Brazilië 'redt' dieren met klonen 81 buitenland Ruim 100.000 Fransen demonstreren tegen homohuwelijk maandag 19 november 2012 Programma voor dierentuinen en behoud bedreigde diersoorten Er komt een groot program ma om bedreigde dieren in Brazilië te klonen. Er zijn al honderden staaltjes bloed en cellen opgeslagen; nu de techniek nog vervolmaken. door John Jas Zijn er te weinig otters voor de dierentuin? Dreigt een wilde ham stersoort uit te sterven? Europese overheden zouden bij de ze dreigingen een voorbeeld kun nen nemen aan Brazilië. Dat heeft bekendgemaakt dat het acht dier soorten, die in de jungle en op de savanne onder druk staan, gaat klo nen. Ideale oplossing toch, of niet? In het latijn heten ze Panthera on- ca, Oirysocyon brachyurus en Leontopithecus chrysopygus In de volksmond zijn dit de jaguar, de gemaande wolf en het roodstuit- leeuwaapje. Hun aantallen in Zuid-Amerika blijven maar dalen. Voornaamste oorzaak: de vervelen de soort die Homo sapiens (mens) heet. Het leefgebied van de dieren wordt steeds kleiner gemaakt. Ze vallen ten prooi aan boeren die hen niet bij hun vee dulden of ze worden gevangen. Van de jaguar zou het aantal exemplaren - vol gens schattingen - teruggelopen kunnen zijn tot 8ooo. De Brasilia Zoological Garden (BZG) heeft de afgelopen jaren in de natuur genetisch materiaal (bloed, sperma, huidcellen) van 420 kadavers verzameld en vervol gens opgeslagen. In samenwerking met de overheid wordt nu een pro gramma voor reproductie gestart. Ook een wilde hond, een mierene ter, een ringstaart coati en een her tje worden gekloond. De (erfelijk) exacte kopieën die zo ontstaan, komen niet in de natuur terecht. Nóg niet Ze gaan naar die rentuinen. „Die willen hun eigen aantallen vergroten", aldus Carlos Martins van het research-agent- schap EMBRAPA, tegen de Brazili aanse pers. „En zo hoeven ze geen exemplaren uit het wild te halen." Reeds bedreigde beestjes uit de na tuur halen heeft grote gevolgen, dat spreekt voor zich. Koeien en paarden klonen is voor Brazilianen inmiddels een bekend kunstje. Al in 2001 werd het kalfje Vitória geboren, de primeur van lo kale kloon-technici. Dat wil echter niet zeggen dat ze nu ook wilde beesten zomaar kunnen reproduce ren. Niet bij elke diersoort zijn alle technieken even succesvol. Daar moet nog veel laboratorium-werk voor worden gedaan, waarschu wen wetenschappers in het buiten land. Sowieso is klonen gecompli ceerd. Ook bij een paard en een koe 'pakt' de techniek in het labo ratorium slechts bij vijf tot zeven procent van de pogingen. Dat maakt het ook duur. Van de VS en Zuid-Korea is be kend dat er onderzoek wordt ge- Klonen daan naar het klonen van wilde dieren. Van een voornemen een groot programma te starten als dat van Brazilië, is nog niets bekend. Wat dat betreft is het Zuid-Ameri kaanse voornemen opmerkelijk. En bijna net zo opmerkelijk is de mogelijkheid die wordt geopperd klonen te gebruiken als uitsterven in het wild dreigt. Het is een laat ste redmiddel, wordt nadrukkelijk gezegd, maar toch. „Als we bij kun nen dragen aan versterking van een soort die helemaal zal verdwij nen, dan hebben we straks de ca paciteit", zegt Juciara Pelles, hoofd behoud en research van BZG. Kan het Braziliaanse initiatief straks model staan voor een Euro pees programma? „Waarschijnlijk niet", zegt universitair docent die- renethiek Frans Stafleu (Universi teit Utrecht). „Ik ken het Brazili aanse programma niet, maar in Eu ropa is zoiets uitgesloten. Ten eer ste halen dierentuinen hier geen j Het eerste gekloonde dier was het schaap Dolly, dat in 1996 in Schot land werd geboren. O De meest gebruikte techniek om te klonen (er zijn er verschillende) is de kerntransplantatie. G Hierbij wordt een volwassen cel van de moeder in een eicel zonder kern geplaatst. Die wordt vervol gens in de baarmoeder gebracht. De nakomeling is een exacte ko pie van de moeder: een kloon. Klonen lukt nog niet bij alle zoog dieren. Bij een muis, een mensaap en de mens zelf is het nog niet ge lukt. Bij dieren Waarbij