Niemand is gebaat Rebellen nemen Coma in Luxe NIJLCRUISE 8| Palestijnen noch Israëliërs hebben belang bij een oorlog rond de Gazastrook. Als de aangekondigde wapenstilstand stand houdt, ligt een diplomatieke oplossing in het verschiet. Historisch weinig verkeersdoden in Duitsland KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm woensdag 21 november 2012 Vrees voor humanitaire ramp Congo Stad met meer dan een mil joen inwoners nu in handen van opstandelingen. VN-vredesmacht steunen rege ringstroepen niet in de strijd. Rwanda betrokken "bij de strijd, die vooral gaat om de grondstoffen in Oost-Congo. GOMA - Strijders van de rebellen groep M23 hebben gisteren Goma ingenomen, een stad met meer dan een miljoen inwoners in het oosten van Congo. Eerder viel de internationale luchthaven van de stad al in hun handen, melden ooggetuigen en een woordvoerder van de opstandelingen. Explosies en machinegeweervuur begeleidden de opmars van de re bellen aan twee fronten: naar het centrum van de stad en langs een weg die voert naar Bukavu, de hoofdstad van de buurprovincie Zuid-Kivu. Burgers renden over de trottoirs en door de straten op zoek naar dekking. Kinderen gil den van angst terwijl in de verte schoten klonken. In het begin van de middag hield het schieten op en marcheerden M23-strijders door de gehavende straten van de stad, zonder dat hun een stro breed in de weg werd gelegd. Hun commandanten reden in terrein wagens door de stad, zwaaiend naar bewoners die angstig uit hun gebarricadeerde woningen kwa men. De Verenigde Naties hebben gewaarschuwd dat de val van Go- ma een humanitaire ramp teweeg kan brengen. De stad huisvest ver scheidene grote kampen voor ont heemden. Leden van de VN-vre desmacht Monusco schoten de Congolese regeringstroepen giste ren niet te hulp, omdat dit volgens de Congolese legerwoordvoerder Olivier Hamuli buiten hun man daat valt. „Monusco blijft in zijn verdedigende stellingen. Zij heb ben geen mandaat om te vechten tegen M23. Wij verzoeken Monus co méér te doen", zei hij. De Duitse minister van buiten landse zaken Guido Westerwelle riep Rwanda en Uganda op niets te doen wat de situatie kan vererge ren. De rebellen zouden geholpen worden door Rwanda, wat de rege ring van dat land ontkent. De laatste keer dat de rebellen (die toen nog CNDP heetten) voor Go- ma stonden, was in 2008. Met de rug tegen de muur stemde de rege ring in met onderhandelingen. De ze leidden een jaar later tot een ak koord, waarbij het CNDP de wa pens neer zou leggen en opgeno men zou worden in het nationale leger. Het vredesakkoord werd in april verbroken toen zevenhonderd sol daten, voornamelijk ex-CNDP'ers, uit het leger stapten en M23 op richtten. Zij beweerden dat zij niet volgens afspraak betaald en uitge rust werden. Experts van de Verenigde Naties zeggen dat Rwanda bij M23 aan de touwtjes trekt en dat de strijd gaat om de controle over de grote bo demrijkdommen in het oosten van Congo. zie onze website:buitenland Achter de rebellen van M23 aan de stad in Het oplossen van de Pales tijnse kwestie wordt door ontwikkelingen in de buur landen van Israël steeds ur genter. Qatar kan daarbij een grote rol spelen. door Joost Sijtsma Raketaanvallen, bombarde menten, doden en ge wonden. Weer is het Midden-Oosten een slag veld. Nu er nog geen bestand over Gaza is gesloten, blijft de vraag wie er nog belang heeft bij de vij andelijkheden. Het lijkt erg onlo gisch om raketten af te schieten vanuit de Gazastrook naar de mili taire grootmacht Israël. Het kan voortkomen uit een machteloze woede, uit frustratie door de eco nomische en sociale ontberingen in de overvolle Gazastrook. De Ha- mas-leiders hebben niet kunnen voorkomen dat afvalligen raketten richting Israël schoten. Een andere theorie is dat de aanvallen door de Hamas-regering zelf werden (en worden) gestimuleerd. Daarmee benadrukt Harnas dat de echte strijd tegen Israël vanuit de Ga zastrook wordt gevoerd en dat de Palestijnen niet hun hoop moeten vestigen op de gematigder Fa- tah-regering op de door Israël be zette Westoever. Harnas wint aan prestige, terwijl het mogelijk ont komt aan een grondoorlog. Het belang van Israël om voorals nog een beperkte strijd aan te gaan tegen Harnas, kan te maken hebben met de verkiezingen in ja nuari. Het is voor de huidige lei ders electoraal gezien niet ver keerd om een krachtdadige hou ding te tonen. Dat is niet de volle dige verklaring, want de bescher ming van de bevolking is een hei lig doel van de Israëlische leiders, vergelijkbaar met het adagium van het leger dat het geen Israëlische soldaat op het slagveld achterlaat. Iran steunt Hamas, want het is blij dat de aandacht even werd afge leid van zijn nucleaire ambities, en dat is ook een van de redenen dat Israël niet staat te trappelen om een invasie van