Concertzaal wil avontuurlijk blijven cultuur! 29 Gillende slavinnen in het diep verdeck agenda woensdag 21 november 2012 Vijfjarig bestaan wordt gevierd met vierdaags 'LuisterLustrum Festival' Met een gratis pianoconcert be gint vanavond het lustrumfesti val van de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. De zaal, die vijf jaar geleden nieuw leven werd ingeblazen, heeft weer een voor aanstaande plaats in het Zeeuw se cultuuraanbod ingenomen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Beide directeuren blazen, heel even, uit. Jakko van der Heijden en Douwe Eisenga hebben een druk weekeinde ach ter de rug met elke avond concer ten en daarnaast cd-opnamen. Daarnaast zijn er de wekelijkse re petities van de Zeeuwse muziek verenigingen en vanavond begint het lustrumfestival, met vier da gen achtereen hoogstaande concer ten. „Deze maand zijn er slechts drie avonden waarop hier geen muziek klinkt", zeggen ze. „Het gaat maar door en dat is ook mooi. Het is een teken dat de Zeeuwse Concertzaal leeft." Dat was een paar jaar geleden wel anders. De toenmalige Concert en Gehoorzaal stond leeg, leek ge doemd te verdwijnen. Totdat Van Op het PZC-weblog Zeelandgeboekt wordt aandacht besteed aan pas ver schenen boeken en tijdschriften over Zeeland. Wekelijks wordt in de PZC een titel in de schijnwerpers gezet. door Jan van Damme De slavernijgeschiedenis is met het monument op de Balans in Middelburg ste vig in Zeeland verankerd. Jaarlijks wordt daar gezongen, gesproken en herdacht. Met enige regelmaat verschijnen er boeken over en naar aanleiding van die tijd. John Brosens met zijn avontuurlijke jeugdroman over een Middelburg se kaartenmaker is een recent voor beeld. Vandaag staat in het oude stadhuis van Middelburg om 14.00 uur de presentatie van het boek Gouden handel van Kees Uitten- hout op het programma. Het eer ste exemplaar is voor de Surinaam se schrijfster Cynthia McLeod, der Heijden en Eisenga met het plan kwamen er een opnamestu dio in te vestigen. Het lag voor de hand om er dan ook weer concer ten te organiseren. „We hebben aansluiting gezocht bij een lobby club, die ongelooflijk goed werk heeft verricht. Daardoor is de eni ge voor klassieke muziek gebouw de zaal in Zeeland bewaard geble ven." De zaal zelf bleef intact, maar alles eromheen werd ingrijpend ver bouwd, waarbij de ingang verhuis de naar de Verwerijstraat. In no vember 2007 werd de Zeeuwse Concertzaal officieel in gebruik ge nomen met, net als nu bij het lus trum, een vierdaags festival. Inmiddels zijn Van der Heijden en Eisenga zo'n driehonderd - veelal memorabele concerten - verder. „We zijn steeds op zoek naar pro gramma's die én avontuurlijk zijn én interessant voor een nieuwe groep luisteraars, mensen van pak weg 25 tot 55 jaar. Dat zijn de men sen die zijn opgegroeid met pop muziek en die niet denken in pop of klassiek, maar in goed of niet goed. De iPod- en YouTube-gene- ratie hopt van het ene genre naar het andere. Alles is immers be schikbaar met een klik op de muis. wier roman Hoe duur was de sui ker? volgend jaar verfilmd wordt door Jean van de Velde. Gouden handel is een historische roman over de geschiedenis van de slavernij, die begint in Middel burg en Afrika en van daaruit uit waaiert naar Suriname en Cura sao. Schrijver Uittenhoven werd in 1951 geboren in Utrecht en woont in Sprang-Capelle. Hij had jarenlang een grafisch bureau. Hij laat weten dat het niet onmogelijk is dat in zijn DNA sporen te vin den zijn van slavenhaalders. In Gouden handel is Lucas Geluck één van de hoofdpersonen. Hij woont met zijn ouders en zusje in een steeg aan de Middelburgse Dokhaven. Als op een nacht brand uitbreekt, verliest hij zijn familie. Scheepschirurgijn Van Spilberg hen brengt hem naar een wees huis met de belofte dat hij over drie jaar als zijn assistent mee mag op het schip Het Pleyzier. Shala Ze luisteren naar wat ze goed vin den en zijn wars van muzikale hokjes." Het lustrumprogramma (zie hier naast) is daar een staalkaart van, met als apotheose zaterdagavond Simeon ten Holts Canto ostinato, ditmaal uitgevoerd door acht cellis ten. „Dat is toch een beetje ons huisstuk geworden." De concertzaal heeft nieuw pu bliek weten aan te boren onder meer met de populaire kindercon