentratie. Tekstfragmenten maken als tekens vaak deel uit van het beeld. Haar composities zijn open, sober en in tens. T/m 2/12. Passerelle, Stadhuis Terneu- zen, Stadhuisplein 1, Terneuzen. Ma. t/m do. 8.30-16.30 uur. Vr tot 20 uur. speciale methode, werkt altijd! ...en je zult trots zijn op jezelf www.destrooom.nl 0113-350879 Werk van Henric Borsten in Galerie van den Berge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49