19 Zwin College als spil in toekomstoverleg 'Hulst moet op de kaart' t; Sf-H 11 m mm Bewoners vormen nachtwacht op Braakmanpark Onderwijs moet nabij blijven Realiseer uw woonwens - Joosse 3 Hengstdijk weer in teken van kunstweekend dinsdag 20 november 2012 Frank Neefs: „De vraag is al lang niet meer óf en met wie we moeten samenwerken, maar alleen nog op welke manier. Het mag alleen niet ten koste gaan van de nabijheid van het onderwijsHet openbaar ver voer in deze regio is niet zodanig dat je kinderen uit West-Zeeuws- Vlaanderen steeds naar Terneuzen kan sturen." Frank Neefs trad afgelopen zo mer aan als nieuwe directeur van het Zwin College in Oost burg. Samenwerken wordt de ko mende jaren één van zijn belang rijkste opdrachten. door Martijn de Koning Van het noordoosten van Nederland naar het zuidwesten, van Emmen naar Oost burg. De stap lijkt groot, maar volgens Frank Neefs valt dat mee. „Ik heb altijd op het platteland gewoond en door het hele land gewerkt. De Randstad, dat hoeft voor mij niet zo." Boven dien is Neefs afkomstig uit Breda. „Het Bourgondische van daar vind ik hier terug", aldus de nieuwe di recteur, die nu tijdelijk in Oost burg woont en binnenkort in Aar denburg een huis hoopt te kopen. Neefs is geen onderwijsman pur sang, hoewel hij zijn loopbaan wel begon als gymnastiekdocent. Later was hij onder meer manager bij het Nederlands Instituut voor Sport en Beweging, directeur van een welzij nsstichting in Coevor- den, directeur van het ROC in Zwolle, en eigenaar van een advies bureau. Dat het Zwin College koos voor zo'n allrounder was niet toe vallig. Neefs: „Ik heb in al die func ties samengewerkt met andere in stanties en met de overheid. Juist nu is dat voor het Zwin College ook noodzakelijk." Juist op het platteland heeft een scholengemeenschap als het Zwin College een sterke en belangrijke rol in de regio. De school is dan ook een niet te passeren partij bij gesprekken over de toekomst van de streek, vindt Neefs. Hij is of gaat in overleg met het bedrijfsle ven, met de overheid, met het ROC, en met de andere middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Zo komt de dag steeds dichterbij dat leerlingen uit Hulst, Terneu zen en Oostburg samen lessen gaan volgen. „Niet de hele week natuurlijk, en niet op alle gebied", verklaart Neefs. „Onderwijs moet nabij zijn, dat blijft het uitgangs punt." Maar er is niet aan te ontko men. „Voor de opleiding bouw hebben we hier soms maar drie leerlingen. Dan wordt het wel heel duur om voor alle voorzieningen te zorgen." Daarbij hoeft Terneu zen niet automatisch een centrum functie te krijgen, vindt Neefs. „Ik kan me voorstellen dat je lessen op het gebied van mobiliteit en vervoer in Oostburg of Hulst cen treert. Die mkb-bedrijven zitten juist in die regio's." Nu zitten lan delijke regels samenwerking soms nog in de weg, maar 'Den Haag' begint door te krijgen dat in krimpregio's creativiteit een plaats moet krijgen. „Ze roepen bij het minsterie nu zelfs: kom maar met voorstellen. Nou, graag natuurlijk. Ik zie ons hier in staat heel creatie ve oplossingen voor onder meer de bevolkingskrimp te bedenken." Daar houdt het niet mee op. Ook met de kinderopvang en het basis onderwijs moet nauwer worden samengewerkt, vindt Neefs. En hij praat ook met het gemeentebe stuur over de invulling van het schoolgebouw, waarvoor vergevor derde plannen zijn om de Oost- burgse bibliotheek samen te voe gen met de mediatheek van de school, en de lokalen buiten lestijd beschikbaar te stellen voor onder meer kunsteducatie en muziekles. Neefs juicht het toe. „Ik zie het Zwin College wel uitgroeien tot een educatief-cultureel centrum." In de rol als gesprekspartner moet ook het Zwin College als werkgever niet worden onder schat. „Er werken hier 130 men sen. Er zijn hier niet zo gek veel be drijven die dat evenaren. En dan staan we, als school, ook nog eens middenin de samenleving." Overigens is niet alle overleg op een niveau dat Neefs zou wensen. „Gesprekken met het voortgezet onderwijs, de hogescholen en de universiteiten in België over sa menwerken staan op een bijzon der laag pitje." Opvallend, vindt Neefs. „Het zou toch volkomen lo gisch zijn dat leerlingen voor een vervolgstudie probleemloos in Gent, Antwerpen of Brugge te recht kunnen. Des te groter is dan de kans dat ze hier blijven wonen en werk vinden. Ik wil daar, sa men met gesprekspartners uit de regio, wel mee aan de slag." Andersom wil Neefs zich er ook sterk voor maken dat Vlamingen die in Zeeuws-Vlaanderen wonen, hun kinderen ook hier op school doen. „Er bestaan zoveel