bij een invasie Verwarring over bestand in Gaza Poolse extremist in het spoor van Anders Breivik en Timothy McVeigh woensdag 21 november 2012 Soldaten bij een Iron Dome- installatie zoeken dekking. fotoEPA wwBB&mmsimmsmBSBaimsss^imsssfmmgs^smsBsitsmmass^sBseBmaisssessBsamae^ssmeBas BRUSSEL Belgische regering heeft begroting De Belgische regering heeft een ak koord bereikt over de nieuwe be groting. Komend jaar wordt voor 3,44 miljard euro extra bezuinigd, zo is bekendgemaakt. „We hebben een akkoord over de begroting 2013 en extra maatregelen voor competi tiviteit en tewerkstelling", twitter- de premier Elio Di Rupo gister ochtend. In totaal wordt voor 18 miljard euro bezuinigd. VATICAANSTAD Laatste deel trilogie r- over Jezus in winkel Het derde en laatste deel van de Je- zus-trilogie van paus Benedictus XVI ligt vandaag in de boekwin kels, net op tijd voor kerstmis. Er zijn een miljoen exemplaren ge drukt, die over vijftig landen wor den verspreid. Het sluitstuk van de trilogie gaat over de verhalen over 1 de kindertijd van Jezus. Het eerste deel verscheen in 2007. CAÏRO - Bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren in de Gazastrook ontstond gisteren gro te onduidelijkheid. De radicale Pa lestijnse bewegingen Harnas en Is lamitische Jïhad meldden dat er een akkoord zou zijn over een be stand. .Een Israëlische regerings woordvoerder stelde daarentegen dat er nog steeds werd onderhan deld. De wapenstilstand zou gistera vond om 20.00 uur (onze tijd) offi cieel worden bekendgemaakt en in werking treden om 23.00 uur, al thans dat zei de woordvoerder van Harnas. Volgens de zegsman van de Joodse staat werd er echter 'nog steeds met het balletje gespeeld'. Egypte bemiddelt al dagen tussen de kemphanen en meldde ook dat er nog geen akkoord was. De aan kondiging van een bestand werd gisteravond uiteindelijk voor onbe paalde tijd uitgesteld. Het dodental als gevolg van het bloedige conflict is inmiddels opge lopen tot zeker 135, van wie 130 Pa- lestijnen en vijf Israëliërs. Onder de Arabische doden zijn zeker 31 kinderen. Gisteren bestookten de Israëlische strijdkrachten zo'n honderd doe len in de Gazastrook. Volgens de Israëlische politie vuurden de radi cale Palestijnen vanuit het autono me gebied meer dan 150 raketten af De meeste werden onderschept door de raketafweer van de Joodse staat. Door Palestijnse raketten die wel hun doel bereikten, vielen tien Israëlische gewonden. De Verenigde Staten hebben giste ren in de VN-Veiligheidsraad een verklaring geblokkeerd die het es calerende conflict tussen Israël en de Palestijnen in de Gazastrook zou veroordelen. De VS verzetten zich tegen de verklaring omdat die niet 'de oorzaak van het probleem' aanpakt, de rakètaanvallen door Harnas, zei de woordvoerder van de Amerikaanse missie bij de Vere nigde Naties. Israël zei dat het de ze raketaanvallen van Harnas zijn die het offensief tegen de militan ten in de Gazastrook hebben uitge lokt. Washington neemt Israël al jaren in bescherming in de Veilig heidsraad. De VS hebben er een veto. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei gisteren dat zijn land een diplomatieke oplossing voor de lange termijn wil vinden voor het Gazaprobleem. In 2008/09 voerde Israël al oorlog om raketbeschietingen uit de Ga zastrook te stoppen. Maar radicale Palestijnen hebben sindsdien nieu we mogelijkheden om Israël met raketten te bestoken. In Gaza-Stad zelf werden gisteren zes Palestijnen doodgeschoten om dat ze zouden hebben geheuld met Israël. De Palestijnse radiozen der al-Aqsa meldde niet wat de zes precies uitvoerden, maar ze zou den geavanceerde apparatuur bij zich hebben gehad, onder meer om te filmen. Het lichaam van een