«eland 115 Ski-Snowboardbeurs Uittenhout presenteert roman over slavernij tube 'Geloof, hoop en liefde' past zó bij Arnemuiden VINTERSPORT ZorgSaam steekt 2,6 miljoen euro in Pharmafilter maandag 19 november 2012 -rcjHufltr- De oude gymzaal met daarvoor de omheining met de 'buuzen'. Het pand en de omheining werden in 2008 gesloopt. Filmopname voor de lipdub. foto's Ruben Oreel Deze week komen de in Ar nemuiden befaamde 'buuzen', in de vorm van een kunstwerk, weer terug op hun oude plek op de hoek Nieuwland- seweg-Clasinastraat. Vrijdag wordt 'De Buuzen' onthuld. Het kunst werk is er gekomen dankzij de in spanningen van Arnemuidenaren Mojca Kuijpers, Els Goudt, Ineke Bliek en Ko op 't Hof Kuipers ont wierp het kunstwerk, Goudt en Bliek wisten de benodigde 7.000 euro bij elkaar te halen bij spon sors en particulieren en Op 't Hof deed de technische uitvoering. Het kunstwerk is gemaakt van de ijzeren buizen die vroeger een hek vormden voor de toenmalige gym zaal op de hoek Nieuwlandse- weg-Clasinastraat. De 'buuzen' wa ren een begrip in Arnemuiden: het was een belangrijke ontmoe tingsplek waar veel mensen herin neringen aan hebben. Zo'n vier jaar geleden werd de gymzaal afge broken om plaats te maken voor de huidige supermarkt met daarbo ven appartementen. Daarmee ver dwenen ook 'de buuzen' naar een opslagplaats van de gemeente. Al snel daarna kwam de Arnemuidse Diana Schuit met het idee dat er 'iets gedaan moest worden met de buuzen, omdat daar zoveel is ge beurd'. In de zomer van vorig jaar werd Kuijpers gevraagd een ont werp te maken voor een kunst werk. Kuijpers ging praten met mensen en organisaties in Arne muiden en kwam met drie plan nen. Tijdens een wijktafel werden die voorgelegd en werd met grote meerderheid gekozen voor het ont werp 'Geloof hoop en liefde', een thema dat 'zó past bij Arnemui den', zeggen de initiatiefnemers. „Iedereen snapt dit." Constructiebedrijf Van Belzen maakte het kunstwerk, waar ook op gezeten kan worden. Het is bijna vijf meter lang, vier meter hoog en anderhalve meter diep. Behalve de oude buuzen is er een oud anker in verwerkt, geschon ken door Scheepswerf Meerman. >1: 0118-625440 MIDDELBURG - In de Burgerzaal van het Stadhuis aan de Markt in Mid delburg wordt woensdag het boek Gouden handel, een roman van Kees Uittenhout over de slavernij, gepresenteerd. Het boek gaat over Lucas Geluck, woonachtig in Mid delburg, over Shala Bachogu uit Angola en over Mijntje Hade- weyn, dochter van een suikerplan ter. Het verhaal schetst een beeld van de rollen van Nederland, Cura sao en Suriname tijdens de slaver nij. Het eerste exemplaar wordt overhandigd aan Cynthia Mc Leod, de Surinaamse schrijfster van historische romans over de sla vernij. Verder is er een optreden van de Surinaamse zangeres Deni- se Jannah en leest de Curaqaose ac trice Izaira Kersten een fragment voor uit het boek. De presentatie begint om 14.00 uur. Vanaf 15.30 uur wordt het boek verkocht bij De Drukkerij en signeert de au teur. Cynthia Mc Leod geeft 's avonds een lezing, ook in de Burgerzaal. Mc Leod schreef onder meer Hoe duur was de suiker?. Haar lezing be gint om 20.00 uur. Kaarten zijn gratis af te halen bij De Drukkerij. Zie ook www.pzcnl/zeelandgeboekt voor een voorpublicatie van 'Gouden handel'. VLISSINGEN/SOUBURG Spullen gestolen bij twee inbraken Bij een inbraak in een woning aan de Vredehoflaan in Vlissingen is een televisie gestolen. Om binnen te komen, werd een raam gefor ceerd. De diefstal is gepleegd tus sen zaterdagmiddag 16.00 uur en zondagochtend 10.30 uur. Bij een inbraak in een woning aan de Hunzestraat in Oost-Souburg zijn computerapparatuur, fotoappa ratuur en een fiets gestolen. Hier werd om binnen te komen een deur geforceerd. De inbraak is ge pleegd tussen vrijdagochtend 07.30 uur en vrijdagmiddag 15.45 uur. MIDDELBURG Auto rolt water van de Mortiere in In de wijk Mortiere in Middelburg is zaterdagmiddag een auto te wa ter geraakt. Het voertuig stond ge parkeerd bij een woning aan de Louis Armstrongstraat en rolde via een plantsoen een brede sloot in. De auto stond niet op de handrem. Er zat op dat moment niemand in de wagen. Precies twee jaar gele den (op 18 november 2010) reed op dezelfde manier en op dezelfde plek ook een auto het water in. Toen zat er een 6-jarig jongetje in. Hij kon snel worden gered door een buurtbewoner. MIDDELBURG ZVU biedt lezing over klimaatverandering Op uitnodiging van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) geeft de heer Rietveld morgenavond in Mid delburg een lezing over veranderin gen in het klimaat Daarbij gaat hij in op natuurlijke invloeden en op veranderingen die door mensen worden veroorzaakt. De lezing wordt gehouden in het gebouw van de Volkssterrenwacht aan de Herengracht. Aanvang: 19.30 uur. Kosten 8 euro. Reserveren kan bij de ZVU: 0118-634800 of zeeland@volksuniversiteit.nl. TERNEUZEN - Ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen investeert 2,6 miljoen euro in een Pharmafllter, voor het Terneuzense ziekenhuis, een systeem waarmee medisch af val op biologische wijze wordt ver werkt en afvalwater wordt gezui verd. Het ziekenhuis is het tweede in Nederland dat gebruik maakt van deze verwerkingsmethode. De eer ste installatie staat bij het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. Het Pharmafiltersysteem is erop ge richt dat ziekenhuizen helemaal zelf vervuilende stoffen zoals medi cijnen, hormoonbevattende stof fen (urine, bloed) en röntgencon- trastvloeistof uit hun afvalwater kunnen filteren door middel van een bioreactor gevuld met bacterie houdend slib. De vaste afvalmate- rie uit het ziekenhuis wegwerp- po's, -dienbladen, -injectienaalden en etensresten worden gestort in vermalers die op elke afdeling ge plaatst worden. De vermalen brij komt in een vergister terecht en wordt hierdoor de hoeveelheid af val tot tien procent gereduceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15