Spits strook maakt wegen 4 'Minder zorgen over geld na pensioen' Neurologen zwijgen over Friso Door de mist bleef een ongekend groot aantal spitsstroken gisteren dicht. De vei ligheidsmaatregel was nodig omdat camera's de stroken niet in de gaten konden houden. Niet alleen de automobilist klaagt over het kwetsbare strookje asfalt. dinsdag 20 november 2012 DEN HAAG - Gepensioneerden ko men tegenwoordig gemakkelijker rond met hun geld dan de leeftijds groep eronder. Twintig jaar gele den was dat nog omgekeerd. Het gemiddelde inkomen van 65-plus- sers is in die periode sterker geste gen dan dat van mensen tussen 34 en 64 jaar. Naast een hogere AOW hebben ouderen vaker een aanvul lend pensioen. Dit blijkt uit het proefschrift Tevreden met pensioen van Arjan Soede, medewerker van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP). Twee jaar terug gaf 63 procent van de 65-plussers aan dat zij (zeer) ge makkelijk kunnen rondkomen van hun inkomsten. De groep eronder scoorde toen 58 procent. Twee de cennia eerder was die situatie om gekeerd. Toen torenden de positief gestem de 'jongeren' met 49 procent nog boven de gepensioneerden uit (41 procent). Volgens Soede biedt de huidige AOW 'een goede bescher ming' tegen armoede. Aan de hand van een budgetme thode van het SCP is bij circa 6,5 procent van de Nederlandse bevol king sprake van armoede. Voor 65-plussers was dat amper 2,6 pro cent Soede stelt dat pensioenfondsen meer voorlichting zouden moeten geven over een zogenoemd hoog-laagpensioen. Mensen kun nen kiezen voor een verhoogd pensioen als ze 65 zijn geworden, dat na vijf of tien jaar (maximaal) 25 procent wordt verlaagd. Gepensioneerden kunnen dan - als ze nog goed ter been zijn - meer uit hun pensioen halen, met reizen of investeringen in een ei gen woning. Later - als ze vaak minder gezond worden en minder geld nodig heb ben - kunnen ze met een lager budget toe. „Die daling is in lijn met de veranderde behoeften van ouderen", meent Soede. Hij geeft in overweging om aanvul lende pensioenen door middel van een lagere indexatie gelijkma tig te laten dalen. „Die indexatie zou dan wel meer zekerheid moe ten bieden." Spitsstroken zijn een zwak ke schakel in het Nederland se wegennet, zo werd giste ren in dichte mist bewezen. Belangenorganisaties zien liever een échte rijstrook. door Paul Bots Ergernis in de ochtendspits. Terwijl het verkeer muur vast staat in de file, blijft langs een groot aantal snel wegen de spitsstrook hermetisch afgesloten. Reden: de camera's die de spitsstroken in de gaten hou den, hebben door de mist onvol doende zicht. De verkeerscentrale kan daardoor niet zien of er toeval lig een auto met pech op de spits strook staat. Als de veiligheid van uit de verkeerscentrale niet hele maal gegarandeerd kan worden, blijft de spitsstrook dicht, is de re denering. En dus staat Nederland meerdere keren per jaar vast Alleen al dit jaar ging er 57 keer een spitsstrook dicht. Negen daarvan werden giste ren geteld. Extreem veel op één dag, erkent Rijkswaterstaat Woordvoerder Patrick Potgraven van de Verkeersinformatiedienst (VID) telde gisteren 120 kilometer file meer dan normaal, onder meer vanwege de gesloten spits stroken. Het toont in één klap de zwakte van de spitsstroken aan, redeneert Potgraven. „Bij mist heb je toch al minder capaciteit op de weg. Au to's gaan verder uit elkaar rijden, en rijden langzamer. Als je dan ook nog de spitsstrook afsluit, loopt het vast." Dat geldt niet al leen bij mist, maar ook bij ongeluk ken of gladheid. „Voor de stabili teit van het wegennet is een gewo ne rijstrook veel beter. Ja, dat mag u zien als een pleidooi voor de aan leg van échte rijstroken met échte vluchtstroken." Ook de collega's van de ANWB zien liever 'gewone' rijstroken en vrije vluchtstroken. „Een spits strook maakt het wegennet kwets baar. Er hoeft maar iets te gebeu ren of de strook gaat dicht en je bent de capaciteit van de weg kwijt", stelt een woordvoerder. „Spitsstroken zijn een compromis dat nodig was in het kader van mi lieubescherming en de snelheid van procedures." Dat laatste wordt bevestigd door Rijkswaterstaat-woordvoerder Mark van der Vusse. „Een spitsstrook kun je in ander half tot twee jaar aanleggen. Bij een normale strook duurt dat veel langer." Reden voor dit verschil: een spitsstrook maakt het asfalt niet breder. Daardoor zijn er geen extra milieumetingen en -vergun ningen nodig. „Met de Spoedaan- pak Wegen hebben we de grootste knelpunten snel aangepakt. Som mige spitsstroken worden later als nog veranderd in een extra rij baan." Veiligheid gaat voor alles, erken nen alle partijen. Zolang er spits stroken zijn, zullen die met came ra's bewaakt moeten worden. Bij onvoldoende zicht blijft de spits strook dicht. Want als er een auto met pech op de strook staat, moet de rest van het verkeer gewaar- jKKSftS^;B355!ft^'02ESSKSSK3S^ DEN HAAG - Neurologen zijn ui terst terughoudend om iets te zeg gen over de toestand waarin prins Friso sinds kort verkeert. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst heeft hij een 'zeer gering be wustzijn'. De Nederlandse Vereniging voor neurologie (NVN) heeft besloten geen toelichting te geven. Ook di verse neurologen en intensivisten van academische ziekenhuizen wa gen zich niet aan een uitleg. Volgens de RVD is er geen sprake van een zwijgplicht. „Artsen moe ten voor zichzelf weten of ze hier iets over willen zeggen", aldus de RVD. De voorzichtigheid volgt op de be richtgeving van NRC Handelsblad daags na het ongeluk van de prins vorig jaar februari. Een verslaggeef ster van de krant was toevallig ter plaatse met haar man, neurochi- rurg Kees Tulleken. Zij kon via zijn bemiddeling melden dat de prins geen schedelbasisfractuur had. Dat leek goed nieuws, maar la ter bleek de toestand van de prins juist zeer ernstig. Neuroloog en intensivist Michaël Kuiper van Medisch Centrum Leeuwarden wil wel uitleggen dat in zijn algemeenheid een comapa tiënt na lange tijd weer af en toe kan reageren op vragen of prikkels uit zijn omgeving. Na een periode van minimaal be wustzijn treden bij sommige pa tiënten opnieuw veranderingen op. Zij gaan dan duidelijker reageren op hun omgeving, bijvoorbeeld via woord en gebaar. De RVD stelt nadrukkelijk dat het nog maanden duurt voordat er dui delijkheid is over de toestand van de prins en dat het medisch team nog steeds zeer bezorgd is. Prinses Mabel reageerde via Twit ter wel. „Dit is de zwaarste perio de van mijn leven. Mijn liefde voor Friso, de steun van familie en vrienden, en de vele berichten van medeleven geven mij kracht in de ze moeilijke tijd", aldus Mabel. Friso (44) werd in februari op de laatste dag van zijn skivakantie bij het off piste skiën getroffen door een lawine. Sinds de ziekenhuisopname in Londen waren geen mededelingen meer gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4