Muts m goede handen bij Jankees Goud Mutsenmaker 2.0 ZGGIalH Dow schrapt dertig Raad van State wijst bezwaar tegen tot veertig banen scoutinggebouw Arnemuiden af donderdag 22 november 2012 Jankees Goud uit Yerseke is een van de weinige jonge mensen die nog de kunst van het mutsenplooien beheersen. Maar hij legt zich ook toe op de verdere con servering en zelfs op het maken van klederdrachtmutsen. Ti r 1 Jankees plooit zijn mutsen gewoon aan de keukentafel bij hem thuis in Yerseke. foto's Willem Mieras Staphorst en Spakenburg, daar blijft Jankees Goud af. „Want er zijn nog zo veel draagsters die nog zelf hun mutsen kunnen op maken. Hoewel het er ook in die drachten op lijkt dat er een einde aan komt. Misschien zou ik het nu juist moeten leren." door Mieke van de Jagt De mensen vragen wel eens of ze eens in zijn atelier mogen kijken. Ja hoor, zegt Jankees Goud dan, en leidt hen in de keuken binnen. „Aan de keukentafel doe ik alles. Daar staat ook de strijkplank en daar kan ik ook mijn hele speciale Oostblokpan opzetten om een ver geelde muts weer wit te koken. Dat kan een nachtje duren, maar de meeste mutsen krijg je weer kraakhelder." Achteraf gezien zat het er al vroeg in bij Jankees, de belangstelling voor klederdracht In de kerk, naast zijn vader in het ouderlinge bankje, kon hij ze tellen: tien Beve- landse mutsen en een Walchers vrouwtje. „Ik tekende het ook graag op school: vrouwtjes met van die grote oren en dan had je al gauw een Bevelands boerinnetje. De belangstelling voor geschiede nis had ik niet van een vreemde. Mijn opa heeft nog een theolo gisch antiquariaat gedreven en van mijn ouders kreeg ik ook boeken over historische onderwerpen. Ik heb er nooit aan gedacht daar be roepsmatig iets mee te doen, tot dat ik aan de klederdracht verslin gerd raakte." Dat begon met verza melen. „Een boerenpak voor me zelf, natuurlijk, en toen lagen er plotseling op een rommelmarkt in Spakenburg twee rouwmutsjes, heel eenvoudig. Kópen, zei een vriendin, en toen was het hek van de dam." Sindsdien is er door de handen van Jankees een indrukwekkende verzameling mutsen gegaan. Voor particulieren, musea, tentoonstel lingen en voor zichzelf maakt Jan kees de meest kwetsbare kanten weer schoon. Hij stijft, herstelt, plooit en strijkt de mutsen weer in hun oorspronkelijk vorm. Inmid dels kun je Jankees Goud inschake len voor een datering van nage noeg alle Nederlandse en Vlaamse mutsen en de meeste Zeeuwse kle derdrachten. Zijn verzameling be perkt zich wat betreft de dracht tot Zuid-Beveland, de mutsen mogen overal vandaan komen. Veel informatie haalt hij uit oude foto's en uit stukken die overgeleverd zijn. „Maar uit de tijd van voor de fo to's is alleen datgene overgeleverd wat de moeite was om bewaard te blijven. Armoede laat geen sporen achter, zeggen ze weieens, en zo is het ook. Een daagse schort van een arm vrouwtje zul je niet vin den. Die maakte van een versleten schort nog een scheuteldoek. Maar veel informatie is te vinden in het archief. Daar liggen stapels inventa rissen. In zo'n inventaris is heel precies opgeschreven wat er bij zo'n overleden persoon in het kabi net lag en ook hoe het er lag. Even goed weet je dan nog niks, want ie- Tnand die in i860 overleden is, kan wel een doek en beuk van haar trouwen veertig jaar eerder heb ben bewaard. „Met die foto's is ook niets zeker. Want een foto trekken was duur, dat deed je niet elk jaar, misschien maar eens in je leven. Ik kan me voorstellen dat je dan een mooie muts ging lenen, als je zelf niet zo'n beste had. De fotograaf had een doosje met ringen die je aan kon. De