Zeeland Seaports voorziet lichte groei Geveld door de 'Aldi-ziekte' I21 ecc Unieke rondreizen ZUID-AMERIKA donderdag 22 november 2012 Havenbedrijf denkt dat investeringen nieuwe goederenstromen op gang brengen door Frank Balkenende TERNEUZEN - Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) verwacht volgend jaar een 'bescheiden groei' in over slag en havenomzet, maar waar schuwt in de begroting 2013 tege lijk voor mogelijke tegenvallers. In 2011 boekte de haven nog een groei van zes procent Cijfers over 2012 volgen nog. Realiteit is dat de recessie, de Euro pese schuldencrisis en bezuinigin gen bij de overheid investeringen afremmen. Die trend laat ook het havenbedrijf niet onberoerd. De Zeeuwse havens draaien overwe gend op import en profiteren slechts 'in geringe mate' van ex- portgroei. Het economische klimaat remt ook de vestiging van (buitenland se) bedrijven in de havens. De mo toren an de Zeeuwse economie en werkgelegenheid - de havens - ha peren nu Zo blijft de overslag in 2013 met 35,5 miljoen ton iets achter bij de ambities. In 2020 wil het havenbedrijf 50 miljoen ton afhandelen, waardoor in de jaren na 2013 in een inhaal slag moet plaatsvinden. Deson danks is Zeeland Seaports 'gema tigd positief. Investeringen in de Scaldiahaven, Kaloothaven en Braakmanhaven zullen nieuwe goederenstromen op gang bren gen. Bestaande trafieken krijgen daar door eveneens een zetje. Verbrugge Terminals werkt bij voorbeeld aan uitbreiding van con taineroverslag: de Verbrugge Con tainer Terminal (VCT). De plannen behelzen verlenging van de kade in de Quarleshaven met 900 meter voor ontvangst van diepzeecontainerschepen en uit breiding van de Scaldiahaven voor stukgoed dat in containers wordt aangevoerd. Daarnaast investeren Pacorini Metals en Glencore in de opslag van nonferrometalen. Vlis- singen-Oost wordt daarmee een zwaargewicht in de internationale aluminiumhandel. Een schaduwzijde in de begroting vormt het glastuinbouwproject bij Westdorpe. Bio Glas heeftdaarvoor gronden van ZSP overgenomen, maar ver keert in financiële problemen doordat tuinders door de crisis niet (kunnen) verkassen naar of in vesteren in Zeeuws-Vlaanderen. Bio Glas heeft uitstel van betaling aangevraagd. Zeeland Seaports houdt rekening met hogere aan loopverliezen en een waardedaling van de grond op de Axelse Vlakte. Er ligt ook een financieringsrisico. ZSP zit voor (maximaal) 65 mil joen euro in WarmC02, een joint venture van het havenbedrijf en Yara om kassen van energie te voorzien. WarmC02 heeft maatregelen geno men om uitgaven in de hand te houden. CNV verzamelt lichamelijke klachten van personeel discounter Arbeidsongeschikt door pijnlijke schouders en pol sen: het overkomt steeds meer Aldi-werknemers. CNV wil de klachten offici eel laten erkennen als be roepsziekte. door Mo Prins Ze kon haar jas niet meer aantrekken en haar haar niet meer zelf wassen of kammen. Slapen doet ze zittend in een stoel, omdat liggen in een bed te pijnlijk is. Catharina van Klinken zit na 31 dienstjaren bij de Aldi ziek thuis met ernstige schouderklachten. Maria van der Steege heeft eenzelfde verhaal. Na elf jaar bij de Aldi kan ze haar pol sen en schouders niet meer gebrui ken. Elke dag heeft ze zoveel pijn dat ze haar gezin niet meer draaiend kan houden. En zij zijn beslist niet de enigen, zegt Roos Rahimi van de CNV Bedrijvenbond. De vakbond heeft gisteren het Meldpunt Aldi geopend waar medewerkers en oud-medewerkers online kunnen klagen over hun werkomstandighe- - den. Klagen kan een maand lang, desgewenst anoniem. „De werk druk bij Aldi is enorm groot", zegt Rahimi. „De personeelsbezetting is afgestemd op de omzet, niet op de werkzaamheden. Dat is vragen Volgens een bedrijfsarts leidt het werk in de Aldi relatief vaak tot klachten, doordat werknemers steeds repeteren de bewegingen maken en veel handelingen op of boven schouderhoogte uitvoeren. archieffoto ANP om problemen. Vaak werken er slechts twee mensen in een filiaal. Zij