Niet zomaar een bak pleur zeeland15 De barista Ski-Snowboardbeurs tube Trouwe koster Guiljam koninklijk onderscheiden Hé Laot oe ore! Een avond voor, door en over alle Clingenaren VINTERSMRT maandag 19 november 2012 HULST - Rock Jagers: „Hé laot oe ore!" Publiek: „Ik sta hier!" R&J: „Wat wil je drinken?" Publiek: „Ik wil bier!" R&J: „Wie geeft er een rondje?" Pu bliek: „Ik of jij?" R&J: „Anders doen we't allebei!" Met het lied Hé laot oe ore won het duo Rock Jagers (Maarten Verstraeten en Robin Maas) zater dagavond het carnavalsliedfestival van De Vossen. foto Mark Neelamans Bij croissanterie Pays de Mer in Terneuzen werkt de jongste ba- rista van Zeeland; Mathias Brys (21) volgde een opleiding bij kof- fiegoeroe Rose van Asten en wil zelf uitgroeien tot een koffie- god. Want koffie is niet zomaar pleur, dat is kunst. door Sheila van Doorsselaer Koffie is tegenwoordig ook figuurlijk gezien hot. We nemen in de horeca geen genoegen meer met een kop slap pe filterkoffie, want dat is als afslui ting van een etentje een onverdien de straf. We willen verwend wor den met allerlei verschillende kof- fiespecialiteiten en dat is het ter rein van de barista; wat een ster renchef is voor een keuken, is de barista voor de koffie. Barista is een titel die je niet zo maar krijgt, die moet je verdienen. Terneuzenaar Mathias ging in de leer bij koffiegoeroe Rose van As ten (Nederlands Kampioen Ba rista, en achtste tijdens het WK in 2006) en haalde zijn diploma van de Speciality Coffee Association of Europe in één keer. Dat op zich is al een prestatie van formaat, het maakt hem ook nog eens de jong ste barista van Zeeland. Wie denkt dat zo'n opleiding een eitje is, hier zomaar een voorbeeld- Voor een cappuccino of een latte van barista Mathias moet je mis schien iets langer geduld hebben, maar dat wachten wordt rijkelijk be loond. fotografie Mark Neelemans je van wat de barista zoal moet we ten: Arabica koffiebonen tellen 44 chromosomen, terwijl de Robusta- soort er maar 22 heeft. Zo. En dan hebben we het groeiproces van de bonen, de wetten van het branden en malen, het instellen van de es pressomachine, het verkrijgen van subliem melkschuim en het onder de knie krijgen van latte art (fi guurtjes maken in melkschuim) nog niet behandeld. Mathias kent de Synchro espresso machine bij Pays de Mer op zijn duimpje. Nadat een gast een latte macchiato bestelt, gaat hij aan de slag: Het aandrukken van de vers gemalen Bazar-bonen gebeurt mi nutieus en terwijl de koffie loopt, bereidt Mathias de melk. Verse, volle dagmelk (andere komt niet in huis) wordt opgestoomd en ver volgens met allerlei technieken, waaronder stretchen, whirlen, wal sen en tikken tot de juiste consis tentie gebracht; als donzig fluweel, zonder grote luchtbellen. Dan giet hij de ideale verhouding tussen melk, koffie en melkschuim in een hoog glas en als extraatje versiert hij de schuimlaag met een sterren hemel, een knap staaltje latte-art. Mathias haalde zijn barista level 1, hij is ook van zins level 2 te halen en, wie weet, level 3. „Dan ben je echt een koffie-god!" Zijn baas, Ronald Meijer, is ontzet tend trots op Mathias. „En voor on ze gasten is het helemaal geweldig dat ze hier van fantastische koffie kunnen genieten. Ze betalen er bo vendien niks extra voor, wat wil je nog meer." Of barista Mathias thuis extra vaak visite krijgt? „Eh nee...Thuis heb ik een Senseo." wesssssssmssamss^si^Aisgsa^^ BRESKENS Sportvisboot uit penarie gehaald Reddingboot Christien van het KN- RM reddingstation uit Breskens is zaterdagmiddag een sportvisser te hulp geschoten op de Westerschel- de. De negen meter lange sportvisboot is naar Breskens gesleept en afge meerd in de jachthaven. De Bel gische sportvisboot lag voor anker bij boei SS-7 in de Schaar van Spij kerplaat