Zoek altijd de andere kleur zeeland 123 De badmeester Bewoners krijgen zin; klinkers komen terug Zeeuwse Knoopjes zeuren niet, maar maken lol 'przr Wijkje Oostburg wordt taboe voor vrachtauto Vergunning voor The Limit geeft geen zekerheid woensdag 21 november 2012 'Al redden we door deze sessies maar één van de 463 deelnemers, dan is de ze opzet al geslaagd. Of misschien redt een van hen door de opgedane ken nis juist een ander.' Ruim 450 basisscholieren uit de gemeente Terneuzen leren deze weken hoe zij zich uit een wak kunnen bevrijden. De eerste groep leerlingen dook dinsdag ochtend met mutsen en dikke winterjassen in Terneuzen het behaaglijk warme zwembad in. door Raymond de Frel Het SportPunt van de gemeente Terneu zen probeert in. het zwembad van De Vliegende Vaart de realiteit namelijk zoveel mogelijk te benaderen. Natuurlijk, er ligt geen echt ijs en de temperatuur benadert eerder de kwalificatie 'tropisch' dan 'vries kou', maar met een beetje inle vingsvermogen kun je je dinsdag ochtend best op het ijs van de Otheense kreek of eendenvijver in Terneuzen wanen. „Die jassen la ten we ze niet voor niets aan doen. Die vullen zich in het water meteen met lucht, waardoor je te gen het oppervlak wordt geduwd. Tegen het ijs dus. Je moet eerst weer een stukje naar beneden om te kunnen zien waar zich het gat in het ijs bevindt", legt badmees ter Patrick Sutin uit. De groepen 7 en 8 van de Oranje Nassauschool uit Sluiskil waren vanochtend de eerste cursisten, nu Zoek in een bijt de dikste rand op en probeer aan die zijde via je rug op het ijs te rollen. In De Vliegende Vaart konden de leerlingen er giste ren op oefenen, foto Mark Neelemans door Martijn de Koning zijn de oudste kinderen van De Oude Vaart in Terneuzen aan de beurt. Een aantal blijft aan de kant als toeschouwer, bij gebrek aan een zwemdiploma. Alle anderen vinden het maar wat mooi om met mutsen, wanten en bontkra gen in het water te springen. Su tin: „We hebben 31 scholen aange schreven. Daarvan reageerden er elf positief We deden dit al een paar jaar, maar het is vöor het eerst dat we het zo grootschalig aanpakken." Voordat de kinderen het water in mogen, geeft Sutin. ze wat theorie mee. „Als je onder het ijs bent, moet je dan naar het licht of -het donker zwemmen?" Er volgt geen eensluidend antwoord. Kan ook niet. „Als er sneeuw op het ijs ligt, is het wak licht. Ligt er geen sneeuw op, dan is het wak donker. Onder het ijs heb je helemaal geen tijd om daar over na te denken, dus is de beste tip om altijd naar een andere kleur aan het opper vlak te zoeken." Dan is het tijd voor verkoeling. Nou ja, niet echt Want in zo'n dik ke, natte jas uit een wak (een blauw zeil met dunne flappen om zwak ijs na te bootsen) klimmen is best inspannend. Al krabbelend slagen alle scholieren er in om als een zeehondje op de buik weer op het 'ijs' te glijden. Iets verderop, in het 'wak', hebben de meesten min der moeite, de randen om je aan op te trekken zijn hier immers ste viger. „Ik vind het best makkelijk", zegt Yorben Koch (10) stoer. „Be halve onder water zwemmen. Maar ja, ik heb ook alleen maar mijn A-diploma." Video op www.pzc.nl/video AARDENBURG - Bewoners van de Herendreef en Eedeweg in Aarden burg krijgen hun zin: de klinkers op de weg komen na de riolerings werkzaamheden terug. Dat belooft het dagelijks gemeentebestuur van Sluis. De gemeente was van plan de weg begin volgend jaar te asfalteren. Be woners protesteerden: ze waren bang dat de toch al door sluipver- keer geteisterde route nog drukker zou worden en dat automobilisten harder zouden gaan rijden. Vol gens hen ziet de gemeente de weg blijkbaar als 'doorgaande route', terwijl die na de aanleg van de rondweg straks juist rustiger moet worden. „We zien dit niet als een doorgaan de route, maar wél als een ontslui- tingsweg van de wijk", reageert ge meentewoordvoerster Marjolein Reinhoudt. Dat er sluipverkeer plaatsvindt, valt volgens haar niet te ontkennen. „Maar volgens onze metingen is zowel het aantal passe rende auto's als de snelheid accep tabel." Rigoureuze maatregelen www.pzc.nl VIDEO WAKZWEMMEN Kijk naar een video over wakzwem- men voor basisscholieren in Terneu zen op www.pzc.nl/video NIEUWE SITE Meer nieuws, gepresenteerd op een overzichtelijke manier op de nieuwe website van de PZC. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zijn dus niet nodig, maar na over leg met bewoners en de stadsraad is de inrichting wel aangepast. „De weg wordt smaller en er komt een verkeersremmer in." Bovendien komen de klinkers terug. „We zijn er als gemeente geen voorstander van, in verband met geluid en on kruid. Maar als de bewoners het echt willen, zijn we wel bereid de klinkers terug te leggen", vertelt Reinhoudt. De bewoners worden vanavond, tijdens een inloopbijeenkomst, ver der geïnformeerd over (de gevol gen van) de werkzaamheden. De stadsraad en de gemeente zijn overigens ook in gesprek over een eventuele herinrichting van ande re wegen in het stadje na opening van de rondweg. De rondweg is binnen een paar maanden klaar. Raadslid William Gijsel (Nieuw Gemeentebelang) deed alvast een paar voorzetjes. De gemeente kopt die echter niet in. Zo is er in de Beekmanstraat en bij de C1000 geen ruimte voor extra parkeer plaatsen en is de kwaliteit van het wegdek op de Markt en in de Weststraat nog goed genoeg. vsvsmm&esisigmsmmsm^&i OOSTBURG - Vrachtverkeer wordt taboe in het Oostburgse wijkje dat gevormd wordt door de Veerhoek- polderweg, 't Schuttebocht, De Blikken en de Schuttebochtlaan. Bewoners in de wijk, die bij bin nenrijden van Oostburg via de Zuidzandsestraat aan de rechter kant ligt, waren bang voor sluipver keer van vrachtwagens nu de Oude Kerkstraat onlangs verboden werd voor vrachtverkeer. Vrachtauto's richting onder meer Albert Heijn moeten nu over de Veerhoeklaan, langs het stadhuis, rijden. Dat was ook de bedoeling van het inrijverbod in de Oude Kerkstraat. IJZENDIJKE - Discotheek The Limit in Mollekot, onder IJzendijke, heeft van de Sluise burgemeester Jacques Suurmond een nieuwe ex ploitatievergunning gegekregen. De oude was door de rechtbank vernietigd, omdat een disco niet in het bestemmingsplan paste. Dat gebeurde nadat omwonenden de juridische strijd aangingen om dat ze overlast ervaren. Recent stel de de gemeenteraad een nieuw be stemmingsplan vast, waarin de dis co wel past. Daarmee is de kous nog niet af Suurmond is naar de Raad van State gestapt om het rechtbankbesluit aan te vechten. Daarin stond dat een disco niet op de huidige plek past; óók niet als dat volgens het bestemmingsplan wel mag. Als de Raad van State die redenering overneemt, lijkt een protest tegen de nieuwe vergun ning erg kansrijk. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Als je Sara hebt ge zien, hoef je niet direct een bloe metjesjurk en platte schoenen aan te trekken om te gaan koersballen of line-dansen in de ouderensoos. Dat kan best leuk zijn, maar Sylvia Meijer (52) uit Terneuzen heeft geen zin als 'oude taart' door het leven te gaan. Meijer heeft De Zeeuwse Knoop jes opgericht. De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de uit Amerika over gewaaide Red Hat Society móet een vrolijke club vrouwen van bo ven de vijftig worden: vrouwen die geen regels accepteren en 'niet zeuren' hoog in het vaandel dra gen. Tijdens activiteiten dragen de dames uit balorigheid een rood hoedje en paarse kleding. Net als vele anderen kreeg Meijer toen ze vijftig werd uitnodigingen voor 50-plusactiviteiten. „Ik dacht dat ik gillend gek werd! Van de ene dag op de ander krijg je het stempel 'oud' op je voorhoofd. Voor mij veranderde er niets, maar mensen kijken anders tegen je aan. Je wordt een 'u', een me vrouw. Hallo, ik heet Sylvia hoor!" Twee jaar wachtte Sylvia in de hoop dat iemand anders het initia tief zou nemen en ze 'haar voeten onder een gedekte tafel kon schui ven'. Maar toen er na die periode nog geen Red Hat Society in Zeeuws-Vlaanderen was, besloot ze de stoute schoenen aan te trek ken en zelf als Queen een 'chapter' op te richten. De - wereldwijd ruim een miljoen - leden vinden inspiratie in een gedicht van Jenny Joseph uit 1961. De ik-figuur in 'Warning' waarschuwt dat ze lek ker opstandig zal zijn als ze ouder wordt. De eerste bijeenkomst van De Zeeuwse Knoopjes wordt woens dag 12 december gehouden in res taurant La Vie in Terneuzen. Aan melden kan via: rhsdezeeuwseknoopjes @gmail.com Sylvia Meijer 'houdt helemaal niet van opvallen en ook niet van paars'. Maar met een hele groep vindt ze het prachtig. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75