Moderne kunst tussen de pintxos i9 renen San Sebastian was een eeuw geleden al een mondaine badplaats aan de Atlantische kust in Noord-Spanje. Bilbao heeft zich van industrieel hart van de regio ontwikkeld tot nieuw centrum voor cultuur en design. Jan de Hoon combineerde de steden voor een weekeindje weg. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 november 2012 Vroeg in de ochtend wandelen mensen langs de vloedlijn van het strand in San Sebastian in Spaans Baskenland. De parasols op het strand zijn nog ingeklapt, de ligstoelen op het strand staan er verlaten bij. Maar de zon schijnt al aangenaam. Kin deren verzamelen zich voor een dag ver maak, er wordt zwemles gegeven in een bad op het strand. Op de paseo langs het strand is het druk met joggers en Spanjaarden op weg naar hun werk. Deze baai, met de prachtige naam La Concha, ligt midden in de stad en grenst aan het oude centrum. San Sebastian, ook bekend onder de naam Donostia, is gelegen tussen de heuvels Ur- gull en Igueldo. In 45 minuten wandel je naar de top van Monte Igueldo. Wil je sneller? Dat kan. Met een ouderwets trammetje (funicular) ben je er in 5 minuten. Langzaam stijg je boven de stad uit en zie je de baai in volle glorie. Een maal boven kun je een oude vuurtoren uit 1778 beklimmen en plezier maken in een honderd jaar oud pretparkje. Kijkend naar het spectaculaire uitzicht van af Monte Igueldo begrijp je waarom de naam La Concha is gekozen voor de baai. Die heeft namelijk dezelfde vorm als een ja kobsschelp en het Spaanse woord daarvoor is concha. In het midden van de baai ligt het eiland Santa Clara. De wijken Parte vieja en Gros zijn de plek ken in San Sebastian waar je moet zijn als je San Sebastian is met ruim 186.000 inwoners de derde grote stad in Baskenland. De stad staat bekend om gastronomische topkwa liteit en festivals, zoals het Internationaal Filmfestival dat sinds 1953 ieder jaar gehouden wordt in september. We verbleven er in Hotel Astoria7 (www.astoria7hotel.com). Bilbao is de grootste stad van Baskenland met ruim 350.000 inwoners. We logeerden er in Hotel Miro (www.mirohotelbilbao.com), op enkele minu ten wandelen van het Guggenheim Museum (www.guggen- heim.org/bilbao). Vueling vliegt dagelijks op Bilbao vanuit Am sterdam. Vanaf het vliegveld kun je met de bus naar San Sebastian en naar het centrum van Bilbao. De busrit van Bilbao naar San Se bastian duurt 75 minuten. De toeristeninformatie heeft rondwan delingen door beide steden. Zie ook www.sansebastianturis- mo.com en www2.bilbao.net/bilbaoturismo. een hapje wilt eten. Er is een verscheiden heid aan bars en restaurants voor een uitge breide maaltijd of een snelle hap. In de meeste cafés staan de tapas klaar om te pak ken. 's Avonds is het gezellig druk, want de Bask wandelt hier graag rond en bezoekt zijn favoriete café voor een drankje en een hapje. Ook voor hoogstaand culinair genot ben je in San Sebastian op de juiste plek. De stad heeft namelijk de hoogste concen tratie restaurants met Michelinsterren ter wereld. Maar liefst zestien sterren hebben de chefs er verzameld. Ook 100 kilometer verderop in Bilbao gaat het er smakelijk aan toe. Jong en oud ont moeten elkaar in een van de vele cafés voor een pintxo (spreek uit pintsjo) en een glas txakoli (lokale wijn). De pintxo is deel van de Baskische cultuur. Het is een klein ge recht, dat lijkt op tapas, maar altijd geser veerd wordt met een prikker erin. Voor de Basken zijn pintxos meer dan eten, zoals wijn meer is dan drinken. „Zonder eten en drinken, hoe zouden we dan met elkaar pra ten, hoe zouden we de ander dan kunnen ontmoeten?", meent gids Mariano Junquer. De meeste cafés en restaurants vind je in de oude stad (de wijk Casco viejo). Dit deel van Bilbao bestaat uit zeven straten en was ommuurd, met in het midden het Plaza nue- va. Sinds 1851 zijn alle pleinen in Spanje ge bouwd naar dit voorbeeld. Op zondag is het hier druk en wordt er volop gehandeld in munten en postzegels. Bilbao is van oudsher een industriestad die niet veel toeristen trok. De stad was ver vuild en er heerste een hoge werkloosheid door een crisis in de ijzermijnen. De komst van het Guggenheimmuseum betekende een grote verandering voor de stad. Eind ja ren tachtig wilde de Guggenheimstichting, die al beroemde musea had in New York en Venetië, een tweede vestiging openen in Eu ropa. Barcelona was de favoriete plek, maar was te druk met de voorbereiding op de Olympische Spelen in 1992. Bilbao werd uit verkoren. De Amerikaanse architect Frank Gehry ontwierp een gebouw van internatio nale allure. Het betekende het begin van het huidige moderne centrum van Bilbao. Het museum bleek een magische aantrekkings kracht te hebben op nieuwe technologie en design. Het gebied langs de rivier Ibaizabal bruist nu met activiteiten en gebouwen ont worpen door wereldberoemde architecten. Een van de beste representanten van de ont wikkeling van Bilbao is het Alhondiga. Deze voormalige opslagplaats voor wijn, likeur en sterke drank werd begin 1900 gebouwd. Een aantal jaren geleden werd het onder han den genomen door Philippe Starck. De faca de bleef overeind en in het pand werden 3 vierkante gebouwen geplaatst, rustend op 43 pilaren. Je vindt er een zwembad, een bi bliotheek, een bioscoop, restaurants, een gym en er worden concerten gegeven. Ga je terug naar de oude stad, met de tram of te voet, dan verwijst alles wat je tegen komt naar de positie die Bilbao door de eeu wen heen innam. In de douanegebouwen die de handel reguleerden, zit nu een restau rant. Het treinstation aan de haven dat ge bouwd werd om steenkool aan te voeren voor de mijnen herinnert aan de rijke histo rie. Volg de rivier en je gaat terug in de tijd. - Reageren? - reizen@wegener.nl foto Miquel Gonzalez/HH FRANKRIJK Bilbao* •SanScbastian BASKENLAND Madrid SPANJE Uitzicht vanaf Monte Igueldo over de baai La Concha in San Sebastian.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75