15 BiutmSt Bewegm de Randstad naar Aardenburg voor rust en kleinschaligheid." Onder de monumentale Kaaipoort door valt meteen de muurschildering van een Mid deleeuwse herberg op, gemaakt door Ronald Spiessens. Het tafereel toont pelgrims en kooplui uit alle windstreken in de bloeiende havenstad Aardenburg. Ook zien we één van de vele plaquettes met gedichten van interna tionale dichters en de Nederlandse vertaling door een Vlaamse of Nederlandse collega. Recht voor ons in de Weststraat schilderachti- ge trapgeveltjes en deftige herenhuizen als 'De Gouden Eikel', 'Het Swarte Paard' en 'Huize De Ploeg' of de oude pastorie en het Nonnen- huisIn de imposante Maria Hemelvaartkerk steken we een kaarsje aan bij Onze Lieve Vrouw met de Inktpot. Volgens de legende verscheen zij aan een ter dood veroordeelde wever en redde hem van een wisse dood. Aanzienlijk aardser is het verhaal dat het huis 'Wandelingzicht' vertelt over de stedelingen die van de 'Koaje tot de Mart' flaneerden of 'van Pupe (pijp) naar Snute (snuit)' naar de snuisterijen die ze kochten. Net als zij destijds komen ook wij nu langs de doopsgezinde schuilkerk en het burgerweeshuis, juweeltjes! Aan het eind van de Weststraat gaan we rechts, langs het archeologisch museum en een aantal moderne kunstgaleries. Op naar die andere majestueuze kerk van Aardenburg, de St. Baafs, waar in 2013 voor de 60e keer de Mat- thaus Passion van Bach wordt uitgevoerd. Wat een pech, hij is dicht! Dan maar even naar de reconstructie van het oude castellum, in de Burchtstraat. Daar zien we ook een omgang met niet meer zo goed leesbare gedichten en opnieuw een muur schildering, ditmaal met een scène uit het Romeinse leven. We gaan terug, laten de St. Baafs links liggen en lopen de Tuimelsteenstraat in. Zoals elders in het stadje ook hier leuke pandjes, enkele te koop, andere verpauperd. Treurige tekenen van de leegloop. Op de Markt met zijn oude raadhuis, muziek- kiosk en nieuwerwetse Romeinse herberg, is wat jeugd in de weer met stepjes en skate boards. Wij warmen ons op met een cap puccino en krijgen daar zomaar huisbereide broodpuddingtaart bij, puur Zeeuws-Vlaams gastheerschap! Verkwikt gaan we nadien weer verder, de Marktstraat en de Sassenstraat door, langs de voormalige gereformeerde ontmoetingskerk die nu theater is, atelier, galerie en bed 8c breakfast. Het orgel en de kerkbanken zitten er nog in! Ons doel is het Bolderspaleis, regelma tig zijn daar wedstrijden. Wij willen er zelf een potje krulbollen, maar net op zondag kan dat niet, helaas! Marjan de Kort - dinsdag 20 november 2012 v Het 'Hof van Borssele' aan.de Prinsendijk. De huidige bewoners uit Utrecht hebben de boerderij 'Landleven' genoemd. Maar de his torische naam is en blijft 'Hof van Borssele'. foto Willem Mieras Gerard Smallegange Reigersberg, Van de Perre, Van Vrijberghe. Ze stopten, in het spoor van de Oranjes, hun kapitaal als investering in de uiterst vrucht bare schorren en slikken van het drijvende Noord-Beveland. En zo is, vanaf 1598 tot ongeveer 1850, polder na polder ingedijkt en Noord-Beveland op de zee heroverd. Orizand, ooit een grote polder, een eiland meestentijds, werd vanwege de veranderende stromingen drijvende gelaten. Het is dus, als je de geschie denis van Noord-Beveland bekijkt, naast het vakmanschapvan de bedijkers en de durf van de pioniers, vooral aan het ondernemerska pitaal te danken geweest dat Noord-Beveland weer boven water kwam. Vele boerderijna men op het eiland getuigen nog steeds van de kapitaalkrachtige investeerders; Koningsheim, Mattemburgh, jonkvrouw Anna (de Beaufort) hoeve, en de Prinsendijk met het Hof van Borssele, de Knuythoeve en Hof Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37