65 Geloof in doorstart Thermphos leeft nog 21 zeeland GGD onderzoekt kinderlongen donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! P ZiC 1 donderdag 22 november 2012 door Willem van Dam Sinds een jaar of twee ver toef ik in de VUT. Dat is geen onaangenaam ver blijf; beetje luieren, beetje kuieren, en nog betaald worden ook! Volgende maand word ik 65 en dan ben ik echt gepensioneerd. De formulieren die de betrokken uitkeringsinstanties mij toezon den, vulde ik kennelijk naar volle tevredenheid in, want onlangs kreeg ik bericht dat ik straks mijn eerste pensioen en AOW tege moet kan zien. Moet ik daar blij mee zijn? Ik ken(de) mensen die het niet zo ver schopten: sommigen sneuvel den met de eindstreep in zicht, an deren verzuimden een pensioen potje op te bouwen en kauwen nu op een houtje. Dus wat dat be treft mag ik niet mopperen. Maar pffftt, gepensioneerd, dat klinkt niet heel erg rock 'n roll. Tussen de post van de uitkerings instanties trof ik ook een brief van de Vereniging van Gepensio neerden van het bedrijf waarvoor ik werkzaam was. Of ik maar lid wilde worden. Dat is hard nodig, schreef de voorzitter; onze pen sioenen lopen gevaar en daarom moeten we strijdbaar en waak zaam zijn. Achteloos wierp ik het briefje op de stapel 'nog-na- der-te-bestuderen'. Vorige week ontving ik een aanmaning. De voorzitter van de Vereniging van Gepensioneerden adviseerde me op licht berispende toon om me nu toch echt als lid aan te melden, opdat we samen schou- der-aan-schouder kunnen staan en vuisten kunnen ballen. Gottogot. Ik liep in mijn jonge jaren mee in demonstraties tegen de plaatsing van kruisraketten. Ik hief span- doekjes tegen de honger in de we reld. Ik riep (héél zachtjes, dat wel, want het was verboden een be vriend staatshoofd te beledigen) dat Nixon een moordenaar was. Moet ik op mijn ouwe dag dan wéér schouder-aan-schouder gaan staan en met mijn gerimpelde vuistje zwaaien? Dacht het niet Ik luier en ik kuier. Ik lees een boek je, draai een plaatje en schrijf af en toe een stukje. En dat blijf ik lek ker doen. Op het gemakje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbüs 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (pgj Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC 0 Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal ungnjldig om met persoonsgegevens In het cololon tieft u nadere informatie aan Curator Steven van Boven 'Wij zijn in gesprek met overnamekandidaten. Eind de cember denken we een heel eind te zijn. Dat zou heel snel zijn, gelet op het feit dat ook de over de wereld ver spreide dochterondernemingen van Thermphos in de on derzoeken worden meegenomen. Het is veel werk.' De rechtbank in Breda heeft Thermphos International BV bij Nieuwdorp gisteren failliet ver klaard. Een domper voor de 420 vaste en 450 inleenkrachten. De curatoren, gedeputeerde Ben de Reu en FNV Bondgenoten gelo ven nog steeds in een doorstart. door Frank Balkenende Met een aantal gega digden lopen ge sprekken over een gehele of gedeelte lijke overname. Eén bedrijf - uit Europa, preciezer willen betrokken niet zijn - ziet brood in de omschakeling naar 'groene' fosfor. Dat is fosfor die wordt geproduceerd uit fosfaathou dend afval. FNV Bondgenoten vestigt zijn hoop op deze kandidaat. Bestuur der Lilian Schoone: „We hebben gesproken met dit bedrijf. Het maakt een goede indruk. Het is geen gelukszoeker. Het is bereid te investeren. Het garandeert het be houd van een flink deel van de werkgelegenheid bij Thermphos." Gedeputeerde De Reu, Therm- phos-directeur Rob de Ruiter en de curatoren (tijdens de surseance van betaling de bewindvoerders) zijn positief over de kansen op een overname. Maar dan moet het mi nisterie van Economische Zaken geen potentiële kopers afschrikken door gevoelige informatie te lek ken. Dat wekt de indruk dat een bedrijf dat in de groene strategie gelooft feitelijk biedt op een - deels radioactieve - puinhoop waarmee honderden miljoen eu ro's gemoeid zijn om die op te rui men. De Reu kende tot gisteren de inter ne memo niet. Volgens hem klopt die informatie ook niet. „Het is buiten proporties." Curator Steven van Boven baalt er ontzettend van dat 'onjuiste infor matie' op een cruciaal moment naar buiten komt. „Wij zijn in ge sprek met overnamekandidaten. Eind december denken we een heel eind te zijn. Dat zou heel snel zijn, gelet op het feit dat ook de over de wereld verspreide dochter ondernemingen van Thermphos in de onderzoeken worden meege nomen. Het is veel werk. Midden in in dat proces rijdt Economische Zaken ons in de wielen. Dat be moeilijkt het lastige proces waar we mee bezig zijn. Minister Kamp moet maar eens over de brug ko men en daadwerkelijk iets voor Thermphos doen." Daarmee doelt hij op een mix van maatregelen, waarmee EZ de ver koop aantrekkelijker kan maken. Landelijk voorzitter Henk van der Kolk van FNV Bondgenoten wil zo snel mogelijk een gesprek met minister Kamp over Thermphos, omdat uit de gesprekken met het ministerie tot nu toe absoluut niet is gebleken dat het de hoop op een doorstart heeft opgegeven. De vakbond heeft de rechter-com- missaris gevraagd bij de faillisse mentsafwikkeling nadrukkelijk re kening te houden met de belangen van de 420 werknemers die op straat komen te staan, evenals het maatschappelijk belang voor Zee land, zoals de positie van regionale toeleveranciers. Die is gediend bij een volledige overname en juist niet bij de verkoop van alleen de lucratieve dochterondernemingen van Thermphos, vindt de bond. door Frank Balkenende Blazen, blazen, goed uitbla zen. Sociaal verpleegkundi ge Suzanne de Feijter van de GGD Zeeland spoort de 11-jari- ge Senna van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek aan, zodat de me ting van haar longfunctie optimaal verloopt. Senna voelt zich kiplekker, zegt ze. Toch begint de GGD Zeeland woensdagochtend op de Don Bos coschool een onderzoek naar de longfunctie van kinderen die in dorpen rond het Sloegebied wo nen. Het onderzoek volgt op een eerdere studie naar de gevolgen van de uitstoot van fosforfabriek Thermphos. Daaruit kwam naar voren dat vooral in Borssele en Nieuwdorp, maar ook in 's-Hee- renhoek en Nieuw- en Sint Joos- land vaker last hebben van lucht wegaandoeningen zoals astma. Het vervolgonderzoek moet uitwij zen of er een verband bestaat tus sen luchtwegaandoeningen bij kin deren en uitstoot van fabrieken in het Sloegebied. De GGD meet op scholen in de vier dorpen de longfunctie van driehonderd kinderen. Voor een goede vergelijking worden ook leerlingen van een aantal scholen elders op de Bevelanden, Schou wen-Duiveland en Tholen geme ten. Deelname is vrijwillig, maar op de Don Boscoschool doen ver reweg de meeste leerlingen mee. Daarnaast moeten ouders op een vragenlijst aangeven hoe het ge- Senna (11) uit 's-Heerenhoek blaast onder aansporing van Suzanne de Feij ter van de GGD Zeeland in de longfunctiemeter. foto Willem Mieras steld is met de gezondheid van hun kinderen. Het onderzoek wordt eind dit jaar, begin volgend jaar afgesloten. Daar na volgt nog de analyse van de en quête, de longfunctiemetingen en de metingen van het binnenmi lieu op de scholen. De GGD ver wacht het eindrapport van alle ge gevens in het voorjaar te hebben afgerond. Voor de leerlingen is de longfunc tiemeting een welkome afwisse ling van de les. Renske van elf blaast drie keer, want de eerste keer ging niet goed. De keepster van het meisjesteam van W Patrij zen zegt dat ze vaak verkouden is. Ze maakt zich niet al te veel zor gen over de uitkomst van het on derzoek. „Ik ben nooit buiten adem." Eigenlijk is ze meer bezig met de naderen kampioenswedstrijd te gen Terneuzen. „We spelen thuis, dat is een voordeel, maar die mei den van Terneuzen zijn wel goed hoor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2