uit! 3 Muziek blijft motor voor James Burton donderdag 22 november 2012 podium www.pzc.nl/uit foto's Niels Coedee The Peking Acrobats houden heel wat borden in de lucht. nastie werd acrobatiek onderdeel van de oogstfeesten. De mensen wilden elkaar verrassen met aller lei stunts en gebruikten daar gewo ne dagelijkse voorwerpen bij: stoe len, tafels, vazen." The Peking Acrobats tellen meerde re rondreizende teams. Nieuw ta lent daarvoor wordt al vanaf zeer jonge leeftijd opgeleid in de eigen school in Beijing. Daar spreekt strenge discipline uit. Hebben die jonge talentjes in China wel een ei gen keus? Van Zijl: „Je kunt het vergelijken met ballet. Jong begin nen is een vereiste. In Oosterse lan den behoort dat ook meer tot de cultuur. En wat die strenge discipli ne betreft. Bij deze acrobatiek is concentratie van het allergrootse belang. Wie echt niet wil zou die hoge graad aan concentratie nooit kunnen opbrengen." Zat 24 november, Schouwburg, Middelburg; Zat 12 december, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Hiphop met Steen en Skinto. De Pit, 21.00 uur Vlissingen Concert Quatre-mainsgroep Zeeland. Atrium ter Reede, 14.30 uur Theater Vestzak 99, 20.30 uur Zeeuwse Komedie: 'Lang weekend'. Vestzak'99, 20.30 uur Tributeband The Doors in Concert. De Piek, 21.30 uur Westdorpe Polderblues met formatie Farstreet. 't Oude Raedthuys, 21.00 uur Zaamslag 0 Hans de Booij met '30 jaar, solo'. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee 0 Toneelvoorstelling 'Coupure'. Podium De Weverij, 20.00 uur Crappy Dog, Jeroen Kant en Dyzack. Poppodium Brogum, 20.30 uur ZONDAG 25 NOVEMBER Aardenburg 0 This Lizzard, akoestische pop/rock. GaleRichel, 14.00-17.00 uur Baarland 0 'Het piano-miniatuur in de klassieke muziek' door Natalia Pavlova. Galerie G achttien 88, 15.00 uur Burgh-Haamstede 0 Middelburgse band Try! HCR Bom (Noordstraat), 14.00 uur Ellewoutsdijk Willem Vermandere solo. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Kortgene Live Jazzmuziek trio Tony Wesdijk. Grand Café, Havenweg, 15.00 uur Middelburg 0 Babyconcerten (4-15 maanden) door Mathilde Castro en anderen. Schouwburg, 10.30/11.30/13.30 uur. 0 Middelburgs Theater speelt 'Familie'. Minitheater, 14.30 uur JASZ-concert: The Dirty Dozen. Hotel Arneville, 16.00 uur 0 Grandpa Nick Sessieband met Hugh Kanza, de Nederlandse James Brown. Schuttershof, 17.00 uur Retranchement 0 Vagantenkost en cd-presentatie 'Lieve Dag' door Anita Franks en Peter Clijsen. Ned. Hervormde kerk, 11.00 uur Sint Anna ter Muiden 0 Sinterklaasprogramma zangeres/luitis- te Eveline Juten en Henk Dekker (pianist). N.H.Kerk, 15.00 uur Terneuzen 0 Familie- jeugdtheater 4+ 'Sinterklaas is ziek', Muis en Leeuw. Scheldetheater, 14.00 uur 0 Toneelgroep Terneuzen: 'Familie'. Porgy en Bess, 15.00 en 20.00 uur Tholen 0 Jubileumconcert Instrumentaal Ensem ble Ars Musica. Ichtuskerk, Doelweg, 19.30 uur Vlissingen 0 'Lang Weekend' door de Zeeuwse Ko medie. Vestzak'99,15.00 uur Jazzit, Zeeuwse jazzband. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Zierikzee 0 Concert East of the Sun met filmpro jectie. fiZi in Podium De Weverij, 15.00 uur. door René de Dreu De Amerikaanse gitarist Ja mes Burton speelde met vrijwel groten der aarde samen, onder wie Elvis. Presley. Momenteel is hij voor een kleine tournee in Nederland. Zondag speelt hij in het Arsenaaltheater in Vlissingen. In de periode dat een nog piep jonge Elvis Presley optreedt in de radioshow The Louisina Hayride in Shreveport Louisiana zit de nog jongere James Burton (1939) in diezelfde stad zich als autodi dact wegwijs