Radicalen trekken Israël de oorlog in buitenland 17 75.000 'Op een dag drie families afgeslacht' Terwijl de strijd in Gaza dreigt te escaleren, probeert de Ne derlandse criminologe Lydia van Leeuwen het conflict voor een Palestijnse mensenrechtenorganisatie te documenteren. f Kt** v* maandag 19 november 2012 reservisten heeft Israël opgeroepen. Vier jaar geleden bij de inval in Gaza waren dat er 'slechts' tienduizend. door Koos van Wees DEN HAAG - De bombardementen van gisteren joegen de Nederlandse criminologe Lydia van Leeuwen (26) pas écht angst aan. Ze heeft al dagen niet of nauwelijks geslapen, elke vezel in haar lijf gespannen in afwachting van de vol gende klap. De Leeuw woont en werkt in Ga- za-stad, voor het Palestijnse centrum voor mensenrechten. Al dagenlang is ze in touw om de luchtaanvallen die de Gazastrook teiste ren te documenteren. Ze bezoekt ziekenhui zen, praat met slachtoffers, gaat naar de getrof fen locaties. Nauwkeurig houdt ze het aantal doden en gewonden bij, bijna zonder uitzon dering burgers. Op het moment dat we elkaar spreken, staat de teller op 51 doden en 530 ge wonden. De Leeuw is aangedaan. „Het was vandaag veel erger dan de voorgaande dagen. Op één moment zijn er drie families afgeslacht", zegt ze. Natuurlijk heeft ze overwogen of ze niet moest weggaan. „Maar het heeft zin dat ik er ben. Als het zover komt dat ik 24 uur in de badkamer moet schuilen en niks van beteke nis kan doen, dan is het wat anders. Mijn in stinct zegt dat ik moet blijven. Als wij er niet zijn, weerhoudt niets de Israëli's ervan hun gang te gaan." De Leeuw verbaast zich over de beeldvorming, als dat er sprake zou zijn van een oorlog. „Dit is geen oorlog. Daarin heb je twee strijdende partijen. Maar hier heb je het over een muis en een olifant." Ze wijst erop dat burgers het voornaamste doelwit lijken te zijn. „Harnas is het doelwit, maar wat wordt geraakt heeft niets met Harnas te maken." Radeloosheid na Israëlische beschietingen in Gaza-stad. x? i i> '-V -V^ü •t' Een huis in de Israëlische stad Ashkelon, beschadigd door een Hamas-raket. Aan zowel de kant van Is raël als Harnas lijken extre misten uit op een grondoor log in Gaza zoals in 2009. Maar de situatie is nu een stuk complexer dan toen. door onze correspondent Ad Bloemendaal Israël heeft dit weekeinde niet minder dan 75.000 reservis ten onder de wapenen geroe pen. Bij de militaire invasie van 2009 waren niet meer dan tienduizend reservisten actief Het hoge oproepcijfer dient in de eer ste plaats om de druk op Harnas op te voeren. Maar de reservisten zijn ook nodig om het leger aan an dere fronten te versterken. Het is immers niet ondenkbaar dat de Li banese Hezbollah op enig mo ment zal proberen van de toe stand te profiteren. Anders dan vier jaar geleden koes tert Israël dit keer geen overspan nen verwachtingen, zoals het beëindigen van het Hamas-regi- me. Operatie Wolkkolom moet lei den tot een bestand, dat een eind maakt aan de voortdurende raket beschietingen. Premier Netanyahu heeft buitenlandse leiders verteld dat de luchtmacht zijn aanvallen in Gaza zal stopzetten als Harnas de raketbeschietingen staakt. Ha- mas-leiders zien het stopzetten van de raketaanvallen zonder te genprestaties echter als het hijsen van de witte vlag. Het inter-Arabi- sche diplomatieke overleg in Caïro verloopt stroef De situatie is nu in gewikkelder dan in 2009, voor het uitbreken van de 'Arabische Len te'. De belangrijkste bemiddelaar, Egyptes president Morsi, voelt de druk van het Westen, de Arabi sche wereld en van zijn eigen Mos lim Broederschap. Hamas is er allesbehalve van over tuigd dat Israël zijn landmacht zal inzetten in Gaza. De invasie van 2009 ontaardde in een strafexpedi tie en 1300 doden. Het leger trok destijds een spoor van vernieling zonder een duidelijk militair doel voor ogen. Het gevolg was een golf aan internationale kritiek, uitmon dend in het vernietigende rapport van de commissie-Goldstone. Het Israëlische leger doet doorgaans zijn best het leven van burgers te sparen. Maar in een dichtbevolkt gebied als Gaza eisen militaire ope raties per definitie veel onschuldi ge mensenlevens. Een voormalig commandant van de Gaza-brigade zei: „Het ergste wat ons kan gebeuren, is dat ver kiezingsretoriek ons dwingt tot een operatie met een onduidelijk doel. Een beperkte actie op de grond zal echter onze afschrikking niet verbeteren." Israël gaat op 22 januari naar de stembus. Voor de politici is Opera tie Wolkkolom het startschot voor de campagnes. En niemand wil als zwak te boek staan. Binnen de nieuwe lijstcombinatie 'Likud-Bei- tenu' eist minister Lieberman van Buitenlandse Zaken een landopera- tie 'tot het bittere einde'. Netanya hu, leider van dezelfde lijst, aar zelt. Hij vertelde zijn ministers dat hij 'zonodig' bereid is de huidige operatie flink uit te breiden. Maar minister van Defensie Barak ziet niet veel in een grote landmachtac tie. Het ziet er naar uit dat hij de knoop moet doorhakken. Ook Hamas is verdeeld. Zo is het de vraag of politiek leider Khaled Mishal in Cairo nog wel spreekt na mens de leiders in Gaza. Kortom: er zijn aan weerskanten radicale krachten aan het werk die Israël koste wat kost een landoorlog wil len inzuigen. Ondertussen wach ten duizenden soldaten op hun or ders en is een halfleger nuttige werkkrachten onttrokken aan de Israëlische economie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7