Medische onbetrouwbaarder klachten openbaar nnenland 15 Gemeenten baas over drugsbeleid Val uit dakgoot na inbraak dinsdag 20 november 2012 ^mmsmsmms&imsm^ss^s^ssimsiissmisssmssi mmmsmmtt smmusam keer ging dit jaar al een spitsstrook op slot in Nederland. Cisteren werden op één dag negen sluitingen geteld. Dat is een opvallend hoog aantal, volgens Rijkswaterstaat. Kritiek op inspectie gezondheidszorg 57 Spitsstrook schuwd worden om te voorkomen dat er iemand met honderd kilo meter per uur achterop rijdt. Van der Vusse: „Bedenk wel: niet alleen de mensen in de verkeers- centrale kunnen bij mist niks zien. Ook de weggebruiker zelf ziet niets. Als dan een auto op de spits strook stil staat, en je kunt niet waarschuwen, is dat levensgevaar lijk." Potgraven: „Het is een kwes tie van verantwoordelijkheden. De foto Lex van Lieshout/ANP wegbeheerder beslist of de strook veilig open kan. De gebruiker be slist of hij voldoende afstand houdt." Dat laatste gebeurt wel. Ondanks de mist telde Nederland gisteren niet meer ongelukken dan nor maal. Zo bezien, moet je de vertra ging op de koop toe nemen, rede neert de ANWB-zegsman. De eerste Nederlandse spits strook werd in 1996 geopend bij Zeist. O Ai vanaf het begin gold de eis dat de strook tijdens de openstelling met camera's bewaakt wordt. d Rijkswaterstaat startte in 2012 een campagne om automobilisten be ter bekend te maken met de spits strook. Velen durfden niet over de doorgetrokken streep te rijden. Bij mist en ook bij hevige sneeuw val blijft de spitsstrook dicht. Ook als het verkeer verderop vast loopt, of als er een obstakel op de weg ligt, wordt de strook gesloten. Als het tijdens de spits mistig wordt, is sluiten van de strook min der snel nodig. Het rijdende ver keer laat de mist enigszins ver dwijnen. Voordat een spitsstrook open gaat, wordt die eerst via de camera's he lemaal geïnspecteerd vanuit de verkeerscentrale. Afstand houden of niet, dat is de vraag 'Mist, halveer je snelheid, verdub bel je afstand' was de leuze waar mee automobilisten eind jaren '90 werden gewezen op de gevaren van slecht zicht. Toch schaarde zich niet iedereen achter die logica. De inmiddels overleden Leidse rector magnificus W.A. Wagenaar bepleitte in 1997 in De Volkskrant dat je bij mist wel langzamer moet rijden, maar de af stand juist moet verkleinen. Het verdubbelen van de afstand zou de reistijd verviervoudigen. Bijko mend voordeel is dat je met een kortere afstand je voorganger beter kunt zien. Vooral bij mist is dat be langrijk, bepleitte Wagenaar. Zijn pleidooi viel niet bij iedereen in goede aarde. Het leidde tot een flinke discussie in de krant. Klachten over zorgverleners moeten in de toekomst snel op website worden gezet. Inspectie voor de Gezond heidszorg moet efficiënter en patiëntgerichter werken. Minister rekent erop dat veran deringen er komen. door Paulus Smits DEN HAAG - Klachten van patiën ten over het medisch handelen van zorgverleners, komen in de toekomst snel in de openbaarheid door middel van een website. Ook moet het toezicht op de zorg worden verscherpt: méér inspec teurs moeten vaker onverwacht in spectiebezoeken afleggen aan zorg instellingen en praktijken. Ook moet de top kleiner en moeten re giokantoren in het land dicht. Dat zijn enkele van de aanbevelin gen in twee rapporten over de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) die gisteren verschenen. Aanleiding voor de rapporten wa ren enkele affaires die het imago van de IGZ hebben geschaad, zo als de kwestie met de lekkende borstimplantaten en de fatale ope ratie van de Groningse baby Jel- mer, die daardoor ernstig gehandi capt raakte. Op verzoek van minister Edith Schippers (WD, Volksgezond heid) hebben commissies onder leiding van oud-justitieminister Winnie Sorgdrager en overheidsad- viseur Koos van der Steenhoven het functioneren van de IGZ tegen het licht gehouden. Dat gebeurde niet voor het eerst. In het bijna twintigjarig bestaan van de IGZ zijn al tien rapporten verschenen. Met alle aanbevelingen is echter vrijwel niets gedaan. Het rapport van Van der Steenhoven heet dan door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Gemeenten mogen zelf hun beleid rond coffeeshops en drugsoverlast gaan bepalen. Dat schrijft minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Voor het hele land gaat gelden dat bezoe kers van coffeeshops moeten aan tonen dat ze in Nederland wonen. Volgens Opstelten blijkt uit de proef in Zeeland, Limburg en Noord-Brabant dat het aantal