'Antihagelkanon hoort bij platteland' Muts in goede handen bij Jankees Goud IÜ 221 zeeland Laatste discussie poepzakjes Coffeeshophouder Aerden: 'Een nepoplossing voor een nepprobleem' Realiseer uw woonwens fj? joosse l woensdag 21 november 2012 Inwoners Borsele hebben geen last van knalapparaat, blijkt uit onderzoek door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De dreun van een antihagelkanon hoort nu eenmaal bij het platteland. Net zoals slik op de weg en mest op het land. „Ik weet niet beter", zegt CDA-raads- lid Ton Oosthoek uit 's-Heeren- hoek. Hij is de initiatiefnemer van een poll op de website van het CDA met de stelling 'ik heb helemaal geen problemen met de hagelka- nonnen'. Dit leverde driehonderd reacties op. De 'eens'-stemmers zijn veruit in de meerderheid (259 tegen 26). De resultaten van dit onderzoekje zijn dinsdag overhandigd aan wet houder Conny Miermans in aan wezigheid van andere CDA'ers en fruittelers, vertegenwoordigd in landbouworganisatie ZLTO. Het CDA had ook de Stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland uitgenodigd maar die kwam niet. De stichting liet Oosthoek dinsdag ochtend weten niet te komen om dat ze het onderzoek en met name de vraagstelling niet serieus ne men. De stichting is wel bereid mee te praten over de juiste belan genafweging om de knal-appara ten vanaf 1 januari een vergunning te geven. De aanwezige fruittelers betreur den de afwezigheid van de BZZB. „Dan hadden we tenminste weer eens een keer met elkaar kunnen praten over de anti-hagelkanon- nen." Gepraat over de apparaten wordt de komende tijd volop. Donder dag met de ZLTO en volgende week met de andere Zeeuwse fruit teeltgemeenten. „We streven naar afstemming van beleid. Samen staan we sterker", zegt wethouder Miermans. Ze doelt op eventuele vervolgpro- cedures bij de rechter. De recht bank stelde de BZZB onlangs in het gelijk. De antihagelkanonnen zorgen voor te veel herrie in de omliggende woningen. De ge meente Borsele had daarom aan acht van de negen fruittelers die een dergelijk apparaat hebben geen toestemming mogen geven om te knallen. Het moest CDA-raadslid Krijn van der Maas van het hart het allemaal een zielige vertoning te vinden. „De fruittelers gebruiken het ka non slechts een paar keer per jaar om hun bedrijf te beschermen. En zoals uit ons onderzoek blijkt, heeft vrijwel niemand daar last van." Zielig of niet, het zal voor Borsele en voor andere fruitteeltge- meenten nog een hele toer wor den een vergunning te geven die niet met succes juridisch aange vochten kan worden. „De binnen- waarde van een woning blijft een probleem bij de vergunningverle ning", zegt wethouder Conny Miermans. „We mogen van deze maximale geluidsbelasting afwij ken mits er een gedegen lokale af weging van belangen is. En dat kan altijd grond zijn voor een juri dische procedure. Het is nog on duidelijk hoe we dit oplossen." door Nadia Berkelder GOES - Dat de wietpas wordt afge schaft noemt hij 'verstandig'. Cof feeshophouder Gerard Aerden heeft de pas, net als zijn collega's trouwens, altijd een gedrocht ge vonden. Minder blij is de eigenaar van twee shops in Goes en Vlissin- gen met de nieuwe regels voor het thc-gehalte in softdrugs. Want in het regeerakkoord tussen PvdA en WD staat dat het gehalte aan the, de werkzame stof in wiet, aan banden moet worden gelegd. Het nieuwe kabinet Rutte vindt de huidige joints te zwaar. Wiet met een thc-gehalte van vijf tien procent of meer wordt voortaan als harddrugs gezien. Het mag niet meer in een coffeeshop worden verkocht. „Dat is onver standig", vindt Aerden. „Die wiet gaat natuurlijk straks de straat op. En de straathandelaren verkopen niet alleen wiet, maar ook hard drugs. Wat is hier het nut van? Het is een nepoplossing voor een nepprobleem, alleen maar bedacht voor de bühne, voor het grote pu bliek." Bovendien is het nauwelijks te con troleren hoeveel the er in een par tij wiet ziet, vindt Aerden. „Er zijn bijna geen instanties die dat kun nen controleren. Bovendien duurt zo'n test een aantal weken, en dan is je partij wiet alweer verkocht. Het is onzinnig om wiet als hard drugs aan te merken, het is praat van leken." Aerden verwacht niet dat zijn cof feeshops na de afschaffing van de wietpas meteen weer ouderwets vol zitten. „Na de invoering van de wietpas hielden we twintig tot vijf entwintig procent van onze omzet over. Mensen zijn de straat op ge gaan om wiet te kopen. Dat is goedkoper, want straathandelaren hebben geen personeel en ze hoe ven geen huur te betalen." „Het zal dan ook een tijd duren voordat die klanten weer terug ko men in de coffeeshops. Dat is niet zomaar in een paar jaar terug ge draaid." Vooral dus als er in de coffeeshops alleen maar 'gras uit de wei' mag worden verkocht „Je wordt er he lemaal niet goed van. Onze minis ter is onze business om zeep aan het helpen." Staphorst