moeten alles doen: de kassa, voorraad aanvullen, schoonma ken. Een pauze nemen kan dan ei genlijk niet. We kregen de afgelo pen maanden opvallend veel mel dingen van werknemers die thuis zitten vanwege pijnlijke schou ders, ellebogen, polsen en rug. Dat willen we nu in kaart brengen en zo snel mogelijk een halt toe roe pen." Binnen een dag zijn er al zes tig klachten binnen. „Als we twee honderd lichamelijke klachten heb ben verzameld, stappen we naar de Arbeidsinspectie om ze erkend te krijgen als beroepsziekte. Die of ficiële status helpt om Aldi aan sprakelijk te kunnen stellen voor alle gezondheidsklachten." Bij Al di wil niemand reageren op de aan tijgingen. Bij wijze van uitzonde ring zei Aldi-directeur Piet Vink deze week in het Algemeen Dag blad zich niet te herkennen in de klachten. „Er is altijd de gelegen heid om eventuele problemen, die Veel klachten over Aldi de vakvereniging zou hebben, met ons te bespreken. Helaas wordt van deze mogelijkheid nauwelijks gebruikgemaakt en kiest men lie ver voor de weg van het beschadi gen van een mooi bedrijf." Voor- Volgens CNV gaan de meeste klach ten over extreme onderbezetting, te hoge werkdruk, te zwaar en re peterend werk. Op het meldpunt kunnen lichamelijke klachten wor den gemeld, maar ook intimida tie. Vooral het winkelpersoneel en de chauffeurs hebben hier last van. C Uit een zwartboek van CNV en FNV bleek onlangs dat werkne mers in lunchpauzes niet naar buiten mogen. Bovendien worden zij vaker op zaterdag ingeroosterd dan de afspraak is. O Ook klagen werknemers over structureel overwerk zonder con tractaanpassing. O Een andere klacht betreft het zoge naamde afhelpkwartiertje. Vaak moeten medewerkers na sluitings tijd nog even doorwerken, zonder dat daar betaling tegenover staat. malig bedrijfsarts Edwin Sijtsma herkent het verhaal wel. Werkne mers moeten steeds repeterende bewegingen maken en veel hande lingen op of boven de schouder uitvoeren. Dat leidt tot ernstige schouder klachten. De directie deed volgens hem niets met zijn analyse daarvan. Sijtsma werkte twee jaar voor Al di, maar is op non-actief gesteld. Vakbond CNV is er ook benieuwd naar of, en zo ja hoeveel, oud werknemers zwijggeld is aangebo den. Rahimi zegt te weten dat de laatste vijfjaar 'honderden' zieke ex-werknemers een afkooprege ling is aangeboden. „Aldi gebruikt deze regelingen om van hun zieke mensen af te komen. Voor een paar duizend euro moeten ze belo ven Aldi nooit aansprakelijk te stel len voor hun klachten. Ook mo gen ze nooit iets vertellen over hun arbeidsomstandigheden bij Aldi. Terwijl ze wel voor het leven zijn verminkt." Opvallend is dat er over die andere Duitse discounter Lidl veel minder klachten zijn. Ra himi: „Lidl heeft de laatste jaren veel geïnvesteerd in betere arbeids voorwaarden voor het personeel. Aldi betaalt iets beter, maar heeft veel minder personeel waardoor de werkdruk zo hoog is dat men sen er vaak permanente schade aan overhouden. Een gemiddelde supermarkt is 30 procent van de omzet kwijt aan personeelskosten, bij de Aldi is dat volgens ons on derzoek 4,5 procent. Dat zegt ge noeg." COSTA RICA Rondreis Highlights of Costa Ric; Inclusief 15 x ontbijt, 4 x lunch en 2 x diner Aankomst: 8/1 t/m 4/9 diverse gegarandeerde vertrekdata! 1 met o.a. Arenal vulkaan. Monteverde, eco- excursie naar Tortuguero en Isla Tortuga 1 incl. vlucht, NL-sprekende reisleidmg en excursies Rondreis Mystiek Peru Inclusief 14 x ontbijt Vertrek: 24/2 en 20/3 100% vertrekgarantie en laatste plaatsen! met o.a. Lima, Nazca, Arequipa, Canon del Colca, Machu Picchu, Cuzco en het Titicacameer incl. vlucht, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25296 Rondreis Argentinë Patagonii Inclusief 14 x ontbijt Vertrek: 20/2 en 6/3 laatste plaatsen februari maart! met o.a. Buenos Aires, El Calafate, Perito Moreno gletsjer, Torres del Paine en Üshuaia incl. vluchten, NL-spr. reisleiding en excursies jjjÈSÜS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12