drugstoeristen en de overlast daar door sterk afneemt. De minister stelt vast dat in Zeeland 'een zeer duidelijke afname is van het aantal Belgische en. Franse kentekens'. Of iemand uit Nederland komt, kan een coffeeshophouder controleren aan de hand van een geldig identi teitsbewijs of verblijfsvergunning in combinatie met een uittreksel uit de Gemeentelijke Basisadmini stratie Persoonsgegevens (GBA). Opstelten vertrouwt erop dat ge meenten samen met politie en jus titie goede plannen maken om de overlast tegen te gaan. „Op lokaal niveau heeft men het beste inzicht welke maatregelen effectief zijn", aldus Opstelten. Gemeenten mogen van de minis ter zelf prioriteiten stellen. Zo kun nen ze eerst coffeeshops sluiten of coffeeshops uit de buurt van scho len plaatsen, voordat ze gaan con troleren of coffeeshops enkel men sen bedienen die in Nederland wo nen. Overigens staat het gemeen ten ook vrij om door te gaan met de 'wietpas', die vanaf maandag niet meer verplicht is in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Op stelten adviseert gemeenten om voor het nieuwe jaar een plan te maken, omdat dan de nieuwe re gels gaan gelden. Hij benadrukt dat zijn beleid geen vrijkaartje is om niets te doen. „Ik moet zien dat er serieus wordt aangepakt", al dus Opstelten. In een evaluatie over het sinds 1 mei aangescherpte drugsbeleid in de drie zuidelijke provincies schrijft Opstelten dat er in Zeeland geen sprake is van een 'zichtbare toename van de illegale (straathandel'. In Midden- en West-Brabant is dat wel het geval. De politie heeft van mei tot begin oktober in Zeeland 35 mensen aan gehouden. Dat heeft geleid tot 15 verdachten. Het verscherpte drugsbeleid in het zuiden heeft volgens de minister nauwelijks mensen 'verjaagd' naar andere delen van het land. In Nij megen is het aantal drugstoeristen beperkt toegenomen, zonder over last en incidenten. Over de wiet pas schrijft Opstelten dat er welis waar verzet is tegen de invoering, maar dat het aantal inschrijvingen van coffeeshops langzaam toe neemt. In Zeeland en Noord Bra bant variëren de ledenaantallen per coffeeshop tussen de 400 (Til burg) en 2400 (Vlissingen). ook 'Doorpakken!', waarmee hij wil aangeven dat de tijd van het in tern bespreken van dit soort rap portages nu voorbij moet zijn en dat er daadwerkelijk lering, uit moet worden getrokken. Minister Schippers zei gisteren dat ze erop vertrouwt dat dat met de komst van een nieuwe inspecteur-gene raal ook zal gebeuren. Jaarlijks ko men zo'n achtduizend klachten en meldingen binnen bij de IGZ. Van de 490 werknemers die de IGZ telt, zijn er 335 direct bij het inspec- tiewerk betrokken. Dat aantal moet fors worden verhoogd en de rapportages moeten zakelijker. De IGZ moet in de toekomst als advies- en meldpunt op de hoogte zijn van alle klachten over zorgpro cessen. Voor een deel moeten die worden behandeld door de instel ling of persoon tegen wie de klacht gericht is, maar de IGZ moet erop toezien dat dat daadwer kelijk en op correcte manier ge beurt en dat de klager goed geïn formeerd wordt. Het voorbeeld van de borstimplan taten van het Franse merk PIP laat zien dat de IGZ tot op heden niet van alle meldingen werk maakt. Er waren al heel wat klachten van vrouwen binnengekomen, maar die werden als 'individuele geval len' gezien en daarom niet in be handeling genomen. Pas na signa len vanuit het buitenland werd ac tie ondernomen. Wilna Wind, directeur van patiën tenfederatie NPCF, is blij met het voorgestelde meld- en adviespunt. Nationaal Ombudsman Alex Bren- ninkmeijer wil dat de zorgsector in de toekomst alles op alles zet om klachten zelf goed af te hande len. Tweede Kamerleden van PvdA, SP, PW en CDA willen dat minister Schippers er nu op toe ziet dat de aanbevelingen worden opgevolgd. ROTTERDAM - Een jongeman is zon dagavond zwaargewond geraakt, toen hij van een dak in Rotterdam viel. De agenten waren afgegaan op een melding van een inbraak in de woning aan de Schiekade. Eenmaal ter plaatse meldde een ge tuige dat er een man in de dakgoot stond, boven de derde verdieping aan de achterzijde van het pand. Daar aangekomen bleek een man zwaargewond in de tuin te liggen. Hij was niet meer aanspreekbaar en is, na eerste hulp van de politie, in kritieke toestand naar het zie kenhuis gebracht. De recherche onderzoekt de val en de inbraak, waarbij mogelijk meer mensen betrokken waren. Of de ge wonde man één van de inbrekers was, is niet geheel duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5