zeeland 123 Huis in Zeeland kost gemiddeld 188.500 euro Eén sterke gemeente Zeeland is nodig te gast Middelburgse oplichter aangehouden in Brussel "ALS ZE ELKAAR LOSLATEN, HEBBEN WE ALLEMAAL VOCHTIGE OGEN donderdag 22 november 2012 'Van de versnippering van lokale partijen profiteert de SCP, verwacht ik.' Gert Noteboom, stemlokaal Middelharnis Adri en Juliette Gans in een stemlokaal in Sommelsdijk voor de gemeente raadsverkiezingen van Goeree-Overflakkee. foto's Dirk-Jan Gjeltema Verkiezingen in drie nieuwe gemeenten Inwoners van drie herindelingsge meenten gingen naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Naast Goeree-Overflakkee zijn dat: Molenwaard (Graafstroom, Lies veld en Nieuw-Lekkerland). Schagem (Harenkarspel, Schagen en Zijpe). Geen van de nieuwe gemeenten heeft meer dan 50.000 inwoners. 0 Dat is minder dan de door het kabi net beoogde 100.000. MIDDELBURG - Een koopwoning in Zeeland kost gemiddeld 188.500 euro. Dat is 4,8 procent minder dan aan het begin van dit jaar. Wo- ningmarktcijfers.nl heeft dat bere kend. De gemiddelde koopsom die kopers tot en met oktober in Ne derland betaalde bedraagt 228.300 euro. De duurste woning is overi gens te vinden in Utrecht. Daar kost een huis 271.200 euro. Woningmarktcijfers.nl verwacht dat de gemiddelde koopsom over het gehele jaar eindigt rond de 225.000 euro. Ter vergelijking: in het topjaar 2008 moest voor een koopwoning nog 255.000 worden neergelegd. De totale daling van de gemiddelde koopsom komt daarmee uit op twaalf procent. In de eerste tien maanden regis treerde het Kadaster ruim 90.000 woningtransacties. In vergelijking met dezelfde periode in 2011 is dit een daling van 8,2 procent. De si tuatie in Zeeland is gunstiger. Hier werden bijna 2600 transacties gere gistreerd Dat is een daling van 2,8 procent ten opzichte van de eerste tien maanden van vorig jaar. Woningmarktcijfers.nl verwacht dat het aantal transacties over heel 2012 uitkomt op 115.000. Het exac te cijfer is afhankelijk van het aan tal kopers dat in december ver vroegd naar de notaris zal gaan in verband met de aangepaste renteaf- trekmogelijkheden in 2013. Het jaar 2006 geldt als het topjaar wat betreft woningverkopen. In dat jaar wisselden maar liefst 210.000 woningen van eigenaar. Woningmarktcijfers.nl denkt dat dit jaar als voorlopig nieuw diepte punt de geschiedenis ingaat. De transacties zijn sinds het top jaar 2006 met ruim 45 procent ge daald. door dr Joris Maandagavond waren 'onze' twee Zeeuw se parlementsleden Andre Bosman (WD)en Albert de Vries (PvdA) in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De discussie waaierde van onderwijs, via sociale woning bouw, zorg en economie naar de bestuurlijke veran deringen die gaan komen. Er was her en der zelfs wat optimisme (onderwijs), maar vooral gemopper (wo nen en zorg). Hier en daar werd een rake conclusie getrokken, zoals 'Zeeland heeft een heldere, gefocuste onderwijs- en kennisagenda nodig' en 'Laat de samenwerkende zorgaanbieders en niet de gemeenten de verantwoor delijkheid voor taakstellende bezuinigingen op de pal- liatieve zorg'. De woorden innovatie en ondernemer schap vallen deze avond echter niet. Wel zijn er nog al wat defensieve commentaren en een algemeen ge voel dat Zeeland het moeilijk krijgt. Een belangrijke hartekreet blijft echter nagalmen in het hoofd: maak meteen één sterke gemeente Zee land. Toon durf, lef ondernemerschap in bestuurlijke vernieuwing. Het is geen grap, het is een bloedserieu ze kans. De bezuinigingen op de overheidslagen gemeente en provincie zijn voor Zeeland de uitgelezen mogelijk heid om voorop te lopen in plaats van achteraan. De aanstaande bestuurlijke tombola vormt hét moment om als Zeeland sterker uit de strijd te komen. Hét mo ment om initiatief te tonen en hét moment om zelf met een helder bestuurlijk plan naar Den Haag te gaan. Uiteraard is het hierbij heel belangrijk om goed te onderhandelen over de bijbehorende budgetten zo dat Zeeuws initiatief echt wordt beloond en niet afge straft. Halfslachtig meehobbelen met allerlei samenwer kingsverbanden of eerst een gemeente Walcheren, een gemeente Oosterschelde en een gemeente Zeeuws-Vlaanderen is onhandig, ondoelmatig en ab soluut ongewenst met het oog op de toekomst. Het is (veel) beter om nu meteen twee stappen te nemen in plaats van het initiatief steeds weer aan anderen te la ten. Eén sterke gemeente Zeeland: dat hebben we nodig. Dat is dan dus wel een gemeente met een serieuze po sitie. Als Gemeente Zeeland kunnen we slagvaardig zijn, goed onderhandelen en nu eens wel aan het stuur komen te zitten in plaats van op de achterbank. Wij, de gemeente Zeeland, kunnen aanstichter zijn van een heldere visie op de regio Zuid-West-Neder land die inligt tussen de regio's Rotterdam, Antwer pen en Eindhoven. Ons eigen budget is al gevoteerd. Wij, de gemeente Zeeland, kunnen sterk zijn nu dat nog kan. Misschien lukt het nog wel om de huidige gemeenten als 13 deelgemeenten te laten doorstarten en niet te wachten op het rommeltje van wat daarna zal volgen. De toekomstige huwelijken Breda-Tilburg en Bergen op Zoom-Roosendaal zijn dan evenwichti ge partners voor ons. Ten opzichte van Eindhoven, Antwerpen en Rotterdam worden we dan samen se rieus genomen. Zeker met een focus op onze tussen positie in het metropoolgebied van de Benelux en met een focus op onze krachtige innovatiepositie rond biobased industrie, (sea)food, (ouderen)zorg en kusttoerisme. Nu kunnen we nog in één klap gezamenlijk sterk zijn, in plaats van in twee tot drie stapjes tot 2020 on der te sneeuwen in het geweld van de bestuurlijke ni vellering. Dr. Joris Meijaard is Universitair Hoofddocent aan de Roosevelt Academy in Middelburg BRUSSEL - Een 33-jarige Middelbur ger is in Brussel aangehouden voor grootschalige internetoplich- ting. Tegen de man liep een Euro pees aanhoudingsbevel. Hij wordt verdacht van oplichting van hon derden mensen. Klanten kochten en betaalden spullen, maar kregen ze nooit toegestuurd. Hij maakte gebruik van liefst 44 verschillende rekeningen. De man wordt overge dragen aan Nederland. ANITA WITZIER MEMORIES Postcode/Plaats Lees de bijzondere en persoonlijke verhalen achter de televisieprogramma's Telefoon - Spoorloos, De Reünie, Memories en E-mail Goudmijn. Hét magazine dat verder CC.nl.rinr S..l «Opt Handtekening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23