grondtroepen in de Gazastrook te beginnen. Het voorkomen dat Iran kernwapens krijgt, heeft nu de hoogste priori teit van de Joodse staat. Een even tuele invasie van de Gazastrook kost ook veel goodwill. Nu hebben veel - vooral westerse - landen nog De Joodse staat komt in een steeds vijandelijker omgeving begrip voor de Israëlische luchtac ties die als zelfverdediging zijn te 'verkopen'. Het zou anders wor den bij een regelrechte grondoor log. De winteroorlog van 2008/2009 heeft aan zo'n 1.400 Pa lestijnen het leven gekost, tegen over dertien Israëlische doden. Het heeft Israël veel sympathie ge kost. Verlies aan sympathie van westerse landen kan Israël niet ge bruiken nu een aanval op Iran steeds waarschijnlijker wordt. Afgezien van het Iraanse atoomge vaar, lijkt de positie van Israël op de langere termijn steeds hachelij ker te worden. De toenadering tus sen Turkije en Israël, waarbij ook sprake was van militaire samen werking, kwam abrupt tot stil stand bij de aanval van Israëlische commando's op de 'vredesboot' die de blokkade van de Ga zastrook in 2010 wilde doorbre ken. Libanon is altijd al een pro bleem geweest, met Hezbollah dat zich in het zuiden tegen de grens met Israël heeft genesteld. In Egyp te is een president, Mohamed Mur- si, van de Moslimbroederschap aan de macht gekomen. De burger oorlog in Syrië zal vroeg of laat uit monden in meer invloed van isla- misten. In Jordanië lijkt het verzet toe te nemen, waarbij de demon stranten nu ook de positie van ko ning Abdullah ter discussie stellen. Kortom, de Joodse staat komt in een steeds vijandelijker omgeving. De enige uitweg is een oplossing van de Palestijnse kwestie, ofwel het stichten van een levensvatbare staat voor de Palestijnen. Als dat probleem eindelijk is opgelost, kan het niet meer dienen als katalysa tor van vijandelijkheden tegen Is raël. Wellicht kan Q_atar een mooie rol spelen. Dit kleine maar rijke staatje laat zijn invloed steeds meer gelden in de internationale politiek. Het steunde de opstande lingen tegen de Libische leider Muammar Kaddafi en Qatar wordt ervan verdacht de rebellen in Syrië met wapens te steunen. Het land biedt onderdak aan regionale kan toren van Hamas en Taliban, maar ook aan een grote Amerikaanse militaire basis. Het hoofdkantoor van de zender al-Jazeera bevindt zich in Qatar en een Israëlisch han delscentrum kon zich in het land vestigen, tot het in 2009 na de in vasie in de Gazastrook de deuren moest sluiten. Met een dergelijke pragmatische houding, bondge nootschappen in de Arabische en westerse wereld en de enorme rijk dom kan de oplossing van de Pa lestijnse kwestie wel eens via Qa tar lopen. WIESBADEN - Het aantal verkeersdo den in Duitsland is in de eerste ne gen maanden van dit jaar gedaald tot het laagste niveau sinds bijna zestig jaar geleden begonnen werd met het bijhouden van gegevens. Dat meldde het Duitse statistiekbu reau gisteren. In de maanden januari tot en met september kwamen in Duitsland 2762 mensen om door verkeerson gelukken. Dat waren er 6,3 procent minder dan in dezelfde periode in 2011. Het aantal gewonden in het Duitse verkeer daalde met 0,2 pro cent tot ongeveer 293.300. Dat is het op een na laagste aantal sinds de tellingen in 1953 begonnen. In Nordrhein-Westfalen lag de daling zelfs onder het landelijke gemid delde met 395 doden en 56-453 ge wonden. Opvallend is, dat het aan tal ongelukken landelijk wel met 1 procent steeg tot 1,74 miljoen. 8-/15-daagse vliegreis/cruise Egypte LUXE NIJLCRUISE Vertrek: van 6 december 2012 t/m 31 oktober 2013 boek vandaag nog deze luxueuze en supervoordelige cruise per 5-sterren MS Kahila (vanaf nov.). inclusief alle maaltijden. Ook all inclusive mogelijk! wilt u alle highlights langs de Nijl zien? Boek dan vooraf, zéér voordelig het optionele excursiepakket incl. entreegelden, transfers, Nederlandssprekende reisleiding en bezoek o.a. de Vallei der Koningen, de Tempel van Hatsjepsoet, de enorme Kolossen van Memnon, de Horus Tempel, de waarom zou j'e meer betalen Highdam, de onvoltooide Obelisk, de Tempel van Philae en de fameuze tempels van Kom Ombo, Luxor en Karnak. ook i.c.m. Cairo en/of Hurghada mogelijk! INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Luxor v.v. met ArkeFly, lucht havenbelastingen en brandstofheffing, Nederlandssprekende reisleiding, transfers, cruise met verblijf in een 2-persoonshut op het 5-sterren schip inclusief ontbijt, lunch en diner. Zie www.kras.nl/egypterondreizen UW 5-STERREN SCHIP V" stijlvol riviercruiseschip, volledig gerenoveerd in 2011 ruime, sfeervolle buitenhutten met LCD-tv, panorama-raam, minibar, kluisje, badkamer met bad/douche en toilet zonnedek met zwembad, jacuzzi, zitjes en ligbedden o.a. lounge, restaurant en bar met dansgelegenheid Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8