certen, maar ook met de vaste se rie Nieuwe Lente, waarin topta lent van het Codarts-conservato- rium een podium wordt geboden. „Met ingang van dit seizoen wer ken we ook nauw samen met de Zeeuwse Muziekschool, waardoor leerlingen met korting kaarten kunnen bestellen. Verder zijn we in gesprek met zowel de biblio theek als de Roosevelt Academy over een vergelijkbare samenwer king. Hetzelfde is denkbaar met de hogeschool." Het zijn verrijkende maar tevens noodzakelijke contacten, want het onbestendige culturele klimaat wordt ook in de Zeeuwse Concert zaal voelbaar. „We moeten onge looflijk hard werken en creatieve dingen blijven verzinnen om bij de mensen binnen te komen." „Je merkt bovendien dat ensem bles het moeilijk hebben. Dat heeft voor ons als voordeel dat we steviger kunnen onderhandelen, maar het aanbod wordt wel schra ler en veiliger, meer middle of the road. Daardoor wordt het voor ons lastiger om die avontuurlijke weg te kunnen blijven bewandelen. We doen ons best, maar je moet er dieper induiken." Toch willen Van der Heijden en Ei senga niet al te zeer somberen. „Ook na vijfjaar worden wij regel matig verrast door wat hier ge beurt, als er weer eens iets totaal anders is dan tot dan toe in deze zaal heeft geklonken. Dat is waar je het voor doet en dat is ook waar we naar blijven streven. We willen die verrassing blijven opzoeken en onze passie delen met musici en publiek." www.pzc.nl/zeelandgeboekt Bachogu leeft in een awi in Ango la. Hij komt terecht in een missie post, waar hij Lucas ontmoet. Ze varen samen op een slavenha ler, waar zich de volgende scène af speelt: „Shala staarde Lucas aan, met ver wilderde, grote ogen, een beetje snot uit zijn linkerneusgat. De vrouwen begonnen te gillen en zet ten zich schrap terwijl vuile De Zeeuwse Concertzaal viert het vijfjarig bestaan vanaf vandaag met een vierdaags LuisterLustrum Festival. Het programma: Woensdag 21 november Gratis concert door Italiaanse pia nist Francesco di Fiore. Eigen werk en muziek van muziek van Saka moto, Glass, Lang en Nyman. Om 15.30 uur geeft Di Fiore ook een mi- niconcert in De Drvkkery. Donderdag 22 november Britse gitaarvirtuoos Neil Camp bell. Hij speelt minimalisme, rock, scheepshanden hen naar de rand duwden. Ze klemden zich aan el kaar vast toen hun armen op hun rug gedraaid werden. Hun gegil werd overgenomen door de slavin nen in het diep verdeck, een strie mend, hoog gejammer. De man nen wisten niet wat er gaande was, maar reageerden op de vrou wen door met lepels op hun kroe zen te slaan. Jannen gooiden de lui ken dicht en sloegen de merkels er voor, maar het pandemonium drong overal doorheen. Shala pak te Lucas bij zijn arm. 'Lucas, ze gaan toch niet, ze gaan toch niet...' Vóór hij het uitsprak, was het al voorbij. De plons was niet eens te horen geweest boven het gejoel van de vrouwen in het ruim en het gelach van de mannen op het dek." Kees Uittenhout: Gouden handel - Ro man over de slavernij, Uitgeverij Con serve, 432 pagina's, €24,99. folk, jazz en neoklassiek. Om 15.30 uur geeft Campbell ook een mini- concert in De Drvkkery. Vrijdag 23 november BRISK Camerata Trajectina, con cert in kader van 450e geboortejaar van Sweelinck. Ook werk van Klaas de Vries en Daan Manneke. Zaterdag 24 november Cello Octet Amsterdam voert Canto Ostinato (Simeon ten Holt) uit. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. Een passe-partout voor het he le festival kost 25 euro. OP PAD Hulst Lezing over kubisme en surrealisme. La Vie en Rose, 19.30-21.30 uur Middelburg Lezing schrijfster Cynthia McLeod. Burgerzaal Stadhuis, 20.00 uur Zierikzee Muziekproject Keet in de Kerk. Theater De Weverij, vanaf 9.00 uur PODIUM Terneuzen Voorspeelavond. Toonbeeld, 19.00 uur 'Familie', Toneelgroep Terneuzen, Porgy en Bess, 20.00 uur Introdans met 'Hartslag', Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Fanfare Con Amore Atrium Ter Reede, 14.30 uur Hand in hand. Muziektheater door oud-profvoetballer Rory de Groot. Arsenaaltheater, 20.15 uur Optreden Hot Fuzz. Café Popeye, 22.30 uur Zierikzee Try-out'Coupure'door Zeelandia. De Weverij, 20.00 uur De directie van de Zeeuwse Concertzaal: Jakko van der Heijden (links) en Douwe Eisenga. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29