Opleiding aanpak scheepsongelukken Bouw nieuw Sint Wiliihrord gevierd met bel en reflector WALCHEREN almanak Tochtstrip DINSDAG 20 november 2012 17 De Visser zegt Heijkoopwilzeeaan supermarkt vaarwel 18 informatiedelen 20 Provincies onderzoeken inrichting beleidscentrum Kanaalzone en training hulpdiensten MIDDELBURG - In Middelburg is maandagmiddag stilgestaan bij de bouw van het nieuwe Sint Willi brord Het nieuwe verzorgingstehuis van de Stichting Werkt voor Ouderen wordt gebouwd schuin tegenover het oude, op de plaats waar tot voor kort de school aan de Bach- tensteene stond. De nieuwbouw is inmiddels bijna op hoogte. Wethouder Saskia Szarafinski met selde een rijtje stenen om de bouw 'te vieren'. In het nieuwe Sint Willibrord is straks plaats voor zestig ouderen. De bedoeling is dat de ouderen eind volgend jaar naar hun nieuwe woning ver huizen. Wat er daarna met het oude Sint Willibrord gebeurt is nog niet bekend. Directeur Jan de Graaf van Werkt voor Ouderen stond vooraf stil bij de lange voor geschiedenis van de bouw. Het kostte enige tijd om de gemeente Middelburg ervan te overtuigen dat er naast de zorg in de wijk ook verzorgingstehuizen nodig blijven. Het nieuwe Sint Willibrord wordt gebouwd in het hart van de oude stad. Des te opmerkelijker is dat er tegen de bouw niet één officieel bezwaar is ingediend. Tip? redactie@pzc.nl Sinds hij elders woont, meent deze jongeman dat hij zijn moeder moet bemoederen in de weekeinden. Zo stelt hij zich fel te weer tegen mannen die zijns inziens 'verkeerde aandacht' aan haar schenken en te pas en te onpas meent hij haar te moeten voorzien van goede raad. Zondag verpoosde zij zich op een ver jaardagsfeestje enkele deuren verder op. Zoonlief besloot daarop zichzelf nuttig te maken thuis en bracht met wat creatief plak- en knipwerk tocht- strips aan rondom de voordeur. Het kostte f ink wat moeite, maar uiteindelijk zaten de strips muur vast. Zo ook de voordeur. Die kon slechts met veel getrek en geduw weer open. 'Maar het tocht niet meer mam,'pareerde hij nuchter. door Annemarie Zevenbergen OOST-SOUBURG - De rinkelende fietsbellen en joelende kinderen la ten niets aan de verbeelding over; hier gebeurt iets. De schoolplei nen bij basisschool Het Kompas in Oost-Souburg zijn maandag het to neel van de ANWB-actie Light- wise. Dus worden er fietsen bekeken op werkende verlichting, bel en goe de remmen. Ter plekke worden kleine reparaties verricht. „Kijk", zegt een ANWB'er tegen een jo chie dat beteuterd naar zijn niet werkende licht kijkt, „ik stop er nu een turbo-superbatterijtje in en dan doet'ie het vast weer." En in derdaad, stralend rijdt het ventje weg. Mét licht. Bo Jobse uit groep acht nodigde de ANWB uit met de actie. Bo is Explorer, juniorlid bij de ANWB. Die selecteerde per provincie één school en dat werd in Zeeland Het Kompas. Bo: „Omdat het nu lan ger donker is, moet je echt wel licht op je fiets hebben. Anders kan er een ongeluk gebeuren. Daar om heb ik de ANWB een brief ge schreven. Ik heb zelf altijd licht aan, want mijn fietslicht reageert zelf als het donker wordt." Alle kinderen krijgen een nieuwe bel en een reflector op hun fiets. Met behulp van een elektrische step leerden de kinderen ook wat Laura Westerweel, stagiaire op de basisschool, helpt bij het nakijken van de fiets van Bo Jobse uit groep acht van Het Kompas. Bo nodigde de ANWB met extra verkeersvaardigheden. de actie Lightwise uit op haar school. foto Ruben Oreel door Wout Bareman TERNEUZEN - De Vlaamse en Zeeuwse hulpdiensten missen een gedegen opleiding voor het optre den bij calamiteiten op het water. De Veiligheidsregio Zeeland pro beert daar verandering in te bren gen met de vorming van gespeciali seerde brandweerteams. Maar die dienen ook te worden onder steund vanaf de wal. De drie Euregioprovincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland onderzoeken de opleidingsmoge lijkheden, het materieel dat moet worden ingezet en hoeveel mede werkers van de hulpdiensten mini maal moeten worden getraind voor de inzet bij scheepvaartonge lukken. Het onderzoek wordt gefi nancierd door de Scheldemond- raad en de provincies Oost-Vlaan deren en Zeeland. Er is bijna een halve ton mee gemoeid. De provin cie Zeeland coördineert het pro ject, dat zich met name richt op de hulpverlening in de havengebie den Gent, Temeuzen en Zeebrug- ge. Er wordt ook bekeken of kan worden aangesloten bij de plan nen voor het Veiligheidscentrum (vooral gericht op tunnels en ande re ondergrondse bouwwerken) in de Koegorspolder in Terneuzen. De haalbaarheid van zo'n centrum - een combinatie van overheid en bedrijfsleven - wordt momenteel op initiatief van het Ministerie van Veiligheid en Justitie onderzocht Het zou een internationaal oplei- dings- en trainingscentrum moe ten worden, dat zich mogelijk ook gaat richten op nautische zaken. Bij het onderzoek wordt ook de veiligheid op het Kanaal m Gent-Temeuzen betrokken. Spe ciaal voor de rampenbestrijding op het kanaal zou een grensover schrijdend beleidscentrum moe ten worden opgericht. Dat zou z'n intrek kunnen nemen in een nieuw coördinatiecentrum van de havenbedrijven Gent en Zeeland Seaports en de Permanen te Scheldecommissie. Het centrum moet de scheepvaart tijdens de bouw en na de ingebruikname van de nieuwe zeesluis in goede banen leiden. De initiatiefnemers willen ook onderdak bieden aan een beleidscentrum voor scheeps ongelukken op het kanaal van waaruit de hulpdiensten worden aangestuurd. De locatie van het centrum moet nog worden aange duid. De voorkeur van Oost-Vlaan- deren gaat uit naar het voormali ge, verpauperde douanekantoor op de grens bij Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17