301 Vier variaties op valse Adriano-treffer Kraay eert vrijwilliger donderdag 22 november 2012 Uefa neemt geen genoegen met gedrag van spits Sjakhtar Donetsk Het cadeautje voor open goal dat bijna verprutst werd. De be ruchtste replay aller tijden. De Limburgse variant. En de rode kaart. Vier rare momenten in de voetbalhistorie naar aanleiding van de controversiële treffer van Luis Adriano. De aanvaller moet zich melden bij de Uefa. door Peter Leijsten SITTARD - Amnesty International bemoeide zich er nog net niet mee. Maar verder kreeg Luis Adria no de hoon van alles en iedereen over zich heen na zijn doelpunt bij FC Nordsjaelland-Sjachtar Do netsk dinsdagavond in de Cham pions League. Een speler van FC Nordsjaelland ging geblesseerd naar de grond waarna de Franse scheidsrechter Gautier het spel stillegde. De wed strijd werd even later hervat met een scheidsrechtersbal die Sjakht- ar-speler Willian naar voren trap te. Het was de bedoeling van Willi an dat Nordsjaelland de bal zou op pikken. Luis Adriano zag in de bal van zijn ploeggenoot echter een splijtende dieptepass, pikte het leer dan ook op, omspeelde de keeper en bracht de stand op 1-1. Sjachtar ze gevierde uiteindelijk met 5-2, me de dankzij drie treffers van Adria no: „Ik ben erg gelukkig met mijn drie doelpunten, óók met mijn eer ste", zei hij tegen Deense journalis ten. De Denen reageerden op het stuitende staaltje onsportiviteit van Adriano zoals Denen dat doen: beschaafd boos. De goal bleef uiteraard gehandhaafd. Ner gens in de spelregels staat dat het ongeoorloofd is wat Adriano deed. Gautier wees - met tegenzin - naar de middenstip. Dat pakte een colle ga-arbiter in de volgende bloemle zing van (bijna-) doelpunten in vergelijkbare situaties net even iets anders aan. 1. De open goal. Adriano zet de Denen met opzet een hak. Daar is bij Jan Vertonghen in het bekerpot je van Jong Ajax tegen Cambuur in 2005 geen sprake van. In een na genoeg lege Arena speelt Vertong hen na een blessurebehandeling de bal van dertig meter terug op Peter van der Vlag. Maar de Cam- buur-doelman staat te ver van zijn goal en ziet de bal over zich heen vliegen: 3-0. Vanaf de aftrap geeft Jong Ajax de Friezen vrij spel. Des ondanks slagen ze er bijna nog in te missen: de bal rolt bij die aanval net niet over de achterlijn. Uitein delijk scoort Thijs Houwing de 3-1. 2. De replay. In 1999 wint Arsenal in de FA Cup van Sheffield United met 2-1 door een omstreden tref fer van Mare Overmars. Vlak voor tijd trapt United de bal het veld uit voor een blessurebehandeling. Kanu pikt daarna de inworp van Arsenal - bedoeld voor de gasten - op en biedt Overmars een niet te missen kans: 2-1. Engeland spreekt er schande van, met name van het gedrag van Kanu. Arsenal-mana ger Wenger schrijft geschiedenis door een replay aan te bieden. De Britse voetbalbond schept een pre cedent door overspelen toe te staan. Arsenal wint. Met 2-1. 3. De Limburgse variant In mei 1998 strijden RKC en MW tegen Michael Parkhurst van FC Nordsjaelland is woedend op Luiz Adriano van Shaktar Donetsk. De Braziliaan heeft de 1-1 kunnen maken door tegen de regels van de sportiviteit te zondigen. foto Lars Poulsen/AP degradatie uit de eredivisie. Op de een na laatste speeldag staan de twee clubs in Waalwijk tegenover elkaar. MW-speler Denny Land zaat gaat er bij een 1-1 stand na een blessurebehandeling vandoor voor een solo. Een rush die hij nét niet bekroont met de winnende treffer. Maar goed ook. Landzaat moet na afloop de spelersbus in vluchten voor woedende RKC-fans, Wat was er gebeurd als hij wél had gescoord? 4. De rode kaart. Arbiter Antony Gautier deed dinsdag het enige dat hij mocht doen: de treffer toeken nen. Een collega van Gautier in de Bra ziliaanse beloftencompetitie ge bruikte elf maanden geleden daar naast zijn eigen boerenverstand. In het duel Bahia-Figueirense gaat Fi- gueirense-speler William de Olivei- ra Pottker er met de bal vandoor die bedoeld was voor Bahia. De geslepen aanvaller schuift de bal in het doel, om daarna die tref fer zonder schaamte te vieren. Het is tegen het zere been van de arbi ter die de treffer goedkeurt, maar Pottker met rood van het veld stuurt. Tegen alle spelregels in. Maar volkomen terecht. 5. Aanklacht. De Europese voet balbond heeft een aanklacht inge diend tegen Luis Adriano. Hij moet zich melden bij de tuchtcom- missie. De Uefa vindt dat hij zich onsportief heeft gedragen. doet 't gewoon KAPELLE - Oud-profvoetballer, trainer en tv-presentator Hans Kraay-junior was woensdagavond hoofdgast tijdens de vrijwilligers- en sponsoravond van de w Kapelle. Hij zette onder meer Peter Vermaire in het zonnetje. Ver- maire is de vrijwilliger van het jaar van de club. Hij vervulde tal van func ties, van jeugdtrainer tot en met bestuurslid. Momenteel is hij onder meer assistent-scheidsrechter bij het eerste elftal en ledenadministrateur. foto Willem Moeras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30