en Spakenburg, daar blijft Jankees Goud af. „Want er zijn nog zo veel draagsters die nog zelf hun mutsen kunnen op maken. Hoewel het er ook in die drachten op lijkt dat er een einde aan komt. Misschien zou ik het nu juist moeten leren." door Mieke van de Jagt De mensen vragen wel eens of ze eens in zijn atelier mogen kijken. Ja hoor, zegt Jankees Goud dan, en leidt hen in de keuken binnen. „Aan de keukentafel doe ik alles. Daar staat ook de strijkplank en daar kan ik ook mijn hele speciale Oostblokpan opzetten om een ver geelde muts weer wit te koken. Dat kan een nachtje duren, maar de meeste mutsen krijg je weer kraakhelder." Achteraf gezien zat het er al vroeg in bij Jankees, de belangstelling voor klederdracht. In de kerk, naast zijn vader in het ouderlinge bankje, kon hij ze tellen: tien Beve- landse mutsen en een Walchers vrouwtje. „Ik tekende het ook graag op school: vrouwtjes met van die grote oren en dan had je al gauw een Bevelands boerinnetje. De belangstelling voor geschiede nis had ik niet van een vreemde. Mijn opa heeft nog een theolo gisch antiquariaat gedreven en van mijn ouders kreeg ik ook boeken over historische onderwerpen. Ik heb er nooit aan gedacht daar be roepsmatig iets mee te doen, tot dat ik aan de klederdracht verslin gerd raakte." Dat begon met verzamelen. „Een boerenpak voor mezelf, natuurlijk, en toen lagen er plotseling op een rommelmarkt in Spakenburg twee rouwmutsjes, heel eenvoudig. Kó pen, zei een vriendin, en toen was het hek van de dam." Sindsdien is er door de handen van Jankees een indrukwekkende verzameling mutsen gegaan. Voor particulieren, musea, tentoonstel lingen en voor zichzelf maakt Jan kees de meest kwetsbare kanten weer schoon. Hij stijft, herstelt, plooit en strijkt de mutsen weer in hun oorspronkelijk vorm. In middels kun je Jankees Goud in schakelen voor een datering van nagenoeg alle Nederlandse en Vlaamse mutsen en de meeste Zeeuwse klederdrachten. Zijn ver zameling beperkt zich wat betreft de dracht tot Zuid-Beveland, de mutsen mogen overal vandaan ko men. Veel informatie haalt hij uit oude foto's en uit stukken die overgeleverd zijn. „Maar uit de tijd van voor de fo to's is alleen datgene overgeleverd wat de moeite was om bewaard te blijven. Armoede laat geen sporen achter, zeggen ze weieens, en zo is het ook. Een daagse schort van een arm vrouwtje zul je niet vin den. Die maakte van een versleten schort nog een scheuteldoek. Maar veel informatie is te vinden in het archief Daar liggen stapels inventa rissen. In zo'n inventaris is heel precies opgeschreven wat er bij zo'n overleden persoon in het kabi net lag en ook hoe het er lag. Even goed weet je dan nog niks, want ie mand die in i860 overleden is, kan wel een doek en beuk van haar Graag laten wij u de veelheid aan mogelijkheden zien met het nieuwe klassieke wonen. Realiseer nu uw woonwens. INTERIEURS Langstraat 2, 4341 EEArnemuiden ttwv.joosseinterieurs.nl T 0118-60 12 73 door Nadia Berkelder KRUININGEN - De Christenunie en Leefbaar Reimerswaal willen er niet aan: dat het verstrekken van gratis hondenpoepzakjes zo inge wikkeld en zo duur is. Toch is het zo, legde PvdA-wethou- der Dieuwke Louwrink dinsdaga vond nog eens uit aan de Reimers- waalse gemeenteraad. Het voorstel van Christenunie en Leefbaar Rei merswaal (LR) om de zakjes gratis uit te delen mag dan eerder zijn aangenomen door de raad, het is veel te duur. En lastig te organise ren. „Als je dat echt gaat optuigen, kost dat 25.000 euro." Na maanden soebatten kwam het college van b en w met het voor stel om in plaats van gratis zakjes uit te delen, een korting van vier euro op de hondenbelasting te ge ven zodat mensen zelf zakjes kun nen kopen. Die boterhamzakjes- korting kost de gemeente zeven duizend euro. „Mensen gaan weke lijks naar de winkel", zei Louw rink. „En nemen misschien toch al boterhamzakjes mee." „Ik vind het vreemd dat de meer derheid van de raad een voorstel aanneemt en dat ambtenaren zeg gen: het wordt te ingewikkeld", zei Marien Weststrate (LR), tot erger nis van burgemeester Jan Huis man. „U moet het college aanspre ken", antwoordde die. „Niet het ambtenarenapparaat." Andries Ju- melet van de Christenunie stelde voor om zelf naar de winkel te gaan, adresstickers te plakken op pakketjes zakjes en ze naar de post te brengen voor bezorging. „Dat u daar in al die maanden niet bent opgekomen, vind ik verschrikke lijk", zei hij. „Niets is onuitvoer baar, behalve appelmoes maken van peren." De rest van de raad deelde de me ning van de twee oppositiepar tijen niet en gaf de voorkeur aan het voorstel van het college. Dus komt er een korting op de honden belasting. „Dat scheelt 20.000 euro in kosten", betoogde PvdA'er Kees Verburg. De raad stemde gistera vond ook in met de verhoging van de OZB voor huizenbezitters met 5,5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68