n i na zeeland 19 Veiligheidsregio werkt aan opleiding voor rampenbestrijding op het water Realiseer uw woonwens (oosse 3 J1 mm Oude houten kerkbanken krijgen grote opknapbeurt Krulvormige zuilversieringen compleet vernieuwd Nieuwe natuurstenen treden op imposante kerktrap dinsdag 20 november 2012 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Vlaamse en Zeeuwse hulpdiensten missen een gedegen opleiding voor het optre den bij calamiteiten op het water. De Veiligheidsregio Zeeland pro beert daar verandering in te bren gen met de vorming van gespeciali seerde brandweerteams. Maar die dienen ook te worden onder steund vanaf de wal. De drie Eu regioprovincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland onderzoeken de opleidingsmoge lijkheden, het materieel dat moet worden ingezet en hoeveel mede werkers van de hulpdiensten mini maal moeten worden getraind voor de inzet bij scheepvaartonge lukken. Het onderzoek wordt gefi nancierd door de Scheldemond- raad en de provincies Oost-Vlaan deren en Zeeland. Er is bijna een halve ton mee gemoeid. De provin cie Zeeland coördineert het pro ject, dat zich met name richt op de hulpverlening in de havengebie den Gent, Terneuzen en Zeebrug- ge. Er wordt ook bekeken of kan worden aangesloten bij de plan nen voor het Veiligheidscentrum (vooral gericht op tunnels en ande re ondergrondse bouwwerken) in Terneuzen. De haalbaarheid van zo'n centrum - een combinatie van overheid en bedrijfsleven - wordt momenteel op initiatief van het Ministerie van Veiligheid en Justitie onderzocht. Het zou een internationaal opleidings- en trai ningscentrum moeten worden. Bij het onderzoek wordt ook de veiligheid op het Kanaal Gent-Ter- neuzen betrokken. Speciaal voor de rampenbestrijding op het ka naal zou een grensoverschrijdend beleidscentrum moeten worden opgericht. De locatie van het cen trum moet nog worden aange duid. De voorkeur van Oost-Vlaan deren gaat uit naar het voormali ge, verpauperde douanekantoor op de grens bij Sas van Gent. Graag laten wij u de veelheid aan mogelijkheden zien met het nieuwe klassieke wonen Realiseer nu uw woonwens. INTERIEURS Langstraat 2, 4341 EEArnemuiden WWW.jOOSSeinterieUFS.nl T 0118-60 12 73 STEE EN D IJ K makelaar taxateur o.g. Voor aan- of verkoop van uw woning: 0113-219445/06-53863250 www.steendijk.nl/www.goesemeer.nl IMVM De krulvormige zuilversierin gen - voluten in vaktaal - en de sierrozetten in de Nieuwe Kerk zijn compleet vernieuwd. Het losra ken van stucwerk en het naar bene den komen enkele jaren geleden van een van de voluten was indi rect de aanleiding voor de restaura tie. De andere krulversieringen werden na dat incident stuk voor stuk geïnspecteerd en vastgezet. Om de veiligheid van de bezoekers te garanderen werden netten ge spannen. Die netten zijn inmiddels verdwenen. Loszittend stucwerk is weggehaald, het stucwerk is overal waar dat nodig was gerepareerd. Zeeland herbergt een schat aan reli gieuze bouwwerken. PZC-journa- list Willem Staat houdt daar woens dag een presentatie over in de kerk van Nieuw- en Sint Joosland. Hij toont daarbij vele foto's, van de kerkgang in vroeger tijden en van kerken. Aanvang 19.30 uur. Na af loop napraten onder het genot van koffie of thee. Ook wordt er een collecte gehouden waarvan de op brengst is bestemd voor het onder houd van de monumentale Eben Haezerkerk in Nieuwland. GOES Stouten musiceert in Levensbron Goes Stouten Musiceert geeft zaterdag 24 november een concert in De le vensbron in Goes. De broers en zus sen Stouten spelen trompet, viool, dwarsfluit, piano en orgel. Daarnaast werken Leon Koppel man (panfluit) en de drie zingende zussen Claudia, Corrine en Caro- lien van der Meer mee. Tijdens het concert wordt de nieuwe CD gepre senteerd. De collecte tijdens de avond is bestemd voor kinderdorp Hebron in Willemstad (Curasao), het concert begint om 19.30 uur. SIRJANSLAND Lezing over de hemel in kerk Sirjansland Het Reformatorisch Contact Schou- wen-Duiveland houdt donderdag 22 november een lezing in de kerk in Sirjansland. Dominee Koppelaar uit Abben- broek spreekt over het thema 'de hemel, een wereld van blijdschap'. Hij geeft antwoord op de vraag of er herkenning is in de hemel en of mensen in de hemel weten wat er op aarde gebeurt. De lezing begint om 19.45 uur in de kerk aan de Kerklaan. Iedereen is welkom. De Nieuwe Kerk ging in 1977 over van de hervormde kerk naar de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Deze liet het gebouw, met financiële steun, in fasen restaureren in de jaren 1978-1988. NW- EN SINT JOOSLAND Lezing met foto's over Zeeuwse kerken Een deel van de oude houten kerkbanken verdwijnt uit de Nieuwe Kerk. De banken tegen de zijmuren mogen blijven, maar krij gen voordat de kerk weer opengaat wel een flinke opknapbeurt. Schiet- tekatte: „Je zou kunnen kiezen voor helemaal kaal maken en op nieuw schilderen, maar daar hangt een fors prijskaartje aan. Daarom is er nu voor gekozen om de banken te laten retoucheren. Dat betekent dat beschadigingen en lelijke plek ken bijgewerkt worden." Oude op schriften die onder meer aangaven waar de armen mochten zitten blij ven gehandhaafd. Niet alleen het imposante neo-klassieke kerkgebouw is onder handen genomen, maar ook de monumentale trap die zich - zo wel aan de voor- als aan de achter zijde - over de volle breedte van de Nieuwe Kerk uitstrekt. Beschadig de stukken natuursteen zijn ver vangen door nieuwe treden. Het verschil tussen oud en nieuw is nu nog duidelijk te zien, maar dat is volgens Daan Schiettekatte tijde lijk. „Het schijnt straks bij te kleu ren en dan zie je niets meer van." De 'natuurstenen gladde 'gootjes' links en rechts van de trap zijn ge handhaafd. Goed nieuws voor kin deren. Die kunnen deze kerk de 'slierkarreke' blijven noemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43