omdat hij kampte met mo torproblemen. De vier opvarenden kwamen met de schrik vrij. TERNEUZEN Basisscholieren leren veilig wakzwemmen De komende weken leren basis schoolleerlingen uit de gemeente Terneuzen hoe zij zich kunnen be vrijden als ze in een wak terechtko men. De lessen worden gegeven in Vliegende Vaart. De eerste lesdag is morgen. Het SportPunt van de gemeente Terneuzen organiseert het 'wakzwemmen'. Elf scholen doen mee, in totaal gaat het om 463 leerlingen. De kinderen wordt geleerd hoe ze uit een wak in na tuurijs moeten komen, of hoe ze anderen daarbij kunnen helpen. HULST Jos de Dijcker 75 jaar lid van de vakbond Hulstenaar Jos de Dijcker is gehul digd omwille van zijn 75-jarig lid maatschap van FNV-Bouw. Eigen lijk is de krasse (94) vakbondsman bijna 79 jaar lid, maar de ledenad ministratie van de vakbond gaat niet zo ver terug. De bond heeft geen speldjes voor een 75-jarig lid maatschap, maar de Hulster wet houder Diana van Damme speldde hem de hoogste eer op; een gou den speld met briljant, behorend bij een 60-jarig jubileum. Die was De Dijcker ooit kwijtgeraakt. AXEL Stadsraad komt bijeen voor lokale kwesties De Stadsraad in Axel vergadert aan staande woensdag 21 november in cultureel centrum De Halle in Axel. De beraadslagingen zijn open baar, iedereen kan komen luiste ren. Op de agenda staan onder meer po- litieaangelegenheden. De wijkcoör dinator en/of de wethouder praat de zaal bij over lokale aangelegen heden. Ook de benoeming van nieuwe bestuursleden voor deze raad staat op de rol. Aanvang 20.00 uur. Een barista is gespecialiseerd in het bereiden van koffiehoudende dranken, van een pittige espresso tot een perfecte latte macchiato. Hij/zij weet ook vrijwel alles van boon tot maling en van de machines tot het juiste kopje. cis^issssssotmxssssst&ii^xiiisiBiiessssesissassssstBsssssssiis! KLOOSTERZANDE - Tijdens de jaar lijkse winterfair van de Protestan te gemeente Oosthoek in 'zijn' kerkje in Kloosterzande, ontving Leendert Guiljam (76) zaterdagna middag een koninklijke onder scheiding uit handen van de Huls ter burgemeester Jan-Frans Mul der. Guiljam is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Vogelwaardenaar Guiljam geeft al bijna twintig jaar van zijn vrije tijd aan de Protestantse gemeente Oosthoek. Hij is al negentien jaar koster van de Hof te Zandekerk ('het kerkje') en bezorgt ook al ja ren het kerkblad 'De Kerk in 't Midden' bij de leden van de kerk in Vogelwaarde. Daarnaast was Guiljam ruim acht tien jaar actief als kerkrentmeester en heeft hij zich ook bekommerd om de tuin rondom het kerkje en de pastorie. Die heeft hij vele jaren met veel plezier en precisie onder houden zodat het er altijd netjes bij lag. Leen Guiljam. foto Mark Neelemans CLINGE - Wat twaalf jaar geleden is ontstaan na de schoolreünie ter ge legenheid van het 150 jarig bestaan van de Sint Bernardusschool, is in middels in Clinge een jaarlijkse tra ditie geworden; de Bonte Avond. Zaterdagavond genoten ruim drie honderd bezoekers in zaal Malper- tuus van ruim twintig optredens, een mix van muziek, zang, sketches, filmpjes en verhalen uit het grensdorp. „Talent genoeg in Clinge. Af en toe moet je wel te gen een stootje kunnen, want er wordt wel eens een ludieke sneer uitgedeeld. Maar met een lach wordt dit opgevangen en boven dien is zo'n avond ook nog een sterke bindingsfactor tussen inwo ners", zegt Cyril Peeters, één van de organisatoren. Peeters zelfheeft als verteller van verhalen al zijn sporen verdiend op dergelijke bon te avonden. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Zaterdag 1 Dec. ROOSentfaal 10:007:00Winkelcentrum Zondag 2 Dec. de Biggelaar* 11:00-16:00 aao^e Raadhuisstraat J Betalen! MdcMburg Goes Tel: 0118-625440

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71