van de ver meende verraders zou achter een motorvoertuig door het centrum van Gaza-Stad zijn gesleurd. Volgens een anonieme getuige zou den de mannen uit een busje zijn geduwd en vervolgens doodge schoten. Op hun lichamen zou een brief van de gewapende tak van Harnas zijn bevestigd. Daarin eiste de beweging de aanslag op. Er stond in geschreven dat de zes informatie over Palestijnse strij ders zouden hebben doorgegeven aan Israël. Corruptie: ex-premier Kroatië krijgt tien jaar De voormalige Kroatische premier Ivo Sanader is gisteren wegens cor ruptie veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. De 59-jarige Sanader, die van 2004 tot 2009 de post van premier bekleedde, is de hoogste regeringsfunctionaris in Kroatië die is berecht voor corruptie. Het Balkanland heeft beloofd corruptie uit te roeien, omdat het lid wil wor den van de Europese Unie. ATHENE Griek steelt miljoenen databestanden De Griekse politie heeft een man opgepakt die ervan wordt verdacht negen miljoen databestanden met alle mogelijke persoonlijke gege vens van de Griekse bevolking te hebben gestolen. Mogelijk is het de grootste datadiefstal uit de geschie denis van het land. De 35-jarige ver dachte had volgens de politie de da tabestanden in zijn bezit. WARSCHAU - De Poolse autoritei ten hebben een man gearresteerd die van plan was een autobom van vier ton tot ontploffing te brengen bij het parlementsge bouw in Warschau op het mo ment dat de president, de premier, ministers en parlementariërs in het gebouw zouden zijn. Dat heeft het openbaar ministerie gisteren bekendgemaakt. De verdachte werd 9 november opgepakt in Kra- kau. Het gaat om een 45-jarige Poolse universitair onderzoeker die toe gang had tot de laboratoria van de Landbouwuniversiteit van Krakau. Hij was in het bezit van explosieve materialen, munitie en geweren zonder dat hij daarvoor een ver gunning had. Aan de geplande aanslag liggen vol gens het openbaar ministerie na tionalistische, xenofobe en antise mitische motieven ten grondslag. De man zou niet tot een politieke groepering behoren. Naar verluidt zou de verdachte in contact heb ben gestaan met de recent veroor deelde, Noorse moordenaar An ders Breivik. Dat zei de Poolse pre mier Donald Tusk. Breivik ver moordde in zijn extreem-rechtse waanzin 77 mensen. De Poolse ver dachte zou zijn gefascineerd door Breiviks daden. Een niet nader toegelicht contact tussen de Noor en zijn Poolse be wonderaar zou de autoriteiten op zijn spoor hebben gebracht, aldus bronnen in Warschau. Het Poolse televisienet TVN 24 meldde giste ren dat de verdachte zich ook zou hebben gespiegeld aan Timothy McVeigh, verantwoordelijk voor de zogeheten Oklahoma City Bom bing van 1995. Voor de aanslag had McVeigh een auto gehuurd en die volgeladen met explosieven. Hij parkeerde de wagen voor een ge bouw van de federale overheid. Door de explosie kwamen 168 mensen om het leven, onder wie negentien kinderen. De ter dood veroordeelde McVeigh werd in 2001 terechtgesteld. Volgens het Poolse openbaar mi nisterie is de verdachte een explo- sievendeskundige die zelf bom men bouwde en de beschikking had over ontstekingen. Hij zou in september al hebben geëxperimen teerd met een lading van 250 kilo springstof „De dreiging van een aanslag was reëel", aldus het open baar ministerie. De verdachte heeft deels bekend. Als hij schuldig wordt bevonden, kan hij tot vijfjaar celstraf krijgen. Twee medeplichtigen zijn ook op gepakt, vanwege verboden wapen bezit. Israëlische soldaten bidden bij hun gepantserde voertuigen vlak bij de grens met de Gazastrook. Het leger staat klaar om de grens over te steken. foto Ariel Schalit/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9