Niet vaak nog reigers op Reigersburg Boerderijnaam 'Nepoplossing voor Schrappen afstandscriterium haalt een nepprobleem' druk achter verhuizing Luzac weg woensdag 21 november 2012 Daan van den Hoek ziet niet vaak reigers bij de sloten in de omgeving van Kerkwerve. 'Wel een enkele, maar geen kolonies. Vroeger waren die er wellicht wel. Vol gens mijn moeder, Lena den Boer-van der Wekken, lag het oude Reigersburg hoger dan de huidige boerderij.' Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Met reigers en ande re vogels heeft hij niet zo veel, maar Reigersburg bete kent alles voor hem. Op deze boerderij, in het pol dergebied tussen Kerkwerve en Prommelsluis, woont Daan van den Hoek sinds zijn geboorte, vijf tig jaar geleden. En nog steeds met plezier. Niet alleen vanwege het werk op het land dat hij, inmiddels als 'hob byboer', verricht rond Reigers burg. Maar ook vanwege het fasci nerende uitzicht vanuit de hoeve, waar hij woont met Gerda van den Hoek-Driesprong (48) en hun zonen Meeuwis (15) en Christiaan (12). „We kijken van Prommelsluis tot Noordgouwe. Een panorama dat steeds verandert. We zien prachtige wolkenluchten voorbij schuiven maar ook de masten van mosselschepen achter de Ooster- scheldedijk. We zien de Zeeland- brug open gaan en in de zomer het recreatieverkeer vast lopen op de Nieuwe Kooiweg voor Zierik- zee." De brede, tot op de vloer reikende, ramen waren dan ook een bewus te keuze van Gerda en Daan toen ze in 2006 een nieuw huis lieten bouwen als vervanging voor de verzakte boerenwoning die werd opgetrokken na de watersnood ramp van 1953. „Revolutiebouw uit de jaren '50 op slechte grond," 'Waarschijnlijk is de naam Reigersburg gebaseerd op reigers of reigerkolonies' legt Daan uit Het was wel bij de bouw van dat pand, dat de naam Reigersburg op de schuur kwam. „De aannemer bood mijn ouders een herdenkingsbord aan. Een marmeren plaat met daarop de naam van mijn oudere zus, die de eerste steen voor het huis legde, of de boerderijnaam Reigersburg voor op de schuur." Daan weet niet hoe de keuze uitpakte. „Het kwam er allebei omdat mijn ouders één van de twee borden zelf betaalden." De boerderij was in die tijd in Kerkwerve en omgeving reeds be kend als Reigersburg. „Ook in 1942 al toen mijn oom, Jan van den Hoek, de hoeve kocht," vertelt Daan. Acht jaar later nam zijn va der, Cees van den Hoek, de boerde rij over van zijn broer Jan. Omdat Reigersburg vervolgens tot op de dag van vandaag in de fami lie bleef, werd daar wel eens ge praat over de betekenis van die naam. Daan: „Waarschijnlijk is ze gebaseerd op reigers of reigerkolo nies die nestelden in bomen op of rond het boerenerf." Een uitleg die ook werd aangedragen door het Zeeuws Archief waar hij na vraag deed. „Daar bleek dat de naam ook zou kunnen verwijzen naar de familie Van Reygersbergh die een paar eeuwen geleden van uit Beieren naar Zeeland trok. Maar dat is minder waarschijnlijk omdat hun eigendommen meer in Tholen en Beveland lagen." Niet dat Daan vaak reigers ziet bij de sloten in de omgeving. „Een en kele, maar geen kolonies. Vroeger waren die er wellicht wel. Volgens mijn moeder, Lena van den Hoek-Van der Wekken, lag het oude Reigersburg wat hoger." Die hoeve ging door de ramp verloren, evenals de doodlopende weg waar aan ze lag, het Jan van Abrahams- wekken. Daan hielp reeds als 8-jari- ge graag mee op het gemengd be drijf dat hij in 1987 van zijn vader overnam en uitbreidde met vlees kuikens. Later deed hij het melk vee weg en vanwege opschaling in de agrarische sector verkocht hij in 2001 een groot deel van zijn bouw land om als hobbyboer verder te gaan. Hij werkt sindsdien bij Mol Agrocom in Nieuwe Tonge. Gerda is actief bij Zeelandia. Ze wonen heel graag op Reigersburg. VLISSINGEN - Dat de wietpas wordt afgeschaft noemt hij 'verstandig'. Coffeeshophouder Gerard Aerden heeft de pas, net als zijn collega's trouwens, altijd een gedrocht ge vonden. Minder blij is de eigenaar van twee shops in Goes en Vlissin- gen met de nieuwe regels voor het thc-gehalte in softdrugs. Want in het regeerakkoord staat dat het ge halte aan the, de werkzame stof in wiel; aan banden moet worden ge legd. Wiet met een thc-gehalte van vijftien procent of meer wordt voortaan als harddrugs gezien. Het mag niet meer in een coffeeshop worden verkocht. „Dat is onver standig", vindt Aerden. „Die wiet gaat straks de straat op. En de straathandelaren verkopen niet al leen wiet, maar ook harddrugs. Wat is hier het nut van? Het is een nepoplossing voor een neppro bleem." Het is nauwelijks te con troleren hoeveel the in een partij wiet zit, vindt Aerden. Hij ver wacht niet dat zijn coffeeshops na de afschaffing van de wietpas me teen weer ouderwets vol zitten. „Na de invoering van de wietpas hielden we 20 tot 25 procent van onze omzet over. Mensen zijn de straat op gegaan om wiet te ko pen." Dat is goedkoper omdat straathandelaren geen personeel en geen huur hoeven te betalen. door Nadia Berkelder GOES - Burgemeester René Ver hulst van Goes is blij dat het af standscriterium voor coffeeshops en scholen op de helling gaat Dat schept ruimte voor de onderhan delingen met het Luzac College. Gemeenten waren juridisch aan spreekbaar als middelbare scholen te dicht bij een coffeeshop geves tigd waren. Minister Ivo Opstelten (WD) heeft laten weten dat die re gel niet langer wordt opgelegd. Goes had een probleem met dat af standscriterium: het Luzac College staat te dicht bij de beide coffee shops in de binnenstad. De ge meente onderhandelde inmiddels met de school over verplaatsing. „Daar zit nu meer ruimte in", al dus Verhulst. „Daar ben ik blij mee, omdat de dwang er niet meer achter zit. Eigenlijk was er nauwelijks een probleem: ook niet met de leerlingen van het Luzac." Verhulst spreekt volgende week met de coffeeshops over het af schaffen van de wietpas. Voortaan hoeven klanten alleen nog maar aan te tonen dat ze in Nederland wonen. Ze hoeven geen 'lid' meer te worden van de coffeeshop om er wiet te kunnen kopen. In de praktijk bleek dat in ieder geval één van de twee shops in Goes het niet zo nauw nam met de wietpas. Bij High Life was het de afgelopen weken al mogelijk om ook zonder registratie wiet te kopen. Coffees hops moeten in het vervolg wel zelf controleren of mensen echt in Nederland wonen, zegt Verhulst. „Als blijkt dat een coffeeshop stel selmatig aan n iet-ingezetenen ver koopt, dan heeft zo'n shop een probleem. Voor je het weet zet je de deur weer open en dat moeten we niet doen." Verhulst verwacht niet dat de straathandel afneemt, omdat die volgens hem nauwelijks plaats had. Wel verwacht hij een toena me van het aantal bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64