Btutmêi XcftvOM de Z£B KaraktwtiUeken Marijn Faasse Marijn Faasse uit MWestkapelle heeft inmiddels twee ho recabedrijven en de namen van die zaken zijn eigenlijk al een teken aan de wand; de Strandzot en de Zeezot. Want Marijn is zot van de zee. Elke dag is hij wel aan het water te vinden. Soms gewoon om even een frisse neus te halen, een andere keer om zijn hengel uit te gooien. Vissen doet de 34-jarige Marijn al sinds hij een ventje was. Zo heeft hij meegedaan aan de Nederlandse- en Wereldkampioenschappen kusthenge- len. Sportvissen is in Westkapelle altijd populair geweest. Niet voor niets heeft het dorp een van de grootste sportvis verenigingen van de provincie. En de Westkapelse jeugd presteert ook altijd goed op de wedstrijden. En nog steeds is Marijn dagelijks met verse vis bezig in zijn brasserie. Dat draagt vast en zeker bij aan zijn passie voor de zee. Momenteel wordt er vooral wijting en schar gevangen. De tijd voor de zeebaars is een beetje afgelopen. En het seizoen voor de kabeljauw begint zo langzamer hand. Al wordt er veel minder kabeljauw gevangen dan vroeger. Hij mag ook graag met zijn opa het strand op gaan, om krabben te vangen of mos selen te steken. Marijn kan niet zonder de zee. En dat zit in zijn bloed. Als zijn opa s middags de keuken binnenloopt, zegt die vaak genoeg. „Ik ben even naar de zee gaan kijken. Hij was er nog." Veel inwoners van Westkapelle hebben wat met de zee. Geen wonder met zo'n dominerende dijk in je dorp waar het ritme van het getij bijna tastbaar is. Bij mooi weer is iedereen op het strand. De oude mannen treffen elkaar op de dijk om naar het water te kijken. De zee trekt. Marijn ziet dat ook in de Strandzot. In de zomermaanden zijn het natuurlijk vooral badgasten, maar ook nu, als de zaak tot maart alleen op vrijdag, zaterdag en zondag open is, is er voldoende aanloop. Allemaal mensen die even op het strand uit willen waaien, vissers die voor een kop koffie of soep komen en veel mensen die de hond op zondag uitlaten. Mensen komen naar de zee om rust te vinden in de regelmaat van de golfslag. Als Marijn aan zee is geeft hij zijn ogen goed de kost. „Vaak genoeg zie je een zeehond of een bruinvis. Laatst zag ik nog een grote dode Jan van Gent op het strand. Die zie je hier normaal niet zo veel. Laatst kwam er een zeehondje vlak naast me boven water. Als je dat mee maakt, weet je niet wat er gebeurt. Je ziet steeds meer zeehondjes. Het stikt ervan." Als het even kan en het niet te druk is pakt hij zijn jeep om over het strand naar de Zeezot te rijden. Een andere manier om er met de auto te komen is er trouwens niet. En ook dan ziet hij weer van alles om zich heen: „Dat is gewoon prachtig." „Maar", tekent hij aan „er zijn ook veel mensen die wel naar het strand komen, maar het gewoon niet zien." Hij vertelt over een oom van hem die juist die ochtend met een vistuig het water in was gegaan om garnalen te vissen. „Dan komt hij thuis met twee kilo garnalen. Dat is toch prachtig." Voor Marijn hoort de zee er bij. Al zijn dorpsgenoten hebben er volgens hem een binding mee. Zelf zou hij niet zonder zijn dagelijkse gang naar de waterkant kunnen. „Ik heb een Facebook pagina en daar zet ik wel eens een foto van de zee op met daaronder de tekst: Weer een dagje op kantoor." dinsdag 20 november 2012 Omvang: De Voordelta loopt van de Tweede Maasvlakte tot en met de Vlakte van de Raan, voor de monding van de Westerschelde. Het gaat om een oppervlakte van 92.367 hectare. Op de zandbanken en droogvallende platen komen bijna twee keer zoveel bodemorganismen voor als op plekken van gelijke omvang elders op de Noordzee. Er zijn meer dan 100 soorten dieren en organismen die daar ten minste een deel van hun leven op de bodem doorbrengen. Ruim 150 soorten leven permanent in de bodem. Er is sprake van een concentratie van gewone zeehonden in de VoordeltarDe laatste jaren neemt ook het aantal grijze zeehonden toe. Verder groeit de bruinvispopulatie. info: www.zeeuwsjaarvanhetwater.nl $PT75fl!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35