Zo Michel en Fenna Zo DELTA 'Giftige stof in spenen ongevaarlijk' 7 Plan spoorboekloos treinen wankelt Lieverdje omver gereden woensdag 21 november 2012 AMSTERDAM - Een vrachtwagen heeft gisteren per onge luk het standbeeld Het Lieverdje op het Spui in Amster dam omver gereden. Het bronzen beeld viel achterover op het moment dat de vrachtwagen achteruitreed. Het kunstwerk is hierbij beschadigd en wordt volgens een woordvoerster van stadsdeel Centrum afgevoerd naar een bronsgieterij voor reparatie. Het bronzen beeld van het Amsterdamse straatschoffie staat sinds 1960 op het Spui. De maker is beeldhouwer Carel Kneulman (1915-2008). foto Evert Elzinga/ANP Na een lange dagwerken, trekt Michel zijn toopschoenen aan. Over het strand en door het bos wat kilometers maken. Zo doet Michel zijn energie op en laat zijn werkdag achter zich. Als hij thuiskomt, kan hij vertrouwen op de energie van DELTA. Zijn dochter, Fenna, verwelkomt hem bij de deur. Michel ruilt de frisse buitenlucht in voor een warm thuis. Even snel douchen en dan tijd voor het gezin. Gezellig een spelletje spelen of gewoon lekker samen op de bank een boekje lezen. Zo zou het altijd mogen blijven, toch? Kies net als Michel en zijn gezin voor energie van DELTA. U kunt nu weer instappen op onze vaste leveringsprijzen. Loopt uw contract af, dan krijgt u automatisch van ons een aanbod! www.DELTA.nl/energie door Niek Opten WACENINGEN - Giftige stoffen die in producten als kleding, speel goed en verpakkingen zijn ver werkt, zijn over het algemeen niet schadelijk voor de directe gezond heid van de consument. Dat stelt hoogleraar Tinka Murk, toxicoloog aan Wageningen Universiteit. Zij reageert daarmee op een actie van WECF, een internationaal net werk van vrouwen- en milieuorga nisaties. Dat vindt dat Nederland te traag is met het verbieden van hormoonverstorende chemicaliën in met name kinderproducten en -voeding, zoals de hardmaker Bisfe- nol A. Om hun pleidooi kracht bij te zetten, overhandigen sympathi santen vandaag 'groene en duurza me' sinterklaascadeautjes aan Tweede Kamerleden. „Dat die stoffen voorkomen, is op zichzelf niet gevaarlijk. Het gaat om de mate waarin iemand eraan wordt blootgesteld; het verschil tussen het potentieel en het werke lijk risico", legt Murk uit. Volgens haar liggen de normen van giftige stoffen in producten zo laag in Ne derland dat er bij gebruik geen risi co bestaat voor de volksgezond heid. Dat geldt ook voor speelgoed en babyproducten als spenen. „Normen zijn nu nog vaak vastge steld op gezonde volwassen men sen. Jonge kinderen zouden echter de norm moeten zijn, omdat zij veel kwetsbaarder zijn", zegt Chan- tal van den Bossche van WECF. Volgens haar wordt het verband tussen aandoeningen als obesitas en hormoonverstorende stoffen Hi^SSB0HtS8anEM8H8BH8SSSB8tn steeds duidelijker. Bovendien wordt geen rekening gehouden met een opeenstapeling van ver schillende soorten giftige stoffen in het lichaam, het zogenoemde cocktaileffect, zegt Van den Bos sche. Toxicoloog Murk spreekt tegen dat normen op volwassenen geba seerd zijn, ze zijn juist gericht op bescherming van de meest gevoeli ge bevolkingsgroep, vaak zelfs on geboren kinderen. „Naar mengsel effecten wordt onderzoek gedaan, maar de toegestane norm ligt meestal een factor honderd lager dan de dosis waarbij zich een scha delijk effect kan voordoen, juist vanwege het cocktaileffect." Ze raadt wel aan om nieuwe produc ten waarop gesabbeld gaat wor den, eerst te wassen. „Alleen al uit oogpunt van hygiëne." Dat Bisfenol A al in Frankrijk en Denemarken is verboden, is vol gens Murk vooral een politieke keuze. „Het is maar de vraag of een alter natief zoveel beter is. Vaak weten we daar minder van." Uit onderzoek van Greenpeace bleek gisteren dat in veel merkkle ding gevaarlijke chemicaliën voor komen die hormoonverstorend of kankerverwekkend kunnen zijn. Greenpeace noemt onder meer kle ding van de modeketen Zara. De kleding is ook verkocht in Neder land, zegt de milieuorganisatie. Kleding van merken als Levi's, Es prit en Tommy Hilfiger bleken ook giftige stoffen te bevatten. Murk stelt ook hierbij dat de ge zondheid niet in het geding is. &35$ÜS&SS8§SS2)$6G&&3& door Peter Winterman DEN HAAG - Het plan om op drukke treintrajecten in de Rand stad en Noord-Brabant elke tien minuten een intercity of sprinter te laten rijden, het zogeheten 'spoorboekloos treinen', staat op losse schroeven. Daardoor is ook onzeker of delen van Oost- en Zuid-Nederland vanaf 2020 met fors meer overlast door goederen vervoer per spoor te maken krij gen. Dat kopte dagblad De Tele graaf gisteren. Door het Programma Hoogfre quent Spoor (PHS) te schrappen, kan minister Melanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Mi lieu ongeveer 2,8 miljard euro be zuinigen. Zo worden miljarden be spaard die niet hoeven worden weggehaald bij asfaltprojecten. „Er is nog niets besloten", bena drukt een woordvoerder van het ministerie. „De minister gaat eerst alle projecten in kaart brengen, voordat we weten waarop wordt bezuinigd." Volgens hoogleraar transport en planning Ingo Hansen van de TU Delft 'is het aannemelijk' dat het kabinet kritisch kijkt naar het PHS. „Bij aanvang van dit omvang rijke plan werd er nog óp gere kend dat het aantal treinreizigers jaarlijks met zo'n 5 procent zou groeien. Die groei is nu al jaren ge stagneerd", zegt Hansen. „Ook wordt het verzet in Oost- en Zuid-Nederland tegen intensive ring van het goederenvervoer steeds groter." Toch zou het volgens Hansen 'kort zichtig' zijn om het project com pleet te schrappen. „De verwach ting is namelijk dat de vraag naar ruimte op het spoor voor goede renvervoer op de lange termijn doorzet", stelt hij. In het Programma Hoogfrequent Spoor moet op de drukke trajec ten elke tien minuten een trein gaan rijden. Om ruimte te maken voor de passagierstreinen zouden goederentreinen zoveel mogelijk 's ochtends vroeg en 's avonds laat moeten rijden. De provincies Overijssel en Noord-Brabant willen nog niet rea geren op de bezuinigingsplannen, zolang nog geen besluit is geno men. Minister Schultz van Haegen moet tot 2028 in totaal 3,5 miljard euro bezuinigen op infrastructuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7