maakt de experts niet vrolijker 17 november 2012 deOndernemer Partijen'hebben kansen laten lig- I; gen, vindt een aantal experts. Het j wordt bijvoorbeeld voor starters op de woningmarkt nog moeilijker om een huis te kopen en dat soort dingen doen de sector bouw geen goed. Koopkrachtvermindering is ook al niet zo'n pluspuntje op de beoordelingslijst van het nieuwe ka^- binet. Mensen gaan sparen en min der uitgeven, onnatuurlijk gedrag voor een goede economie, vindt Dick ten Voorde (Impuls). Maar de i kommer en kwel heeft ook een keerzijde. In Zeeuws- Vlaanderen i staan er mooie dingen te gebeuren, constateert Jon Sletten van Yara. Ben de Reu Gedeputeerde Wat betekent het nieuwe Re geerakkoord voor de regio? Ik ben daar over het geheel geno men niet ontevreden over. In de eerste plaats stemt het tot tevre denheid dat ook het Rijk regio naal economisch beleid tot de kerntaken rekent. Met die geza menlijke keuze heb je iets om sa men aan te werken. Het Kabinet wil dat de succesvolle samenwer king tussen bedrijfsleven, weten schappelijke instellingen, regio's en overheid, in het kader van het Topsectorenbeleid wordt voort gezet. Daar ben ik blij mee, want op deze manier krijg je continuï teit van beleid. Er komt meer geld vrij (110 miljoen euro) voor generieke subsidies. Hierin zie ik mogelijkhedén voor de regio om met goede projecten meer Rijks- geld los te maken. Ook kan dit Rijksgeld een belangrijke spring plank zijn om meer EU-midde- len naar de regio te halen. Zo wordt de multiplier voor Prijk en Regio aanzienlijk groter. Ook de verruiming van de mogelijk heden om via het Innovatiefonds MKB meer geld in te zetten vöor het kennisintensieve MKB is een goede zaak. Minder geluk kig ben ik met de keuze van het Kabinet om prioriteit te geven aan de gebieden rond de main- ports, brainports en greenports. Dick ten Voorde Impuls Zeeland Het was een roerige start van het nieuwe kabinet, waarbij het posi tieve gevoel en hoop wat ont stond doof de snelle formatie, heel snel weer omsloeg. Vooral de negatieve effecten van alle maatregelen van het nieuwe rege ringsbeleid voor de modale en hogere inkomens, zullen zeker geen impuls geven aan de beste dingspatronen van deze inko mensgroepen. Daar waar er fra giel herstel is in de exporterende sectoren, zullen de kabinetsmaat regelen negatief uit te pakken voor de cruciale binnenlandse consumptie. Negatief, niet alleen omdat er voor grote groepen reëel minder te besteden valt de komende jaren, maar ook omdat grote groepen consumenten de vinger nog steviger op de knip zal gaan houden door alle onze kerheden. Deze onzekerheden worden versterkt doordat werk nemers a. makkelijker op straat komen te staan en b. vervolgens binnen een jaar op bijstandsni veau zitten door de versoberin gen van de WW. En dat in een arbeidsmarkt waar voor 40-plus- sers het nog buitengewoon lastig is weer aan de bak te komen. Spa ren is in dergelijke situatie een na tuurlijk reactie, hetgeen slecht voor de binnenlandse consump tie en dus voor veel onderne mers. Léon de Lobel DTZ Zadelhoff Guust Verpaalen Phidelity Waar visie ontbreekt, neemt de boekhouder het over". Dit is van toepassing op de ontstane situatie omtrent het regeerakkoord. Na een spelletje Pim- Pam-Pet heb ben de heren een boekhoudver- haal weggezet waar nauwelijks enige samenhang in is te ontdek ken. Nu zullen de reparatiewerk zaamheden wel wëer beginnen. Maar het is net als met een huis. Als de fundering niet goed is kun je blijven repareren, maar het blijft scheefzakken. Einstein zei eens datje problemen niet kunt oplossen met dezelfde denkwijze als waarmee we ze veroorzaakt hebben. Op veel terreinen zijn we vastgelopen en worden we. geconfronteerd met grote proble men. Alleen door een samenhan gend geheel vaii slim doordachte riiaatregelcn kunnen er doorbra ken gemaakt worden. Dit vraagt visie en durf. Pim-Pam-Pet en overmoed is van een ander ni veau. Als een kernfysicus (Samson) en een geschiedenisle raar (Rutte) zich als boekhouders proberen uit de crisis te werken dan wachten ons nog moeilijke tijden. Laten we hopen dat men alsnog tot andere inzichten komt. Ik heb mijn hoop daarom gevestigd op de motor van de economie, het MKB. Peter Swinkels BZW De hooggespannen, verwachtin gen of een nieuw kabinet ons duidelijkheid en rust zou gaan brengen zijn helaas niet waarge maakt. In plaats van rust is er een hoop ophef over inkomensafhan kelijke zorgpremies en het inper ken van de hypotheek renteaftrek. Een gemiste kans van Rutte II, en dat is erg jam mer. De motor van onze econo mie moet weer gaan draaien maar met de besluiteloosheid in Den Haag blijven we'op halve kracht doorgaan en daar is nie mand bij gebaat. Zolang er on duidelijkheid is blijven mensen voorzichtig en zullen de consu mentenbestedingen blijven da len. Mijn directe graadmeter hoe het met onze economie is gesteld is mijn dagelijkse bezigheid 'be- dtijfs-huisvesting'. En als het eco nomisch klimaat daarvan afmoet hangen ben ik niet positief ge stemd. In alle sectoren, kantoorruimte/retail/bedrijfsrui mte/beleggingen, gaat het moei zaam. De vraag is beperkt en de doorlooptijden eindeloos. Logis tiek blijft zich voor ons positief onderscheiden en dat geeft de burger moed. Het is zaak dat We mét z'n allen weer gaan onderne men en dat banken ons daarvoor de ruimte geven. Het nieuwe kabinet heeft stevige ingrepen aangekondigd in langs lepende dossiers als de woning markt, arbeidsmarkt en bestuurlij ke herindeling. Taboes zijn door broken en de overheids-financi- ën worden op orde gebracht. Dit getuigt van ambitie en geeft on dernemers het vertrouwen dat er met dit kabinet gewerkt kan wor den aan een stevige visie op de economische toekomst. Deze ze kerheid kan leiden tot het nood zakelijk herstel van het consu mentenvertrouwen en de wel vaart. Toch laat het kabinet die gouden kans nu schieten met de drastische bezuinigingsmaatrege len, ook al is de inkomensafhan kelijke zorgpremie al van de baan. Dë wijze waarop - en de mate waarin dit gebeurt is zeer schadelijk voor het consumenten vertrouwen en doét afbreuk aan de ingezette koen. Gezinnen met een boven modaal inkomen - de dragers van onze economie - gaan er met deze doorgeslagen nivellering honderden euro's per maand op achteruit. Zij zullen de hand op de knip houden en dat is niet best voor de econo mie. Ik hoop dat het kabinet snel meer maatregelen neemt om de koopkracht te verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99