Sluiting Torentijd dreigt Woede over lek Thermphos-dossier PZC Dortmund droogt Ajax afin Arena: 1-4 Duurzaam label mesheftenvisserij Lof voor tabaksplan DONDERDAG 22 november 2012 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 254e jaargang nr. 277 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 jÖ: I Zonnig en -5 droog, 10' BINNENLAND Langstudeerboete van de baan, maar alternatief stelt niet gerust 10 en 11 PODIUM Huiveringwekkende stunts van Peking Acrobats UitCids Na vertrek politietop, meldkamer en Openbaar Ministerie volgt nu penitentiaire inrichting door Emile Calon en Theo Giele MIDDELBURG - Penitentiaire inrich ting Torentijd moet mogelijk slui ten. Staatssecretaris Fred Teeven zou de Middelburgse gevangenis en tien andere willen opheffen, zo meldde gisteravond het tv-pro- gramma Nieuwsuur. Uit vertrouwelijke stukken blijkt volgens Nieuwsuur dat elf van de 29 gevangeniscomplexen dicht moeten en dat daardoor ongeveer 700 banen zullen verdwijnen. Ook zouden meer gevangenen in één cel moeten en meer mensen een enkelband krijgen. Het ministerie van Veiligheid en Justitie laat in een reactie weten dat Teeven vol gend voorjaar met zijn plannen komt om aan de bezuinigingen te voldoen. Volgens het ministerie is er nog geen enkel besluit geno men. De Middelburgse burgemees ter Harald Bergmann kent het rap port niet. Hij is dan ook voorzich tig met een reactie, maar sluiting van Torentijd is volgens hem niet gewenst, nog los van de banen die verloren gaan. Hij voorziet dat de politie kostbare tijd verliest aan het op en neer rijden met verdach ten naar een gevangenis buiten de provincie „Daar maak ik mij zor gen over", aldus Bergmann. Politiecellen zijn geen alternatief want die zijn ongeschikt voor het langdurig opsluiten van verdach ten, aldus de burgemeester. In To rentijd bevindt zich het Politie Ar restantencomplex dat 24 plaatsen telt. Arrestanten uit de hele provin cie worden daar opgesloten en daar ook verhoord door de recher che. Uit de uitgelekte plannen valt niet op te maken wat de ideeën zijn van Teeven over dat complex. Torentijd biedt plaats aan 233 man nelijke gedetineerden en arrestan ten. Personeel en directie van To rentijd voerden gisteravond over AMSTERDAM - Ajax had woensdagavond voor het duel met Borussia Dortmund nog stille hoop om na de winterstop verder te gaan in de Champions League. Na 41 minuten was die hoop volledig de grond in geboord. Toen stond het al 0-3. Uiteinde lijk wonnen de Duitsers met 1-4. Ajax heeft nog door Frank Balkenende NIEUWDORP - Het ministerie van Economische Zaken 'lekt informa tie over Thermphos die niet klopt'. Dat zegt een woedende cu rator Steven van Boven van Thermphos, de fosforproducent bij Nieuwdorp die gisteren door de rechtbank in Breda failliet is ver klaard. Daarmee en ook doordat Econo mische Zaken in hetzelfde stuk vaststelt dat de kans op een door start klein is, schaadt het ministe rie onderhandelingen met een aan tal gegadigden voor gehele of ge deeltelijke overname van Thermphos, vindt Van Boven. In een intern, maar dinsdag uitgelekt overdrachtsdocument van de voor malige EZ-minister Maxime Verha gen aan zijn opvolger Henk Kamp, staat dat het Rijk mogelijk een strop van honderden miljoenen euro's boven het hoofd hangt als Thermphos failliet gaat. EZ houdt er rekening mee dat het Rijk moet opdraaien voor het af voeren en ontmantelen van radio actief besmette (afvalstoffen en fa- brieksinstallaties. De mate van ra dioactiviteit is gering, maar over schrijdt wel de wettelijke normen. Onzin, zegt curator Van Boven over de bedragen die EZ noemt „Het onderzoek hiernaar loopt na melijk nog. De uitkomst wordt vol gende week verwacht, dus ik be grijp niet waar die bedragen van daag komen." De Zeeuwse gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) bevestigt dat. Hij schat in dat een eventuele ont manteling van Thermphos 'maxi maal honderd miljoen euro' gaat kosten. „Zeker niet de honderden miljoenen waarover het ministerie spreekt Ik weet niet waar het deze cijfers op baseert." Uit het gelekte leg en wilden niet reageren. Slui ting van Torentijd is de volgende stap in de afbraak van de Zeeuwse justitiële instellingen. De top van de politie, de meldkamer en het OM vertrekken naar Brabant. Slui ting van Torentijd kan tot gevolg hebben dat ook de rechtbank wordt opgeheven. Voorzitter Bert Koops (ondernemingsraad gevan geniswezen) stelt dat sluiting in sommige regio's tot drama's leidt. pagina 4: zorgen over minder cellen wel uitzicht op de derde plaats in de poule, die recht geeft op de Europa League. foto ANP pagina 26 en 27: Ajax met neus op feiten MIDDELBURG - Mesheftenvissers hebben het msc-keurmerk gekre gen voor duurzame visserij. Voor de sector is een visplan opgesteld. Jaarlijks wordt ruim 3700 ton van de schelpdieren opgevist, dat is de helft van het toegestane quotum. In Nederland zijn acht vergunnin gen uitgegeven waarvan vier wor den gebruikt door schepen uit Har- lingen, Bergen op Zoom en Kortge- ne. Mesheften worden gevangen in de Zeeuwse Delta en ten noor den van de Waddenzee. De mees te vangst gaat naar Spanje. DEN HAAG - Alom wordt positief ge reageerd op het plan om de ver koop van tabak alleen nog toe te staan aan 18-plussers. Zelfs de ta baksindustrie is voorstander. Maar de verstokte jonge roker kan altijd en overal aan zijn sigaretje komen. pagina 6/1sigaret uit zicht jeugd DESTELLING 18-plusmaatregel rokers haalt niets uit Reageer op pzc.nl UW MENING 482 reacties Handen af van dagbesteding gehandicapten stuk blijkt dat EZ Thermphos feite lijk heeft opgegeven, terwijl de mi nister officieel altijd steun bij een overname heeft uitgesproken. De Reu en FNV Bondgenoten, spre ken van een gênante situatie. Curator Van Boven zegt dat EZ nog 'niets heeft gedaan'. Steven van Boven: „Laat ze nu ein delijik eens over de brug komen met een pakket steunmaatregelen. Daar hebben we wat aan." pagina 2 en 3: geloof in doorstart Thermphos leeft nog; GGD onderzoekt kinderlongen; Kamer wil uitleg; commentaar eens oneens 1 17% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 SHTHÓSSHSSSSSO11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1