Fosforbom onder Rijk M °MADRIDm Vissers nieuwe korpschef Zorg wil vervoer cliënten bundelen Herinnert u zich deze nog RILLAND - Het legendarische zendschip van Radio Veronica, de Norderney, is gisteren van Antwerpen naar Amsterdam ge sleept. Het oude schip, tot 1975 in de vaart, lag al jaren te ver kommeren in het Kempische Dok, maar krijgt nu een nieuwe bestemming, zo goed als zeker voor mediadoeleinden in Gro ningen. Het schip lag in de eerste helft van de jaren tachtig aan de Loskade in Middelburg en vervolgens aan de Konings weg in Vlissingen. Het zendschip deed in beide steden dienst als discotheek. Twee sleepboten begeleidden het onttakelde schip gisteren via het Schelde-Rijnkanaal naar Amsterdam. foto Arie Kievit/ANP Faillissement 'radioactief Thermphos kost belastingbetaler honderden miljoenen euro's door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het Rijk hangt een strop van honderden miljoenen euro's boven het hoofd als fosforfa- briek Thermphos failliet gaat. Het moet opdraaien voor het afvoeren en ontmantelen van radioactief be smette (afval) stoffen en fabrieksin- stallaties. De Tweede Kamer is daarvan niet op de hoogte. Dat blijkt uit een intern document van het ministerie van Economi sche Zaken dat in handen is van de PZC. De mate van radioactivi teit in de aanwezige (afval) stoffen en afzettingen in de fabrieksinstal- laties is gering, maar overschrijdt wel de wettelijk vastgelegde vrij stellingsgrenzen. Thermphos heeft een vergunning op basis van de Kernenergiewet. Die wet stelt regels voor 'het bezit, gebruik, vervoer en het zich ont doen van ertsen, splijtstoffen en ra dioactieve stoffen'. Maar in de ver gunning is niets geregeld over wie bij een faillissement betaalt voor het opruimen van radioactief af val, vervuilde grond en het ont mantelen van de fabriek. Bij de kerncentrale Borssele is dat overi gens wel geregeld. Zolang Thermphos in gebruik is, Vier Oud Nieuw in Madrid 6 dagen inclusief ontbijt Vertrek: alléén op 27/12/12 unieke kans en alléén te boeken bij KRAS.NL! transfers én uitgebreide stadstour met NL-sprekende gids bij te boeken voor 29 p.p. ontdek Segovia, El Escorial en Toledo met de voordelige optionele dagexcursies •inclusief vlucht, ontbijt en verblijf in 3-/4- of 5-sterren hotel naar keuze m S KRAS.NL iJ&fl waarom zou je meer betalen is er geen noodzaak om het radio actieve materiaal en de installaties op te ruimen. Maar als de fabriek failliet gaat, moet dat wel gebeu ren. Niemand is verplicht om dat te doen en de kosten daarvan te betalen. Het is volgens het ministe rie daarom 'aannemelijk' dat het Rijk in laatste instantie voor dat al les opdraait. Het opruimen gaat mogelijk enkele honderden miljoe nen euro's kosten. De ontmante ling van de fabriek en de afvoer van vervuilde grond kosten nog eens een veelvoud daarvan. Volgens het ministerie is er één 'al ternatief: passieve insluiting. Dan blijft de fabriek staan en wordt die hermetisch afgesloten. Dat kost naar schatting ongeveer 500.000 euro per jaar. Maar op een later moment zal het materiaal en de fa briek alsnog moeten worden opge ruimd, waarschuwt het ministerie. De kosten daarvan zullen in de loop der tijd niet minder worden, is de verwachting. Naar schatting zijn er ongeveer 50 bedrijven waar het afvoeren van radioactieve stof fen een grote kostenpost is of kan zijn. CDA en D66 willen een spoeddebat met minister Kamp (Economische Zaken, WD). pagina 27: kans op overname klein MIDDELBURG - Minister Opstelten van Veiligheid en Justitie heeft Hans Vissers benoemd als politie chef van het nieuwe korps Zee- land-West-B rabant. Daarmee schuift de minister be zwaren uit beide oude politiere gio's (Zeeland en West- en Mid den-Brabant) terzijde. De regiona le commissie, die voor een kwart uit Zeeuwse politiemensen be staat, adviseerde negatief over de aanstelling van Vissers. Het afgelo pen jaar werkte Vissers als kwar- MIDDELBURG - Vijf Zeeuwse zorg aanbieders hebben de koppen bij elkaar gestoken om te bekijken of ze samen goedkoper vervoer voor hun cliënten kunnen realiseren. Gedacht wordt wellicht aan een oplossing waarbij met grotere bus sen eikaars cliënten meegenomen kunnen worden. Het gaat om de zorgorganisaties Tragel, Arduin, Philadelphia, de Zuidwester en het Gors. pagina 2 en 3: bezuinigen is best, maar dit is kaalslag; commentaar DE STELLING Handen af van dagbesteding gehandicapten Reageer op pzc.nl UW MENING 563 reacties Iedere burger moet DNA afstaan tiermaker en als tijdelijke chef in Tilburg. Zijn manier van leidingge ven ('moeilijk bereikbaar, weinig bindend vermogen') beviel daar slecht. Zeeland had in de periode september 2008 tot mei 2009 de zelfde ervaring toen Vissers de weggestuurde korpschef Fup Goudswaard verving. Overigens adviseerden de commissie van Zeeuwse en Brabantse burgemees ters en de hoofdofficier van justi tie positief over de aanstelling van Vissers. 8»711688»555530' BOEKEN Geert Mak signeerde boeken in De Koperen Tuin in Goes 28 BURGEROORLOG Ook de strijd in Syrië gaat onverminderd door 10 en 11 c£3»| Grijs, lichte regen, 10° WOENSDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 21 november 2012 I 254e jaargang nr. 276 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 II Ml ■'"IHnililiiWI Wi'WUFt i||iiinii.yn^Lv*aBWB»iawa—

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1