inzet van Patriots binnenland 15 Leider drugsbende tijdens tijdelijke vrijlating gedood door cardioloog gecheckt Buma: Alles doen om nivellering te stoppen I_ Kwart van agenten niet inzetbaar maandag 19 november 2012 beveiligen grens met Syrië verzoek, gesproken met haar Duit se evenknie Thomas de Maizière. „We zijn in gesprek met Duitsland om te bezien hoe we met een ver zoek zouden omgaan", aldus de woordvoerder. De Maizière zei eer der vorige week al dat binnen de Navo gesproken wordt over een Duitse bijdrage. De Duitse politiek ruziede giste ren al over de mogelijke inzet van Duitse militairen in Turkije. De linkse oppositie vreest dat Duits land door de inzet onderdeel kan worden van de escalerende geweld- spiraal in Syrië. De conservatieve regeringspartijen daarentegen ha meren erop dat Berlijn zich in Na- vo-verband een betrouwbare bondgenoot moet tonen. Naast Nederland beschikken bin nen de Navo alleen Duitsland en de VS over hoogwaardige afweer tegen vliegtuigen en raketten. Duitsland zou bereid zijn één of twee Patriot-installaties met be manning te sturen, maar wacht een Turks verzoek af, meldde de Süddeutsche Zeitung zaterdag. De Duitse bijdrage zou een inzet kunnen vergen die oploopt tot 170 militairen van de Bundeswehr. Ook de Nederlandse Patriot-teams tellen zo'n 80 militairen per af weersysteem. Volgens een Navo-woordvoerster is er nog geen officieel verzoek van Turkije. „Pas als er een ver zoek komt, dan zullen we ons daar over beraden." Dat zou woensdag al kunnen gebeuren, wanneer de Navo-raad, bestaande uit de am bassadeurs van de 28 lidstaten, bij eenkomt. Enkele weken geleden zei Navo-secretaris-generaal An ders Fogh Rasmussen dat de Navo 'alles zal doen om Turkije te verde digen', en dat daartoe de nodige voorbereidingen zijn en worden getroffen. Vandaag komt deze kwestie vrij wel zeker ook aan de orde tijdens een beraad van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken en defen sie in Brussel. Daarbij zal ook Ras mussen aanwezig zijn. Defensie be nadrukt dat de Tweede Kamer als eerste zal worden geïnformeerd over of en hoe Nederland op een verzoek van Turkije zal ingaan. door Max Steemberghe EINDHOVEN - Een team van 25 poli tiemensen gaat onderzoek doen naar de moord op de verdachte drugscrimineel Aran de ]ong, die zaterdag voor zijn huis in Eindho ven is doodgeschoten. Dat maakte de politie zondag bekend. De 41-jarige drugsbaron zat zater dagochtend met enkele bekenden, onder wie zijn vrouw, in zijn auto voor zijn huis. Hij kon de auto nog uitvluchten, maar werd later door agenten dood in een zijstraatje aan getroffen. De andere inzittenden van de auto bleven ongedeerd. De Jong was volgens justitie leider van een criminele organisatie die grote hoeveelheden softdrugs ex porteerde naar Italië. Na een spec taculaire aanhouding op 24 mei 2011 zat hij ruim een jaar in voorar rest. Afgelopen zomer kwam hij vrij in afwachting van de strafzaak, die op 3 december zou beginnen. De politie zat jarenlang achter De Jong aan. Bij verschillende arresta ties werden telkens grote partijen drugs, maar ook huizen en peper dure auto's in beslag genomen. Het dossier over het onderzoek 'Masker' telt ruim twintigduizend pagina's in 66 ordners. En de teller van het verdiende drugsgeld staat ver over de dertig miljoen euro. Wanneer De Jong in de misdaad stapte, kan niemand zeggen. Maar de eerste signalen kwamen in 2008, toen zijn echtgenote thuis 8mBaaiiaw85Bwwaaaag diologen. De afdeling cardiologie is nu gesloten, patiënten worden doorverwezen naar het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam. Schalij ziet in de reeks sterfgeval len opnieuw een steun in de rug voor meer samenwerking tussen ziekenhuizen. Streekziekenhuizen zouden daarin deel moeten uitma ken van een netwerk waartoe ook een topklinisch- of academisch zie kenhuis behoort. „Met een groep van twintig cardiologen kun je be tere hulp verlenen dan met vier, zoals in het Ruwaard van Putten- ziekenhuis." Schalij heeft de indruk dat er vrij laat aan de bel is getrokken. „Het gaat om sterfgevallen in 2010. We zijn nu twee jaar verder. Wat is er in de tussentijd gebeurd? Als dit eerder boven tafel was gekomen, dan was de zaak misschien al op orde geweest." Hij had graag gezien dat de Inspec tie voor de Gezondheidszorg