zeeland 117 Bevlogen recital in pakkende sfeer Scald is Fair - A way of Zeeuwse kunst te zien in Schiedam www'p" nl winnares WAK Realiseer uw woonwens Joosse 5 21 22 23 24 door Jeanette Vergouwen Het 106de kaarslichtcon cert was bijzonder. Het begon met een in me- moriam voor de in sep tember gestorven secretaris Balt Grasveld, die zich vanaf de oprich ting inzette voor de reeks. Zijn voorkeur voor Schumann werd ge honoreerd met de vertolking van lied 4 uit Marchenbilder, de melo die voor alt werd vertolkt door de cello. Dit bewogen moment zette de pakkende sfeer neer die tijdens het hele recital bleef hangen. Het recital was terecht uitver kocht. Twee topmusici en drie cel losonates van Ludwig van Beetho ven te zien en horen spelen, is een buitenkansje. Jan Vermeulen en France Springuel vormen sinds 2010 een kamermuziekduo. Zij ne men momenteel de 5 cellosonates van Beethoven op. De cello was tot aan het einde van de 18de eeuw vooral een basso con tinuo instrument. De eerste vol waardige sonates voor piano en cel lo zijn geschreven door Van Beet hoven, die zich niet strikt aan de vorm hield. Voorbeelden hiervan zijn de langzame introducties van de sonates 4 en 2. De musici, die speelden op een Tröndlin (Leipzig, 1835pianofor te en een Tomaso Balestrieri (Cre mona, 1752) cello met darmsnaren, begonnen met sonate 4 (1815). Het perfecte evenwicht tussen beide musici was duidelijk. De speciale samenklanken, afwisselende rit mes, soms vreemde overgangen, al- SCHIEDAM - De eerste editie van Sculptuur.nl, vanaf zondag 9 de cember in Kunstcentrum Koren beurs in Schiedam, kent een aan zienlijk Zeeuws gehalte. Aan Sculptuur.nl doen internatio naal bekende kunstenaars mee. Zij laten eigen werk zien, maar presen teren ook ieder twee jongere kun stenaars, die nog minder bekend zijn bij het grote publiek. Een van de drie topkunstenaars, naast Sjoerd Buisman en Corne lius Rogge, is Jan van Munster. Hij KLASSIEKE MUZIEK Kaarslichtconcerten Cellosonates van Beethoven. Door France Springuel (cello) en Jan Vermeulen (pianoforte). Gehoord zaterdag 17 november in de Dorpskerk in Sint Kruis les werd boeiend en ook transpa rant vertolkt. De musici vertolken alles stijlvol en laten de muziek spreken. Hun vertolking stond in dienst van de muziek. De kleine ef fecten, de subtiele nuances, ze wer den vlekkeloos gebracht, ook om dat deze musici elkaar perfect aan voelen. In het Allegro vivace, met een typisch ritme, hoorde men even de sfeer van de negende sym fonie, gewoon fascinerend. Ook de derde sonate werd met gro te bevlogenheid vertolkt. De lyriek van het lijvige begin Allegro werd mooi onderstreept en onstuimige passages werden afgewisseld met serene of nostalgische frasen. Boeiend was het contrast tussen het heftige en soms pastorale Scherzo en het zangerige emotierij- ke Adagio. In het Allegro vivace was de techniek verbluffend. Tot slot werd de tweede Sonate met een ernstig en soms zelfs smartelijk karakter vertolkt. Na een expressief Adagio volgden lyri sche thema's en ook onstuimige uitbarstingen. Het Rondo met een sterk ritme en een zweem van vro lijkheid vormde een flitsend slot. Grasveld zou genoten hebben. vindt het belangrijk talentvolle Zeeuwse kunstenaars een podium buiten de provincie te bieden en nodigde zowel Tamara Dees (1971) als Tijl Orlando (1987) uit. Dees laat zich inspireren door schepen, terwijl Frijns de relatie tussen beeld en ruimtelijkheid onder zoekt. Cornelius Rogge nodigde onder anderen Anne-Marie van Sprang uit. Zij woont en werkt in Middel burg. Van Sprang maakt ragfijne, kwetsbare vormen. maandag 19 november 2012 Scène tijdens een repetitie voor Coupure met Marlies Hamelynck en Bram Kwekkeboom. foto's Lex de Meester heb ik het terug gelezen als