te maken op de gi taar. Het is nog in de eerste helft van de jaren vijftig dat hij het gi taarspel van zijn helden Les Paul, Chet Atkins, Jimmy Reed en Howlin' Wolf naar eigen inzicht interpreteert. Er ontstaat iets van een eigen stijl. Met zijn vriend en rockzanger Da- Ie Hawkins bedenkt hij het num mer Suzie Q. James Burton tekent voor de legendarische gitaarpar tij. Ze nemen het nummer op, Ja mes is vijftien, Dale zestien jaar. Het begin van een indrukwek kende carrière, vooral ook als Su zie Q.het tot in de hitlijsten schopt. Burton is ineens een pro fessioneel muzikant Teenage rockidool Rick Nelson belt en het gevolg is een jarenlange samen werking. Later volgen er meer te lefoontjes, waaronder in 1968 een van Elvis, die aan een comeback werkt na zijn vele films. Tien jaar lang staat Burton met The King op het podium en werken ze sa men in de studio. Een gesprek met de inmiddels 73-jarige gitarist heeft veel weg van een vogelvlucht door de hele rockgeschiedenis. De lijst namen waarmee James Burton heeft sa menwerkt is alleen al goed voor een dik boekwerk. Een selectie: John Denver, Johnny Cash, Em- mylou Harris, The Everly Brothers, Roy Orbison, Gram Parsons, Buffalo Springfield, The Monkees, Jerry Lee Lewis, Elvis Costello, Bruce Springsteen, Nat King Cole, Frank Sinatra, Tina Turner en Ray Charles. Aan meer dan 400 albums heeft hij een niet onbelangrijke bijdrage geleverd. Nog steeds is hij druk met mu ziek bezig. „Er liggen nog zoveel plannen. Een volledig akoestisch album en een gospelalbum bij voorbeeld, maar ook een boek met al die verhalen over de sa menwerking met grote talenten en de liefde voor en kracht van muziek", zegt Burton. „Sinds een jaar of tien heb ik een eigen stich ting die zoveel mogelijk kinderen de toegang tot een muzikale op leiding wil geven. De stichting on dersteunt door gitaren ter be schikking te stellen, geeft work shops en masterclasses en werkt met ze in studio's. Muziek is zo'n bindende universele taal tussen mensen over de hele wereld en kan je leven dermate verrijken, dat we dat als het kan ook moe ten doorgeven aan volgende gene- raties.Muziek is voor mij nog steeds een motor en inspiratie bron. Dat zal zolang ik leef niet ophouden." Burton ervaart zijn leven als 'side- man', aangever en studiomuzi kant niet als een rol in de scha duw van de grote namen. „Het is een voorrecht om met zulke men sen te werken. Je voelt je geaccep teerd, maar leert er ook veel van. De vriendschap die het oplevert, overstijgt de zakelijke beslomme ringen waarmee je te maken krijgt. Ik herinner me Elvis als een echte vriend. We konden over van alles praten, maar ons ook uitleven in jamsessies en on verwachte wendingen op het po dium. Daaraan herken je de talen ten: ze musiceren vanuit een ge voel en het vertrouwen dat er be staat tussen de muzikanten. Oog contact op het podium zegt dan al genoeg." Eigenlijk kan Burton alle arties ten met wie hij optrad ook als zijn fans beschouwen. Onder hen Keith Richards van The Rol ling Stones. Hij zei in 2001 ter ge legenheid van de opname van Burton in de Rock and Roll Hall of Fame: 'Ik kocht nooit een Rick Nelson-LP, ik kocht een James Burton-album'. Onder de bewonderaars is ook Danny Vera, die deze week met Burton optrad in het tv-program- ma Voetbal International. Zon dag staat hij in het voorprogram ma van Burton, die wordt bege leid door de Nederlandse band Muskin Tass. James Burton, zondag in Arsenaal theater, Vlissingen, 20.15 uur. James Burton: „Ik herinner me Elvis als een echte vriend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39