Maurice Vriend is geen eendagsvlieg 281 sport 2 m mm Een Vlaamse crosser is altijd een echte crosser Nederlandse titel Van Assche en O&O Van 't Westende snel klaar op EK onder 23 jaar maandag 19 november 2012 door Ad Pertijs GAVERE - Onder een dik, zwart moddermasker straalden zijn ogen als die van Zwarte Piet op 5 decem ber. „Wielrenners of wielerfans die neerkijken op veldrijden, heb ben het of zelf nooit gedaan, of zijn zelfs nooit eens komen kijken bij een cross", zegt Thijs van Ame- rongen in een feestvierend Gavere, waar hij na een goed gereden wed strijd achtste is geworden achter de weer ongenaakbare Sven Nys. De 26-jarige Van Amerongen vindt veldrijden 'echt mooi'. Net als Lars van der Haar en Mathieu van der Poel, de beide aanstormen de jeugdige Nederlandse talenten in een sport die steeds verder ver vlaamst. Gavere was zondag het toneel van een van de vele 'klassiekers' die ie dere winter weer bij de zuiderbu ren op de crossagenda staan. Ooit zette de blinde soigneur Etienne Gevaert hier de Superprestigecup in de steigers en daarmee ook de professionalisering van de sport. Anno 2012 is een ster als Sven Nys een grootverdiener. Zijn startgeld alleen bedraagt 10.000 euro per cross. Hij doet er een stuk of veer tig per seizoen. In Hasselt en Gavere won hij dit weekeinde zijn 250e en 251e cross als professional. „Ik snap echt niet waarom deze sport ook buiten Vlaanderen niet zou kunnen aan slaan", zegt de Brabander als hij wekelijks de gekte om zich heen ziet. Ook op het Grenier-domein in Gavere kwamen gisteren weer meer dan tienduizend mensen bij een om aan de vettige boorden van de Schelde hun helden in ac tie te zien. Opvallend is ook dat veel jongeren op de sport afko men. Veldrijden is hip in Vlaande ren. Opvallend is ook dat Nederland de laatste jaren de grootste crosstalen ten in huis had. De meesten ver huisden na verloop van tijd echter naar de weg. Oud-wereldkampi oen Lars Boom voorop. „Als je bij ons goed kunt crossen, blijf je een crosser. In Nederland niet", zegt Nys. „Ik heb de laatste tien jaar geen enkel crosstalent verloren aan de weg", weet de Belgische bondscoach Rudy de Bie. Hij denkt dat Lars van der Haar wel een Nederlands blijvertje is, maar Mathieu van der Poel niet. „Die jongen is zo getalenteerd en zo gedisciplineerd dat hij op de den duur geen nee meer zal kun nen zeggen tegen de wegploegen." De jongste zoon van Adrie van der Poel twijfelt nog. „Ik vind crossen in ieder geval veel leuker om te doen dan rijden op de weg", zei hij in Gavere na zijn twaalfde op eenvolgende zege van het seizoen. Van der Poel woont in België en heeft geen last van de negatieve be nadering van het veldrijden door collega-wielrenners. Rudy de Bie: „Dat is het verschil. Bij ons ben je als crosser ook een held. Meer nog dan geld houden renners van de glorie. Die vind je hier volop. In Nederland verklaren ze je voor gek als hij gaat crossen." Nys probeerde ooit het op aanra den van zijn ploeg Rabobank een paar jaar op de weg. „Dat werd niets omdat ik het veldrijden als Belg voor mijn fans onmogelijk he lemaal kon loslaten. Ik besef dat een renner als Lars Boom het veldrijden gemakkelijker los kan la ten." Of Nys Boom ooit benijdde? „Ik heb totaal geen spijt van mijn keu ze. Ik denk ook dat Lars een betere wegrenner is dan ik." Raboploeg- leider Richard Groenendaal denkt dat de tijd al lang voorbij is dat wegrenners het veld er bij konden doen. „Ook al zou Lars Boom