een nieuw stuk. Dat heeft ook te ma ken met het feit dat je zelf evolu eert en dat er in die periode veel is gebeurd: de overstroming van de Mississippi, de tsunami in Azië, aardbeving in Haïti, de ramp in Ja pan en recent nog de orkaan San- Speellijst Coupure Zierikzee, De Weverij: wo. 21 nov. (try-out); do. 22 nov. (première); vrij. 23 nov.; za. 24 nov., 20.00 uur Oostburg, Ledeltheater: vrij. 30 no vember, 20.15 uur Serooskerke, De Zandpit: za. 1 de cember, 20.00 uur Tholen, De Meulvliet: za. 8 decem ber, 20.00 uur Goes, De Mythe: wo. 12 decem ber, 20.00 uur Heinkenszand, De Stenge: vrij. 11 januari, 20.00 uur Wissenkerke, Onder de Toren: za. 12 januari, 20.00 uur Vlissingen, Arsenaaltheater: di. 15 jan.; wo. 16 jan., 20.00 uur dv. Het stuk heeft weer een nieu we betekenis gekregen. Het staat nu ook voor andere rampen. De mens mag alle scenario's op voor hand bedenken, maar de kracht van de natuur is altijd sterker." Perceval benadrukt hoe moeilijk het voor de betrokkenen is over de Terneuzen, Scheldetheater: do. 17 januari, 20.00 uur Kapelle, De Vroone: vrij. 18 janua ri, 20.00 uur Hoogerheide, Podium Kloosterhof za. 19 januari, 20.15 uur Nw.en Stjoosland, De Wegwijzer: vrij. 25 januari, 20.30 uur Axel, De Halle: za. 26 jan, 20.00 u. Middelburg, Schouwburg: vrij. 1 feb.; zat. 2 feb., 20.00 uur Amsterdam, Theater Bellevue: di. 12 feb; wo. 13 feb., 20.30 uur Den Haag, Theater a/h Spui: do. 14 feb.; vrij. 15 feb., 20.30 uur Rilland, Dorpshuis: za.16 feb,20 u. www.theaterzeelandia.nl littekens van zo'n ramp heen te ko men. „Het is niet zo eenvoudig om daar vragen over te stellen en antwoorden op te geven. Zeker niet voor die oudere generatie. Die mensen moesten na die oorlog weer een land opbouwen en za gen dat land verscheurd door die storm en die overstroming." Regisseur en dramaturg zijn het er over eens dat het drama van 60 jaar geleden nog steeds moeizaam valt uit te spreken. „In dit stuk wordt getracht tot achter de stilte van die twee mensen te reiken." Is er ook ooit iets geweest tussen die man en die vrouw? Perceval: „Zelf vind ik van wel, de voorstel ling biedt ruimte voor die veron derstelling. Als ik Bram als een soort Zeeuwse Marcello Mastroian- ni zie staan tegenover Marlies als de kleine, gedrongen versie van Romy Schneider dan denk ik dat die personages ooit misschien hun liefde hebben afgeknepen. Vooral als zij zegt: 'Gij zult niet in vreem de ogen kijken' en hij constateert: 'Wat mag er veel niet hè?' Dan denk ik: Het had gekund." i Kijk voor het laatste nieuws ook op: Foto-expositie TERNEUZEN - In instituut Toon beeld in Terneuzen wordt zaterdag om 14.00 uur de expositie Nu ge dachtegoed, straks eb en vloed van Ineke Buijsse-Fransbergen ge opend. Zij won vorig jaar de foto wedstrijd die Scoop voorafgaand aan de Week van de Amateur kunst (WAK) had uitgeschreven. Buijsse is, gecoacht door jurylid en fotograaf Anda van Riet, vervol gens aan de slag gegaan in het te ontpolderen gebied bij Perkpolder. Het resultaat, een serie van twaalf foto's, wordt nu getoond. Bij de opening van de expositie wordt tevens het thema onthuld van WAK 2013. Die wordt gehou den van 25 mei tot 2 juni. Twaalf Zeeuwse gemeenten nemen deel. Graag laten wij u de veelheid aan mogelijkheden zien met het nieuwe klassieke wonen. Realiseer nu uw woonwens. INTERIEURS Langstraat 2, 4341 EEArnemuiden WWW.|OOSSeinterieurS.nl T 0118-60 12 73 NOVEMBER - GOES - HARTJE ZEELAND Gi ote of Markt Mogdalon.ikei'k Mooi'? iTMteii.ilen,; niet alledaagse producten on creativiteit 0W K dat ïs.'.Scaldis i air. Hier tref je .regionale en landelijke exposanten. kijk voor meet info en lu?t. boeken V, \;in een workshop op www.sc3ldistm.nl. t 0$ O*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17