het wél lukt, zijn veel pogingen nodig. Kerntransplantatie is geen water dichte methode. Een lichaamscel is zo geprogrammeerd dat deze zich niet kan blijven delen. Elke keer dat de cel deelt, worden de chro mosomen korter en wordt de cel ouder. Hierdoor kan een jong dier opgescheept komen te zitten met cellen die eigenlijk hun beste tijd al hebben gehad. Ook mutaties lig gen dan op de loer. 0 Vanaf het begin zijn er ethische discussies over klonen; bijvoor beeld omdat een individu door toe doen van de mens niet meer uniek zou zijn. Ook wordt gevreesd voor het maken van klonen die gebruikt zouden kunnen worden voor het oogsten van organen. enkel dier meer uit het wild, dus is er ook geen belasting van het na- tuurbestand. Daarnaast is afgespro ken dat dierentuinen de geneti sche diversiteit zo groot mogelijk willen houden. Dan is het kopië ren van exemplaren geen optie." Stafleu vermoedt dat de Braziliaan se inspanningen uitsluitend die nen 'om de dierentuinen gevuld te houden'. „Ik vind het wel goed dat ze genetisch materiaal hebben verzameld en opgeslagen. Als de technieken om te klonen beter worden - en dat zal nog flink wat tijd kosten - kan het maken van een kloon straks wel dienen als aanvulling op een fokprogramma. Als de soort in de natuur niet meer kan overleven, kun je op die manier exemplaren krijgen die wel genetisch divers zijn. Dan loont het om ze uit te zetten in die na tuur. Eerder niet." „En vergeet niet dat het klonen van dieren nu ook nog vaak mis gaat en dat er dierenleed bij komt kijken. Zowel voor de draagmoe ders als voor klonen, die nogal eens afwijkingen vertonen." PARIJS - Met roze ballonnen die het traditionele huwelijk en dito ge zinsleven symboliseren, zijn in Frankrijk dit weekend meer dan 100.000 mensen de straat opge- gaan. Bij grote manifestaties zaterdag in onder meer Parijs (70.000 demon stranten, volgens de politie), Lyon (20.000) en Marseille (10.000) maakten tegenstanders van het ho mohuwelijk en van adoptie door homostellen, duidelijk niets te zien in wetsvoorstellen van de regering hiervoor. Gisteren hielden de ka tholieke integristen van Civitas in Parijs hun eigen protest, ook tégen de stemming in het Franse parle ment over nieuwe homorechten, zoals beloofd door de nieuwe Fran se president, Francois Hollande. Die demonstranten gingen op de vuist met met leden van de Oek raïense actiegroep Femen, die de mars verstoorden door met ontblo te borsten vanonder nonnenkap- pen 'in gay we trust' te scanderen en met brandblussers te spuiten. Daarop vielen rake klappen. In ja nuari is het zeer omstreden wets voorstel aan de orde. „De woorden vader en moeder mogen geen plaats maken voor ongedifferen tieerde termen", aldus de katholie ke cabaretier Frigide Barjot die het 'Collectief voor een Duurzame Mensheid' oprichtte. Om daaraan toe te voegen: „We zijn geen ho- moföben, maar huwelijk-fielen." In Lyon liep de uitgesproken kardi naal en aartsbisschop Philippe Bar- barin voorop mee. Verschillende katholieke parlementsleden en lo kale politici voegden zich bij de te genstanders van het homohuwe lijk. Ook liepen vertegenwoordi gers van moslimorganisaties mee. Verschillende imams in Frankrijk hadden gelovigen opgeroepen de straat op te gaan tegen het homo huwelijk. „Onze plaats is aan de zij de van degenen die zich te weer stellen tegen het huwelijk voor allen", aldus Kamel Kabtane, de rector van de moskee van Lyon. In Marseille werden de tegenstan ders van het homohuwelijk uitge floten door tegendemonstranten. In Toulouse moest de politie met traangas ingrijpen om te voorko men dat partijen elkaar te lijf gin gen. Het was de eerste keer dat er in Frankrijk een nationale mobilisatie was georganiseerd tegen het homo huwelijk. Onder het motto 'Mani festatie voor allen' willen de organi satoren 'vreedzaam strijden tegen het installeren van een nieuwe sek suele orde in onze samenleving'. boshond (speothos venaticus) illustratie Jolanda Heerius foto's AP, EPA en stock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8