wil len terugkeren naar het veld, dan nog krijgt hij de aansluiting niet meer gemaakt", zegt Raboploeglei- der Richard Groenendaal. „Het ni veau op zowel de weg als in de cross is zo sterk gestegen dat een overstap niet meer mogelijk is." Adrie van der Poel was de laatste die het lukte om vanaf de weg ook een wereldtopper te worden in het veld. „Misschien wil ik dat ook wel, veld en weg combineren", zegt zijn zoon Mathieu. Is hij met een verlost van die keuze die een echte Vlaming nooit hoeft te ma ken. Lotte van Beek won in Heerenveen verrassend twee keer brons: op de 1000 meter en de 1500 meter Team Van Veen verraste in Hee renveen tijdens de eerste wereld bekerwedstrijden van het sei zoen. Vooral de zege van Mauri ce Vriend op de 1500 meter was opmerkelijk. De ploeg heeft echter nog geen sponsor. Die moet er snel komen. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Sportief gaat het Team Van Veen voor de wind. Na het succesvolle NK afstanden vori ge week volgde een fantastisch weekeinde wereldbeker, met als grootste uitschieter het goud op de 1500 meter voor Maurice Vriend. Lotte van Beek won twee bronzen medailles, zowel op de 1500 als de 1000 meter. Marrit Leenstra greep zilver op de mijl en werd vierde op de 1000 meter. Renz Rotteveel pakte vorige week al verrassend een tweede plaats op de 1500 me ter bij het NK afstanden. Vriend stuntte door bij zijn debuut in de World Cup goud te winnen. „Wie dat eerder deed, is mij niet be kend", zei de twintigjarige schaat ser uit Midwoud zondag in Hee renveen. Shani Davis lukte het ook op zijn eerste 1500 ooit, maar hij had daarvoor al een 500 gereden. „Het voelt ongelooflijk. Ik ben enorm verbaasd", verklaarde de West-Fries. Hij schreef het succes ook toe aan de ploeg. „We zijn met Team Van Veen ontzettend goed bezig geweest, en nog steeds." Zijn coach Jan van Veen: „Hij is zeker geen eendagsvlieg." Onvermijdelijk was (opnieuw) de vraag naar een nieuwe sponsor. „Ik hoop maar dat het snel rond is. Als dit lang aanhoudt, is er wel een probleem." Zijn eigen spaar geld is al op, vertelde hij er bij. Tot augustus betaalde de KNSB mee, ook zijn er nog topsportuitkerin gen voor Koen Verweij, Leenstra en Van Beek, maar het aankomen de trainingskamp in Erfurt betaalt de ploeg zelf. Zoals het team dat eerder ook deed met het kamp in Inzeil. „Ik geloof in deze club", bekende de coach. „Anders was ik er in augus tus al uitgestapt." 'Supertrots' is Van Veen op de schaatsers die hem trouw, zijn gebleven, Leens tra, Verweij en Renz Rotteveel, en de twee talenten die hun lot in zijn handen legden, Van Beek en Vriend. Bij elkaar is het een mooi stel, vinden ze alle vijf. „Er hangt een enorm goede sfeer in het team", meldde Vriend. Bewust had Van Veen het NK Af standen en de eerste ronde in de World Cup uitgekozen om wat te kunnen laten zien en zo ook de aandacht van geldschieters te trek ken. Van Beek zei vooral verbaasd te zijn met haar 1000 meter van zondag. „Zelfs na mijn medaille van zaterdag had ik dit niet ver wacht. En nog een dik pr ook." Ze denkt het fijne gevoel van 2010, toen ze wereldkampioen bij de ju nioren werd, weer in haar hoofd en haar benen te hebben. „Alles ging toen vanzelf. Misschien dat ik ook daarom daarna een terugval kreeg." Vorig jaar bij Marianne Timmers team Liga lukte het niet, waarna ze zich zelf meldde bij Van Veen. „Om met mannen te kunnen trai nen, en op meer duurvermogen", motiveerde ze gisteren. „Met