Geen druk achter verhuizing Luzac Zeeboerderij verrast auteur Kader Abdolah 241 zeeland Dromen 'Nepoplossing voor nepprobleem' intratuin GroenLinks vraagt naar toekomst Delta woensdag"21 november 2012 Goese burgemeester Verhulst blij met gewijzigd softdrugsbeleid door Nadia Berkelder GOES - Burgemeester René Ver hulst van Goes is blij dat het af standscriterium voor coffeeshops en scholen op de helling gaat. Dat schept ruimte voor de onderhan delingen met het Luzac College. Gemeenten waren juridisch aan spreekbaar als middelbare scholen te dicht bij een coffeeshop geves tigd waren. Minister Ivo Opstelten (WD) heeft laten weten dat die re gel niet langer zal worden opge legd. Goes had een probleem met dat afstandscriterium: het Luzac College staat te dicht bij de beide coffeeshops in de binnenstad. De gemeente onderhandelde inmid dels met de school over verplaat- sing. „Daar zit nu meer ruimte in", al dus Verhulst. „Daar ben ik blij mee, omdat de dwang er niet meer achter zit. Eigenlijk was er nauwelijks een probleem, ook niet met de leerlingen van het Luzac." Verhulst spreekt volgende week met de coffeeshops over het af schaffen van de wietpas. Voortaan hoeven klanten alleen nog maar aan te tonen dat ze in Nederland wonen. Ze hoeven geen 'lid' meer te worden van de coffeeshop om er wiet te kunnen kopen. Overigens bleek in de praktijk dat in ieder geval één van de twee shops in Goes het niet zo nauw nam met de wietpas. Bij High Life was het de afgelopen weken al mo gelijk om ook zonder registratie wiet te kopen. Coffeeshops moe ten in het vervolg wel zelf controle ren of mensen in Nederland wo nen, zegt Verhulst. Verhulst ver wacht niet dat de straathandel af neemt, omdat die volgens hem nauwelijks plaats had. „Ik ver wacht wel dat het aantal bezoekers aan de coffeeshops zal toenemen." VLISSINGEN - - Dat de wietpas wordt afgeschaft noemt hij 'ver standig'. Coffeeshophouder Gerard Aerden heeft de pas, net als zijn collega's trouwens, altijd een ge drocht gevonden. Minder blij is de eigenaar van twee shops in Goes en Vlissingen met de nieuwe regels voor het thc-gehalte in softdrugs. Want in het regeerakkoord staat dat het gehalte aan the, de werkza me stof in wiet, aan banden moet worden gelegd. Wiet met een thc-gehalte van vijftien procent of meer wordt voortaan als hard drugs gezien. Het mag niet meer in een coffeeshop worden verkocht. „Dat is onverstandig", vindt Aer den. „Die wiet gaat straks de straat op. En de straathandelaren verko pen niet alleen wiet, maar ook harddrugs. Wat is hier het nut van? Het is een nepoplossing voor een nepprobleem." Het is nauwe lijks te controleren hoeveel the in een partij wiet zit, vindt Aerden. Hij verwacht niet dat zijn coffees hops na de afschaffing van de wiet pas meteen weer ouderwets vol zit ten. „Na de invoering van de wiet- 9566SS8SGSSSB. Linthanger Grijs en wit, 0 35 cm, exclusief decoratie. BF9 499 Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623 Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl Anthurium Red Champion 55 cm, potmaat 17 cm, exclusief pot. 12?5 8?9 Lemax vliegende kerstman 45: I 1 geeft VSaSOXeaBSSBÏ&B&SCil De eerste zeeboerderij van Europa ligt in Zeeland: in de Schelphoek, een deel van de Oosterschelde. Wageningse wetenschappers brengen hier hi praktijk: met zeegroenten een oplossing vinden voor het wereldwijde vo pas hielden we 20 tot 25 procent van onze omzet over. Mensen zijn de straat op gegaan om wiet te ko pen." Wiet is goedkoper omdat straathandelaren geen personeel en geen huur voor hun pand hoe ven te betalen. „Het zal een tijd du ren voordat de klanten terug ko men in de coffeeshops. Dat is niet in een paar