zeeland 123 Symposium over water Drie Zeeuwse in onze leefomgeving Groei Awards w nominaties voor brieven HARTVERWARMENDE AANBIEDING BIJ SJAAK VAN ZEE HERENMODE 3e ARTIKEL dinsdag 20 november 2012 door Jan van Damme MIDDELBURG - Hoe brengen we het water terug in onze leefomgeving? Dat is de centrale vraag van het sy- posium 'Waar eens water was', dat vrijdag 7 december in het kantoor van het Waterschap Scheldestro- men in Middelburg wordt gehou den. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van het Zeeuws Jaar van het Water. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en Waterschap Scheldestromen tekenen voor de organisatie. Het thema wordt van uit verschillende invalshoeken be licht. Aad de Klerk van de SCEZ vertelt hoe belangrijk water vroeger was, Marjo van Loon van de gemeente Gouda belicht het project Holland se Waterstad, wethouder Clen de Kraker van Hulst houdt een pre sentatie over het project Nieuwe Bierkaai. Ellen Vreenegoor van de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed staat stil bij de archeologi sche randvoorwaarden voor water plannen. Namens het waterschap Schelde stromen houdt Piet-Hein Nelissen een voordracht over de hydrolo- gisch-waterstaatkundige invals hoek. Jan Willem Bosch van Bu reau Bosch Slabbers geeft inzicht in de stedenbouwkundige moge lijkheden van water in de leefom geving. Dijkgraaf Toine Poppelaars opent de bijeenkomst, gedeputeerde Sjoerd Heijning spreekt het slot woord, en oud-waterstater Tjerk van der Meer is voorzitter van de bijeenkomst. De bijeenkomst begint vrijdag 7 decem ber om 13.00 uur. Belangstellenden kunnen zich tot 30 november opgeven via www.scez.nl/watersymposium. UTRECHT - De Goese bedrijven Bax-shop (muziekapparatuur) en Maas 8c Hagoort Lampen zijn evenals de Zierikzeese webwinkel YourSurpise genomineerd voor de High Growth Awards 2012. Beiden behoren met tien andere bedrij ven tot de twaalf snelgroeiendste ondernemingen in Zeeland en Zuid-Holland. Het onafhankelijk ondernemers- platform Port4Growth zet voor de zesde keer de jaarlijkse business- competitie voor groeibedrijven op touw. De High Growth Awards, worden woensdag 28 november uitgereikt in het hoofdkantoor van Rabobank in Utrecht. Uit de regiowinnaars wordt een landelijke winnaar gekozen. Daar naast zijn er drie themaprijzen die beschikbaar worden gesteld door de partners van Port4Growth: Ra bobank, Grant Thornton en Phi lips. Die gesprekken zijn soms echt heel schrijnend. En je kunt die mensen die in de problemen zit ten niet beter helpen dan anderen. Er zitten mensen bij die al twee keer aan een open huis hebben meegedaan en nog geen één kijker hebben gezien." De problemen op de huizenmarkt houden aan, voorspelt de Rabo bank. In het derde kwartaal zijn de prijzen voor bestaande koopwo ningen opnieuw gedaald, blijkt uit het Rabobank-rapport. Ten opzich te van het tweede kwartaal ging het om 3,7 procent. Volgens de Ra- bo-economen komt de daling niet als een verrassing. Bij de kopers is sprake van gebrek aan vertrouwen en mogelijkheden, terwijl de con currentie tussen de verkopers groot blijft. De vraagprijs daalt ech ter maar zeer geleidelijk, doordat veel kopers geen dringende nood zaak hebben om te verkopen. Ook de mogelijke restschuld weer houdt hen ervan met de prijs te zakken. De koopkrachtdaling die foto Jeroen Jumelet/GPD het gevolg is van de bezuinigingen van het kabinet zal volgend jaar voor verdere druk op de huizen prijzen zorgen, denken de Ra- bo-economen. En de maatregelen voor de woningmarkt mogen dan op lange termijn positief uitpak ken, in 2013 hebben ze vermoede lijk een ongunstig effect. Zo is de rente van nieuwe hypotheken al leen nog aftrekbaar bij maandelijk se aflossingen. Dat zal leiden tot hogere maandlasten en een lagere leencapaciteit. Vaak blijven mensen met een restschuld zitten. Gemiddeld van tussen de 20.000 en 40.000 euro. Dan kom je schrijnende situaties tegen.' Mark Faasse, voorzitter NVM Zeeland daar niet beter naar gekeken heb ben. E. de Cock Groenendijk 24, Kloosterzande Tunnelventilatie Verbrandingsmotoren produceren flinke hoeveelheden koolstofdioxi de (CO2), waterdamp en fijnstof. CO2 is zwaarder als lucht en zakt naar het laagste punt, verdringt lucht en is een geschikt brandblus- middel. Een reukloos gas, bij lage concentraties al versuffend, maar bij hoge concentraties verstikkend. CO2 wordt volgens het artikel niet gemeten. Fijnstof van verbrandingsmotoren is door de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO), vanwege kankerri sico ingedeeld in hoogste gevaren- klasse. Dit ultrafijnstof is moeilijk apart te meten. De wet stelt grenzen aan fijnstof in buitenlucht. De tunnelventilatoren zijn normaal uitgeschakeld en draaien op de luchtstroom mee, maar remmen wel als een windmo len de luchtstroom af. Bij een half volle tunnel zal de natuurlijke ven tilatie door de rijwind van voertui gen zeker niet optimaal zijn. 'Meten is weten', vanwege veilig heid maar ook volksgezondheid, een noodzakelijke stap. Experts kunnen zo vaststellen wanneer de tunnelventilatie uit kan of juist aan moet. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Curamus Curamus heeft besloten om van verzorgingstehuis St. Antonius in Kloosterzande één vleugel af te bre ken en opnieuw te bouwen. Wat wordt hier geld, dat bestemd is voor de zorg vermorst! Er worden kapitaalverslindende noodlocaties neergezet, die volle dig moeten worden ingericht. Be woners zullen er minstens vijfjaar moeten bivakkeren. Die barakken zijn helemaal niet no- dig. Op de plaats, waar nu de barakken neergezet worden (achter het te huis), was men beter direct begon nen met de nieuwbouw. Alles netjes en ongestoord bouwen en inrichten. Vervolgens de bewo ners naar hun nieuwe (permanen te) kamer verhuizen en de oude vleugel afbreken. Alle geld, ellende, ongemakken en onrust was onnodig. Dat uitge spaarde geld kan dan echt voor de zorg besteed worden. Dat is altijd beter dan het geld in stenen te steken, maar ja, dat is ge makkelijker. Jammer, dat de kenners en vaklui Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl I Deze aanbieding geldt op alle artikelen in de winkel, met uitzondering van (na)bestellingen. Het gratis artikel is het goedkoopste artikel van uw aankopen. Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 1A, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23