jon gens erbij is de sfeer ook net wat ontspannener." Vriend belandde bij de Drent na een extra jaar bij Jong Oranje. „Al deed ik daar al trainingen met Jan. Toen ik bij Jong Oranje kwam, ging hij net weg." Bovendien is hij 1 bevriend met Koen Verweij, een streekgenoot Leenstra zorgde j vooral op de 1500 meter voor een verrassing. Weliswaar in absentie van de zieke Wüst, maar ze bleef j heel kort achter de haast ongenaak- bare Christine Nesbitt. Kramer schrikt zich een hoedje De schrik sloeg iedereen in Thialf en Sven Kramer in het bijzonder za terdag om het hart. Met een bloe dend been verliet de 26-jarige Fries zaterdag het ijs. Nadat Kramer, Verweij en Jan Blok- huijsen zich superieur hadden ge toond op de achtervolging, greep Kramer naar zijn been. De schaats van Verweij had vlak voor de finish in het been van Kramer geprikt. 1 „Het was een gigantische klap, maar gelukkig is er niets geraakt", constateerde Kramer nadat de dok ter de wond bekeken had. „Geen pezen, geen spieren, geen bot. Het is alleen dik en stijf." 5 Kramer reist daarom deze week ge woon naar Kolomna voor de vol gende World Cup. PRAAG - De Vlissingse judoka Sam van 't Westende is zaterdag in de derde ronde van het Europees kampioenschap onder 23 jaar uitge schakeld. Hij verloor op ippon van de Moldaviër Vadim Bocan. Van 't Westende, die uitkomt in de klasse -73 kilo, ging met goede verwachtingen naar Praag. Maar hij won uiteindelijk maar één par tij. Nadat hij in de eerste ronde een bye had, versloeg hij in de tweede ronde de Est Alexander Ze- lenskiy op ippon. In het duel met Bocan liep de Wal- chenaar al na een paar seconden een bloedneus op. Daar werd hij wel meteen voor behandeld, maar hij bleef er last van houden. Twee minuten later werd hij op zijn rug gegooid en was de partij voorbij. Een plaats in de herkansingen zat er vervolgens ook niet in voor Van 't Westende. door Roeland van Vliet ALMERE - Turner Anthony van As sche is zondag met O&O Zwijn- drecht Nederlands kampioen ge worden. De Zuid-Hollandse ploeg eindigde met 245,60 punten ruim boven de nummer twee, SV PAX Haarlemmermeer. Van Assche, afkomstig uit Sas van Gent, had een druk weekeinde. Za terdag kwam hij nog in actie in de 2. Bundesliga Nord. Voor KTG Heidelberg, dat met 70-23 van KTV Koblenz won, turnde hij een volledige meerkamp. En met een totaalscore van 82,70 liep de Zeeuws-Vlaming de kantjes er ook niet van af. Een dag later hoefde Van Assche op het NK maar vier oefeningen te doen. Op vloer, ringen, brug en rek vergaarde hij 54,20 punten. Van het kampioensteam maakten ook Axel Quist, Meivin Ornek en Bart Deurloo deel uit. De laatste probeerde aan de rekstok uit te pakken met een spectaculair optre den, maar greep na één van de vluchtelementen mis en smakte te gen de grond. Melissa Scherpenisse uit Sint- Annaland werd zaterdag met de Nederlandse turnploeg achtste tijdens de Massilia Gym Cup, een landenwedstrijd in Marseille. De Oranje-ploeg kwam tot een pun tentotaal van 143,750. De Zeeuwse, die te veel fouten maakte, droeg daar 44,350 punten aan bij. Het was de bedoeling dat Neder land in Zuid-Frankrijk met vier turnsters aan de start kwam, maar Eythora Thorsdottir haakte vlak voor het toernooi af. Daardoor kon Oranje nimmer het slechtste resultaat op een toestel wegstre pen. De Tsjechen gaan uit hun dak nadat ze de Davis Cup in ontvangst hebben genomen. foto Filip Singer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28