vooroor delen over het onderwijs in beide landen. Betere voorlichting geven is wel het minste dat we als basis- en voortgezet onderwijs kunnen doen. Mensen hebben natuurlijk de vrijheid om te kiezen, maar dan moeten ze wel weten waaruit ze een keuze kunnen maken." Toekomstvisie van ondernemersclub OVHV door Henk Boot HULST - Hulst moet zich sterker profileren als koop- en - verblijf- stad. Vanaf 2013 al, als het aan de Ondernemersvereniging Hulst Ves tingstad (OVHV) ligt. Hoe? Door meer accent te leggen op gastronomie, door slim gebruik te maken van een avontuurlijker Reynaert-imago en door zich in het winkelaanbod te focussen op 'mode' en aanverwante artikelen. Wat de OHV betreft komt er naast de Vestingsdagen ook een jaarlijk se kunstmanifestatie. En over een paar jaar zou de kwaliteit van de stad opgevijzeld moeten zijn met een schouwburg, een congresruim te, een bioscoop en een openbare bibliotheek. Dit soort voorzieningen moet Hulst beter op de kaart zetten. Be leving is daarbij het leidend begin sel. In een middeleeuwse entoura ge, met betere (of zelfs top) horeca dan nu in Hulst voorhanden is. Waarbij de promotie van de stad tot buiten de directe omgeving niet mag worden vergeten. Uitda gend en digitaal, gericht op o.a. jonge Vlaamse gezinnen met kin deren en dagtoeristen in een straal van 100 kilometer rondom Hulst. Daarbij moet een nieuw aan te stel len centrummanager er samen met de al bestaande bezoekersma nager voor zorgen dat plannen worden uitgewerkt. Zonder aantrekkelijke binnenstad komt het met Hulst als koopcen trum niet goed, betoogt het OVHV. De club pleit ook voor een gezamenlijke inkoop van produc ten en diensten en een vereniging voor eigenaren van vastgoed. De binnenstad moet van het OVHV, gelet op de leegstand daar, voor rang krijgen bij nieuwe vestigin gen. hu 1 11i Graag laten wij u de veelheid aan mogelijkheden zien met het nieuwe klassieke wonen. Realiseer nu uw woonwens. 3 INTERIEURS Langstraat 2, 4341 EE Arnemuiden WWW.jOOSSeinterieurS.nl T 0118-60 12 73 HENGSTDIJK - De Catharinakerk dient van donderdag 22 tot en met zondag 25 november weer als ex- pohal voor het alweer vijftiende In ternationale Kunstweekend in Hengstdijk. Wethouder Frank van Driessche verricht donderdag om 20 uur de opening. De tentoonstel ling is op vrijdag, zaterdag en zon dag gratis open van 10.00 tot 17.00 uur. Zowel regionale als Vlaamse kunstenaars laten schilderwerk, grafiek, beelden en keramiek zien. „Wij willen afwisseling en kwali teit", zegt Eddie Prince van het or ganisatiecomité. Sjors de Wilde uit Kloosterzande maakte speciaal voor de organisatie van het IKW Hengstdijk twee kunstwerken. De opbrengst van de speciale kans kaartverkoop komt ten goede aan onderhoud van de kerk. In fo:, www.catharinakerk.hengst- dijk.eu/actueel.htm door Romain van Damme HOEK - Ze gaan iedere avond na het avondeten op pad. Gewapend met zaklantaarns en walkie-talkies maken campinggasten een ronde over het uitgebreide terrein van va kantie-eiland De Braakman. „Dat doen we ook 's nachts", zegt Ton- nie Burggraaf namens de nog aan wezige campinggasten. „We heb ben overleg gehad met de politie. Natuurlijk mogen we geen wa pens bij ons hebben. Als er onraad is, kunnen we meteen de politie via een speciaal nummer bellen." Met het patrouilleren hopen de campinggasten het inbrekersgilde buiten het park te houden. „Er is al ingebroken, maar eerlijkheids halve: dat gebeurde in andere ja ren ook." De zaklantaarns hoeven overigens niet altijd aan, want energieleve rancier Delta heeft het water en licht nog niet afgesloten. „We zijn in overleg, maar hebben nog geen oplossing gevonden", zegt een woordvoerster van Delta. „Voorlo pig lijkt er weinig te veranderen in deze situatie." De campinggasten weten nog al tijd niet wat de toekomst brengt. Burggraaf: „De beheerder zien we nauwelijks en we horen verder he-le-maal niets." De gemeente Terneuzen heeft in middels op het vakantie-eiland een container laten plaatsen waar in het afval verzameld kan wor den. „We proberen nu uit te zoe ken wie er een contract met het park heeft om er vuil op te halen", zegt wethouder Jaap Bos van de ge meente Terneuzen. „Dan kunnen we samen bekijken wat er verder gedaan kan worden. We willen niet dat er onhygiënische situaties ontstaan." Onlangs hielden de campinggasten een bijeenkomst. Burggraaf: „Zeker honderd men sen waren aanwezig. We hebben morgen een eerste gesprek met de advocaat Tonnie Burggraaf (rechts) en Fred Wulfaert patrouilleren bij caravanplaat sen op de Braakman. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55