'Heel ander studentenleven' - 'Buiten colleges leer je veel' 'Als ik zou weten dat ik jaarlijks bijna 3.500 euro schuld zou donderdag 22 november 2012 opbouwen, was ik nooit van studie gewisseld' 11 Student Martijn Kuiler bieb en boek Student Martijn Kuiler (24) uit Wageningen (volgt studie Urban Environmental Management): „Na een jaar ben ik van studie gewisseld, daardoor heb ik ver traging opgelopen. Ook heb ik een jaar in de studentenraad ge zeten. Omdat ik altijd heb kunnen werken (ik ben vertaler ge weest en heb bijles gegeven) hoefde ik geen lening af te slui ten. Naast de studie en het werk ben ik ook bestuurslid ge weest bij een sportclub. Voor de nieuwe lichting uitwonende studenten wordt dat straks allemaal niet zo makkelijk: die heb ben door het leenstelsel na vier jaar studie sowieso bijna 14.000 euro schuld, los van een eventuele extra lening. Ik vind dat idee helemaal niks. Mijn leven zou er anders hebben uitge zien met dit stelsel: als ik zou weten dat ik jaarlijks bijna 3.500 euro schuld zou opbouwen, was ik nooit van studie gewisseld en was ik waarschijnlijk ook niet zo actief bij vereni gingen geweest Dan had ik me nog meer op alleen mijn studie gericht." Hoogleraar Politieke Cultuur Pieter Caljé (deed onderzoek naar historie van de studentencultuur): „In de collegezalen hoor ik studenten soms spreken over 'school' en 'klas' als ze het over de universiteit hebben. Het te kent de hedendaagse opvatting van de jongeren over universi- teiten; door de trits aan overheidsmaatregelen is het studen tenleven steeds meer gedisciplineerd, vandaar dat ze het wel eens zien als een voortzetting van de schooltijd. Terwijl het toch echt iets anders is en moet zijn. Het is de tijd waarin je als mens gevormd wordt En niet alleen door het netjes volgen van colleges en het afstrepen van tentamens. Juist het informe le curriculum is van belang: buiten de studiebanken leren jon- r- geren van elkaar, in commissies bij verenigingen en tijdens sta ges. Daar leren ze hun grenzen kennen, een kritisch vermogen ontwikkelen en worden ze zelfstandig. Als je alleen met een fi- nancieel-economische bril naar zaken kijkt, zoals de overheid nu doet, ga je voorbij aan dat belang van het informele studen tenleven. Toch moeten we niet al te pessimistisch worden over het lot van toekomstige studenten: de geschiedenis heeft bewe- zen dat ze zich uitstekend verweren tegen bedreigingen van hun cultuur, en echt niet alleen door het Malieveld te bezetten, maar gewoon door de vrijheid te organiseren en het leven te le ven zoals ze willen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11