vrouwen staan er vaak op alsof ze nooit wat deden. Met zo veel ringen heb je hulp in huis no dig. Die kartonnen fotootjes liegen dus allemaal een beetje." Jankees Goud werkt nog parttime in de zorg en besteedt een ander deel van zijn tijd aan een studie cul tuurgeschiedenis. Daarnaast is hij altijd bezig met het conserveren, restaureren en zelfs maken van kanten klederdrachtmutsen. Mo menteel loopt er een tentoonstel ling in het museum in Huizen en Jankees is bezig met een mutsen- wand voor het Zeeuws Museum. In maart moet die af zijn. „Het wordt een explosie van kant: gro te, indrukwekkende mutsen, maar ook kleine juweeltjes." Hoe leer je een muts plooien die al honderd jaar niet meer gedra gen is? „Goed kijken, dikwijls wijst het zichzelf. Een groter pro bleem is vaak het conserveren. TERNEUZEN - Bij Dow Benelux in Temeuzen verliezen zo'n veertig medewerkers binnenkort hun baan. „Het' gaat niet louter om technisch personeel", zo bevestigt Dow-zegsvrouwe Drea Berghorst. Er vallen noodgedwongen ook ont slagen onder de 'witte boorden', op het hoofdkantoor in Terneu- zen. Over hoeveel ontslagen het precies gaat, doet ze geen medede lingen. De ondernemingsraad van Dow in Terneuzen heeft deze week met het management over eenstemming bereikt over een so ciaal plan. Dat betekent dat de di rectie daarmee aan de slag gaat. Binnenkort wordt duidelijk wie in Temeuzen zijn of haar baan ver liest Inhoudelijk wil woordvoer ster Drea Berghorst niets kwijt over het sociaal plan. De ontslagen bij Dow Benelux in Temeuzen zijn een gevolg van de crisis. Wereldwijd schrapt Dow 2400 banen. Het bedrijf wil onder meer de interne bureaucratie te lijf Eerder dit jaar werd in Terneu zen de styrofoam-fabriek stilge legd. Dat ging om 29 banen, van wie 14 Dowmedewerkers en 15 in- leenkrachten. Styrofoam produ ceert isolatiemateriaal voor de bouw, die compleet op slot zit. De betrokken medewerkers zijn in middels herplaatst. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Arnemuidense scoutingclub Baden Powell mag aan de Steigerweg in Arnemuiden beginnen met het neerzetten van een nieuw scoutinggebouw. Dit blijkt uit een uitspraak die de Raad van State woensdag bekend maakte over het bestemmingsplan Scoutinggebouw Arnemuiden. De scoutingclub mag bij het gebouw ook een ravotbos aanleggen. Twee bewoners van de Koningin Julianalaan stapten in september naar de Raad van State om het be stemmingsplan van tafel te krij gen. De omwonenden, C. de Rid der en L. Meulmeester, krijgen het gebouw op zo'n veertig meter af stand tegenover hun woning. Ze verwachten overlast van de scouts en vrezen dat het gebouw ver huurd zal worden als disco- en feestruimte. De Ridder en Meulmeester vin den verder dat de kinderen het ge bouw niet veilig kunnen bereiken omdat ze de drukke Van Citters- weg moeten oversteken. Ook is de Steigerweg volgens hen te smal voor ambulances en brandweer voertuigen. De Raad van State heeft al hun be zwaren afgewezen. Het rechtscolle ge is het eens met de gemeente Middelburg dat de ontsluiting van het gebouw en het ravotbos via de Steigerweg niet onveilig is. De gemeente heeft toegezegd dat de Steigerweg met een halve me ter wordt verbreed voor hulpdien sten. De Raad van State wijst op belof tes van de gemeente dat het scou tinggebouw niet voor live-optre dens wordt gebruikt en dat disco's niet zijn toegestaan. De gemeenteraad heeft een kre diet van 400.000 euro gegeven voor de scoutingvoorzieningen. Scoutingclub Baden Powell zal het gebouw overeind moeten houden met inkomsten uit verhuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20