'Hoe moet ik hier anders komen?' KÜ\ Boeren zijn beleid voor ganzen beu Zeeland heeft minste nieuwsmedia commentaar Dagbesteding woensdag 21 november 2012 'Als de dagbesteding stopt zouden we als Nederlands volk een rare move maken.' Petra Elbertsen van de stichting Tragel De Zeeuwse zorgaan bieders zitten in hun maag met de dagbesteding van zo'n vijfduizend gehandicap ten. De korting op de budget ten is zo drastisch dat de dagbe steding in de knel komt. De in stellingen doen hun best er toch nog iets van te maken. Ze onderzoeken of het gehandicap- tenvervoer goedkoper kan. Ze kijken naar dagbesteding in gro tere groepen. En ze vechten de bezuinigingen aan bij de rech ter. De uitkomst is mogelijk toch dat de dagbesteding schra ler wordt. Dit is onacceptabel. Want via deze activiteiten wor den de cliënten zo veel moge lijk bij de samenleving betrok ken. Dat is een kwestie van be schaving. Verder verlicht de dagbesteding in veel gevallen het zware werk van familie of andere mantelzorgers. Als die het niet meer volhouden, wordt de zorg vele malen duur der. Het is dus zaak dat de Zeeuwse instellingen en ge meenten tot het uiterste gaan om de dagbesteding te redden. Kom maar mee, ik zalu onze tuinen laten zien", zegt Rob Een ders uit Oost-Souburg. „Ik werk hier bij kwe kerij Overwater," Penders is een van de circa 35 cliën ten van Arduin die een of meer da gen in de kwekerij in Middelburg werken. Hij zegt dat hij de planten schoonhoudt en hij haalt het on kruid weg. „Ik vind het hier gewel dig. Ja, hoe zeg je dat? Ik heb een doel in het leven." Rob is slechtziend en wordt elke dag met een taxibusje opgehaald. „Ik zou niet weten hoe ik hier an ders moet komen. Ik denk dat ik dan de hele dag thuis zou zitten en me vervelen. Daaraan wil ik niet denken." VIDEO Wensen op de Dag van de Rechten van het Kind. Bekijk de video op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Peter van Geel is medewerker van Arduin en werkt er al vanaf de ja ren 70. Hij heeft de organisatie zien veranderen. „Piet van den Beemt (ex-directeur van Arduin) was een van de eersten die het aan durfde om mensen met verstande lijke en lichamelijke beperking veel vrijheid over hun eigen leven te geven. „Ze kregen een plaats in de samenleving, waar wonen en werken werd gecombineerd." Hij ziet aan de cliënten, dat deze intensieve, maar kleinschalige be geleiding de goede aanpak is. „Ze hebben structuur in hun leven, ze weten dat ze nuttig werk doen op de kwekerij. Sommigen werken- ook nog bij een bakkerij of een lunchroom. We kunnen ze werk, begeleiding en nu ook zorg op maat aanbieden." Danny is klaar met zijn werk en is er tevreden over. Hij houdt van de minen, maar zeker van de ruimte. „Ik moet wat te doen hebben en wer ken in de tuin is mijn hobby. Voel ik me niet goed, dan denk ik dat er iemand achter mij staat. Dat zijn slechte gedachten." Hij heeft een verstandelijke beper king in combinatie met een psy chiatrische aandoening. 'Soms rommelt het in mijn hoofd'. Hij houdt het voor zichzelf waar hij was vóór Arduin, maar duide lijk is dat hij in die instelling vaak in een 'veilige kamer' werd opge sloten. Dan werd hij dus 'wegge stopt'. Van Geel. „En hij heeft juist licht en lucht nodig om te leven." Renaldo, ook een cliënt van Ar duin, komt over als de perfecte leerling, die precies weet wat hij wel en niet kan. „Ik heb gepro beerd om een gewone baan te krij gen bij een grote tuinder, maar dat is me niet gelukt. Daar moest ik te veel presteren. Ik moest ik weet niet hoeveel plantjes in potten doen. Elke dag opnieuw. Hier kan ik de volgende dag gewoon door gaan waar ik gebleven was. Dat werkt beter bij mij. Dan voel ik me goed." Hij woont naast zijn ouders in Vlis- singen en rijdt met zijn eigen auto naar Middelburg. „Arduin heeft ook geholpen dat ik een rijbewijs heb kunnen halen. Als ik hiér niet werk, dan ben ik in de bakkerij in Biggekerlce. Waar ik liever werk? Op beide plaatsen ben ik graag." DEN HAAG - De Zeeuwse gemeen ten hebben het geringste nieuws aanbod van alle gemeenten in Ne derland. Dat blijkt uit onderzoek van het Stimuleringsfonds van de Pers dat dinsdagmiddag in Den Haag is gepresenteerd. Gemiddeld beschikken inwoners per gemeen te over negenentwintig nieuwsme dia, in Zeeland blijft het bij zeven. Andere kleine provincies als Fries land en Drenthe hebben er aan zienlijk meer: gemiddeld veertien. Gaat het om online nieuwsmedia, t1- dan liggen Zeeland - en ook Lim burg - nog verder achter. Tegen over elf nieuwsmedia per gemeen te in Friesland telt Zeeland er vijf. Overigens relativeert het Fonds wel het belang van met name de online nieuwsmedia. De meeste daarvan bieden geen eigen nieuws, maar nemen berichten één-op-één over van bestaande media als de regionale krant en de regionale omroep. Van de negenentwintig nieuwsme dia per gemeente, brengen er maar tien eigen nieuws, de rest lift mee. „Lang werd gedacht dat bij het ver dwijnen van regionale dagbladen het gat opgevuld zou worden door nieuwe en zelfstandige nieuws- brengers die de waakhondfunctie overnemen", zegt Quint Kik, on derzoeker bij het Fonds. „Nu blijkt dat niet het geval. Het is juist andersom. Des te minder re gionale nieuwsaanbieders zoals kranten en omroepen, des te min der zelfstandige nieuwe initiatie ven." MIDDELBURG - Boeren accepteren het 'falende ganzenbeleid' niet lan ger. Ze zijn landelijk een petitie be gonnen èn hebben onder meer Provinciale Staten van Zeeland een brandbrief gestuurd. De Nederlandse Akkerbouw Vak bond en de Nederlandse Melkvee houders Vakbond verlangen extra middelen om schade door (over winterende) ganzen terug te drin gen. Ze respecteren de huidige rustperiode voor ganzen die van 1 januari tot 15 februari loopt, maar ze willen dat ganzen daarna wor den gevangen omdat vanaf die da tum gewassen beginnen te groeien. Dat moet ook gebeuren op terreinen die worden beheerd door overheden en natuurorganisa ties. Bovendien moeten gevangen ganzen kunnen worden vergast met CO2. Wildbeheereenheden (jagers) zouden daarvoor kunnen worden ingeschakeld. Boeren wil len zekerheid en vinden dat het be leid minimaal vijf jaar in stand moet blijven. Het huidige beleid waarbij opvang- terreinen worden aangewezen en boeren die voor een vergoeding tij delijk grond beschikbaar stellen voor opvang van ganzen, werkt volgens hen niet. Doordat de grau we gans zich als broedvogel in Ne derland heeft gevestigd, is de scha de toegenomen. Alleen afschot, vangen en eieren schudden helpt, blijkt uit een drie jarig onderzoek van het Fauna fonds, Alterra en Sovon Vogelon- derzoek Nederland. Rob Penders en Arduin-medewerker Peter van Geel werken in kwekerij Overwater in Middelburg. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3