jaar terug gedraaid." Vooral dus als in de coffeeshops al leen maar 'gras uit de wei' mag worden verkocht „)e wordt er hele maal niet goed van. Onze minister helpt onze business om zeep." Schrijver Kader Abdolah maakte voor zijn nieuwste boek een reis langs markante wetenschappers, uitvinders, kunstenaars en onder nemers. Zijn tocht voerde hem ook naar de zeeboerderij bij het Schouwse Serooskerke. De ken nismaking fascineerde hem zeer. door Ali Pankow Ik ga op zoek naar mensen met grote dromen en beleef hun wereld", nam Kader Ab dolah zich voor nadat de pro vincie Zuid-Holland hem een oeuvreprijs had toegekend. Leuk, een prijs, zou je denken, maar het leverde de auteur aanvan kelijk best wat hoofdbrekens op. De voorwaarde was namelijk dat hij de prijs moest gebruiken om een van zijn dromen te verwezen lijken. „De ervaring heeft me ge leerd dat je dat wat het leven je biedt met beide handen moet vast pakken", schrijft Abdolah in het voorwoord van zijn boek dat uit eindelijk de titel Zeesla en de Lepels van Alice heeft gekregen. Kader Abdolah bekijkt een robot in ontwikkelingsfase die poëzie moet leren lezen, foto Merlijn Doomernik De schrijver riep mensen met bij zondere dromen op te reageren. Uit de circa honderd reacties selec teerde hij 22 projecten. „In het be gin was ik onzeker, maar na de eer ste twee gesprekken begon het vuur te branden. Dit boek is an ders dan mijn voorgaand werk. Hoewel het over harde westerse wetenschappelijke feiten gaat, is het ook een oosterse vertelling ge worden met uiteenlopende moder ne sprookjes. Ga met mij mee naar de wereld van echte fictie en ge niet ervan", nodigt Abdolah zijn le zerspubliek uit. In het hoofdstuk 'Chocolade uit de Noordzee' beschrijft hij zijn ontmoeting met de zeewieronder zoekers Willem Brandenburg en Julia Wald aan de Oosterschelde kust. Abdolah had het advies ge kregen een paar rubberen laarzen en een waterdichte jas mee te ne men. Zelf meende hij het wel af te kunnen met sportschoenen en een trainingspak. Hij verwachtte over droog gevallen zandbanken naar de zëeboerderij te kunnen lo pen. Er bleek echter een boot voor nodig te zijn om bij die 'Wiederij', ofwel het vlot te moeten komen. „Ik klom het vlot op en ongedul dig keek ik naar de zeetuinen. Op het eerste gezicht viel er niet veel bijzonders te zien: vier aan elkaar verbonden drijvende frames van zo'n vier bij vier, die op geïmprovi seerde kinderzwembadjes leken. Deze eerste Nederlandse zeetui nen vormden samen de zeeboerde rij", aldus Abdolah. Hij beschrijft de gretigheid waarmee hij een stukje zeewier in zijn mond stopte en het zoute water over zijn kle ding en schoenen voelde druppe len. „Ik wilde proeven wat mis schien over vijftig jaar in miljoe nen tonnen geproduceerd wordt." Brandenburg en Wald hebben hem zeer geïnspireerd met hun po ging effectief biomassa te produce ren in de vorm van zeewier. aan groen VLISSINGEN - De GroenLinks-ffac- tie in Vlissingen wil weten hoe het college van burgemeester en wethouders staat tegenover samen werking tussen energiebedrijf Del ta en de veel grotere concurrent Eneco. Vlissingen is, net als andere ge meenten en de provincie Zeeland, aandeelhouder van Delta NV. In december komen de aandeelhou ders bijeen om de bedrijfsstrategie te bepalen. De fractie van Groen Links wil weten of het college iets weet over de uitkomst van bespre kingen tussen Delta en Eneco. Verder vraagt de fractie naar de 'te verwachten aandeelhouderswaar de en de werkgelegenheidsperspec- tieven van een samenwerking met Eneco', ofwel wat zou de verkoop van de aandelen Delta opleveren en kost dat werkgelegenheid in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24