en de Raad van Bestuur zijn vereni ging hadden geconsulteerd. In an dere gevallen met problemen op de afdeling cardiologie, gebeurde dat ook waarna de vereniging zelf ingreep en een senior-cardioloog stuurde om de zaak op poten te zetten. Een woordvoerder van het zieken huis wijst erop dat niet eerder kon worden ingegrepen. De cijfers waaruit blijkt dat het sterftecijfer zoveel hoger lag dan het landelijk gemiddelde, kwamen pas in 2011 beschikbaar. Inmiddels blijkt dat ook vorig jaar en dit jaar het sterf tecijfer op de cardiologie-afdeling hoger ligt dan landelijk, al is-het minder hoog dan in 2010. „Het is nog niet bekend wat de oorzaak is. Daar komt nu juist een onderzoek naar", aldus de woordvoerder. Ook 2009 wordt bij die studie be trokken. Het ziekenhuis wil nu contact gaan zoeken met nabestaanden van alle slachtoffers, zo bevestigde een woordvoerder zaterdagmid dag. Het ziekenhuis stelt eerst een commissie in die alle gevallen moet gaan bestuderen. „Als we eenmaal zeker weten om welke pa tiënten het allemaal gaat, kunnen we in gesprek met nabestaanden." werd overvallen en de kluisinhoud plus juwelen moest afgeven. Peper dure horloges zaten verstopt in een olifantenbeeld. Een jaar later startte de politie in het geheim met 'Masker'. Een van de aanleidingen was de zak gsm's die een oplettende agent naast De Jong zag liggen toen hij hem in zijn Ferrari aanhield. Dat duidde erop dat'De Jong erop rekende af geluisterd te worden. Het onderzoek kwam op 24 mei 2011 spectaculair in het daglicht. Met een internationale actie vielen honderden agenten op 35 plaatsen 'Bij deze mannen moet iemand de rekening betalen' binnen. De Jong zelf werd opge pakt door een speciaal team dat met explosieven de voordeur uit de gevel blies. De ramen waren van kogelvrij glas, het huis volge hangen met camera's. Zijn advocaat Bram Moszkowicz wees tijdens een van de verschil lende zittingen beschuldigend naar de politie. Die had een busje vol wiet in beslag genomen zon der dat de bende dat wist. „En de politie weet drommels goed dat bij deze mannen iemand de rekening moet betalen", aldus de advocaat HILVERSUM - Ruim een kwart van de agenten en rechercheurs is niet inzetbaar voor politiewerk. Dat zit ziek thuis of is op cursus. Dat heeft RTL Nieuws zaterdag gemeld na eigen onderzoek, gebaseerd op urenregistratie van alle 26 politie korpsen in de eerste vier maanden van 2012. Wat volgens RTL vooral opvalt, is het hoge percentage zieke agenten. 11 procent is ziek. Dat percentage zou drie keer zo hoog zijn als het landelijke gemiddelde verzuimcij fer. De politie zegt geen goede ver klaring te hebben voor het hoge verzuim. Oud-korpschef en D66-Kamerlid Magda Berndsen zegt geschokt te zijn door het hoge cijfer en gaat vragen stellen aan minister Ivo Op stelten van Veiligheid en Justitie. Uit de gegevens van RTL blijkt ver der dat gemiddeld 17 procent van de tijd opgaat aan het volgen van vaardigheidstrainingen en oplei dingen. 25 procent van de capaci teit gaat naar opsporing. DEN HAAG - De Eerste Kamerleden van het CDA zullen er alles aan doen om de kabinetsplannen om de inkomensverschillen te verklei nen, tegen te houden. CDA-leider Sybrand Buma zei" dat gister ochtend in het tv-programma Eva Jinek op Zondag. Volgens Buma levert de zogenoem de nivellering geen banen op en worden schulden er niet mee weg gewerkt. De CDA-leider benadruk te dat hij niet om politieke rede nen tegen de plannen is, maar om dat hij ze echt niet goed vindt voor Nederland. Het kabinet van WD en PvdA kan niet bij voor baat rekenen op de steun van een meerderheid in de Senaat. In het tv-programma Buitenhof zei PvdA-leider Diederik Samsom de opstelling van Buma 'merkwaar dig' te vinden. Volgens hem is het CDA altijd opgekomen voor de zwakkeren in de samenleving en verwacht hij dat dat nu, zeker met 46 miljard euro aan bezuinigingen, ook gebeurt. „Wat is er nou mis mee dat je mensen die het zwakst staan, bij staat in deze moeilijke tijd en dan wat extra's van de hoge inkomens vraagt", zei Samsom. Hij rekent in de Senaat ook op de steun van SP, GroenLinks en D66 voor de belas tingmaatregelen van het kabinet. De Patriots staan op de luchtmachtbasis in het Noord-Limburgse Vredepeel. foto Bert Jansen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5