eeland 123 Mutsenmaker Oefening met 'slachtoffers' in ziekenhuis VINTERSPORT tilroeoptiek korting woensdag 21 november 2012 50 JAAR ERVARING DAT SCHEELT! GOES Cezinsbeurs in de Zeelandhallen In de Zeelandhallen is vanaf don derdag de gezinsbeurs te bezoeken, een beurs gericht op gezinnen met een orthodox christelijke achter grond. Er zijn meer dan 170 stands met bedrijven en organisaties, er zijn optredens, onder meer van Eg- bert Juffer, Lydia van Gurp, Stouten Musiceert, het Bruinisser Vissers koor en het Walchers jongeren koor. Voor kinderen is een speciaal speelplein ingericht De beurs duurt drie dagen, vanaf vanmiddag 14.00 uur tot en met zaterdag. Het volledige programma is te zien op www.zeeuwsegezinsbeurs.nl 'S-HEER ABTSKERKE Voorlichting veilig wonen voor senioren De seniorenraad Borsele houdt morgen een bijeenkomst over vei lig wonen voor senioren. De bijeenkomst gaat vooral over het voorkomen van inbraak. Inbra ken komen vooral voor bij huizen die niet goed beveiligd zijn. Tij dens de bijeenkomst wordt uitge legd welke technische voorzienin gen er zijn om inbraak te voorko men. Er is ook informatie over de Woon+++regeling van de gemeen te, om mensen bij de aanpassing van het huis te helpen. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het dorpshuis in 's-Heer Abtskerke. GOES Sinterklaas rijdt rond op de Bevelanden Sinterklaas heeft het druk. Het ko mend weekeinde is hij op een groot aantal plaatsen in de regio ac tief. Om 13.30 komt hij aan bij de steiger van het fietsveer in Hans- weert en in de haven van Tholen, om 14.00 uur is hij op de Hoge Markt in Stavenisse en ook bij het gemeentehuis in Heinkenszand, om 15.00 uur komt hij aan bij het Arendshuis in 's Heer Arendsker- ke. Sinterklaas is zaterdag ook nog in Poortvliet, Sint Maartensdijk en Sint Annaland. GOES - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ)in Goes oefent zaterdag op de spoedeisende hulp en op de acute opname afdeling met een groot aantal nepslachtof- fers. Volgens het ziekenhuis heb ben de echte patiënten geen last van de oefening. Er worden dertig geschminkte nep- slachtoffers ingezet. Personeel van het ziekenhuis en van de ambulan cedienst oefenen in het snel ver plaatsen van mensen van de ambu lance naar de juiste afdeling. De oe fening duurt van acht tot elf uur 's morgens. De afdelingen zijn tij dens de oefening gesloten voor het publiek. 'Ik ben altijd op zoek naar goede stoffen: kant, tule, batist. Niet Synthetisch natuurlijk Jankees Goud uit Yerseke is een van de weinige jonge mensen die nog de kunst van het mutsenplooien beheersen. Maar hij legt zich ook toe op de www.mutsenmaker.nl verdere conservering en zelfs op het maken van klederdrachtmutsen. Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis Vllsslngen Tel: 0113-270860 0118-611741 0118-744017 Soms, als een muts heel erg kwetsbaar is, laat Jankees hem zoals hij is. Een Het lijkt een antieke, maar Jankees Goud heeft deze Hulsterse muts zelf ge- mooi plooivoorbeeld en een herinnering aan hoe het textiel binnen komt. maakt van oude, maar ongebruikte kloskant en heel fijn tule. De plooien op het voorhoofd en onderlangs zijn heel verschillend. Om er achter te komen hoe het moet, moet je vooral heel goed kijken. trouwen veertig jaar eerder heb ben bewaard. „Met die foto's is ook niets zeker. Want een foto trekken was duur, dat deed je niet elk jaar, misschien maar eens in je leven. Ik kan me voorstellen dat je dan een mooie muts ging lenen, als je zelf niet zo'n beste had. De fotograaf had een doosje met ringen die je aan kon. De vrouwen staan er vaak op alsof ze nooit wat deden. Met zo veel ringen heb je hulp in huis no dig. Die kartonnen fotootjes liegen dus allemaal een beetje." Jankees Jankees plooit zijn mutsen gewoon aan de keukentafel bij hem thuis in Yer seke. foto's Willem Mieras Goud werkt nog parttime in de zorg en besteedt een ander deel van zijn tijd aan een studie cul tuurgeschiedenis. Daarnaast is hij altijd bezig met het conserveren, restaureren en zelfs maken van kanten klederdrachtmutsen. Mo menteel loopt er een tentoonstel ling in het museum in Huizen en Jankees is bezig met een mutsen- wand voor het Zeeuws Museum. In maart moet die af zijn. „Het wordt een explosie van kant: gro te, indrukwekkende mutsen, maar ook kleine juweeltjes." Hoe leer je een muts plooien die al honderd jaar niet meer gedragen is? „Goed kijken, dikwijls wijst het zichzelf Een groter probleem is vaak het conserveren. Mutsen die gesteven en al bewaard zijn, zijn erg kwetsbaar. Stijfsel is een na tuurproduct, katoen ook. De vezel vergaat met de stijfsel. Kant be waar je het beste in blik of in zuur vrije dozen." Dat Jankees Goud zelf mutsen kan maken, is te danken aan het feit dat hij nooit een stukje kant zal la ten liggen. „Ik heb een flinke klus gebloemde kloskant kunnen ko pen. Daar heb ik onder meer een Hulsterse muts voor een klant van gamaakt. De mensen komen kij ken naar wat ik heb en als het be valt, kan ik er een muts van ma ken die nauwelijks van een antieke te onderscheiden is, behalve dat hij nog nergens versleten is. Antie ke spullen die al te kwetsbaar of te zeer versleten zijn, laat ik zoals ze zijn. Je hebt een plooivoorbeeld en je wordt eraan herinnerd hoe ver geeld je het soms binnen krijgt." r wij kunnen declareren bij vele zorgverzekeraars. op de complete bril fI tilroeopticien watstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl UW BRIL IS MAATWERK DAAROM KIEST U VOOR TILROE OPTIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69