bij de oosterburen PALEIS Vier feest met ons! m reizen@wegener.nl is reizen EmÈ 024-3650360 Zaterdag 17 november 2012 Het is doodstil. De he mel is bezaaid met ster ren. Boven de duistere bosrand schittert iets roods aan het firma ment. Een rode dwergster? Mor gen maar even vragen aan Kenny Kenner. Eigenaren van biohotels weten zoiets ongetwijfeld. Niets beweegt en de generatoren zwijgen. Die ondingen die de ho telgasten een aangenaam binnen klimaat bezorgen, maar mensen die gevoelig zijn voor laagfrequen- te bromgeluiden mateloos irrite ren. Dat heb je in een C02-neu- traal hotel, denk ik tevreden en zoek opnieuw naar de rode dwerg. De ster komt steeds dichterbij en knippert vriendelijk in het voorbij gaan. Een doodnormaal vliegtuig, ontdek ik teleurgesteld. Ecotoerisme is in opmars. Groen reizen is in en heeft weinig last meer van een geitenwollensokken- imago. Toch zijn er in het CO2- neutraal functionerende hotel Ken ners Landlust in Göhrde op de Lu- nenburgerheide nog sporen van het alternatieve tijdperk zichtbaar. De gasten zetten hun eigen thee en halen zelf het biologische pils uit de koelkast. Met streepjes op een bonnetje houden ze bij hoe veel ze hebben gedronken. De uitbaters merken de toegeno men belangstelling voor ecoreizen. „In het begin vonden ze ons maf kezen. Nu zijn we een trend", lacht Barbara Kenner goedmoedig. „Als die plannen voor de opslag van atoomafval in Gorleben er nooit waren geweest, was dit hotel er vermoedelijk ook nooit geko men." Barbara en Kenny Kenner hebben zich in de afgelopen decen nia met hand en tand verzet tegen de atoomafvalplannen. „Het was voor ons de uitdaging om te laten zien dat het ook anders kan", legt de gewezen actievoerster uit. „Daarom zie je ook in deze regio zoveel toepassingen van duurzame energie en milieubewust onderne men. Wij hebben in de regio de enige pomp in Duitsland voor bio gas, waar onze leenauto op rijdt." De milieuvriendelijke auto is een extra service voor de gasten die ook de wijdere omgeving van het plaatsje Göhrde willen ontdekken. Zoals Hamburg, Bremen, of Lübeck: hanzesteden met een in drukwekkende geschiedenis. Maar dichterbij lokken bos, hei en het Milieubewust leven houdt niet op als je op vakantie gaat. Arnoud Cornelissen ging in Duitsland 'groen' op reis. Bewust leven en luxe gaan prima samen, merkte hij. ^Lübeck •Hamburg *•-. Göhrde Stolbarg DUITSLAND Berlijn oerrivierlandschap van de Elbe. Wandelpaden slingeren door het glooiende landschap van de Noord-Duitse laagvlakte. Aan beide zijden van de voormali ge 'Duitse binnengrens' zoals het IJzeren Gordijn eufemistisch werd genoemd, heeft de natuur zich on gehinderd kunnen ontwikkelen. De diversiteit aan planten, strui ken en bomen is explosief toegeno men. Dankzij het warme voorjaar en de natte zomer is het bos be zaaid met paddenstoelen. Grote roofdieren herontdekken dit ge bied nu ook. „De kans dat je ze overdag ziet, is minimaal", zegt Kenny Kenner. „Daarvoor moet je 's nachts het bos in met een gids." Overdag kun je zoeken naar spo ren van wilde katten, lynxen, vos sen of zelfs wolven. Spoorzoeken, kijken naar boomgroepen die op eeuwenoude stelsels wortelen, snoepen van bosvruchten en leren over medicinale kruiden. Dat is ecotoerisme ten top. Het educatieve element vind je ook in het luxueuze hotel Schin- delbruch. Het in een bosgebied ge legen resort ligt vlakbij Stolberg, het stadje waar Juliana, de moeder van Willem van Oranje werd gebo ren. Het hotel is van alle gemak ken voorzien en gecertificeerd C02-neutraal. 's Avonds trek ik met de boswachter het woud in om naar burlende herten te luiste ren. Met de nachtkijker tuur ik naar de bosrand. Wolkenflarden schieten langs de maan. Het weide veld licht wit op in de kijker. In de verte zie ik zwarte vlekken. Strui ken lijken het. Maar ze bewegen. Een laag gebrul klinkt op. Van ver derop komt antwoord. Elders weerklinken brulgeluiden van an dere herten, echoënd in het woud. Dit is natuur van alle tijden! Om dat zo te houden, moet de mens wat doen. Of eerder iets nalaten. Toch zijn er kanttekeningen te ma ken bij het ecotoerisme. „Elke vorm van reizen voor je plezier is milieuonvriendelijk", zegt prof. dr. Rupert Holzapfel van de Hoge school Bremen. „Hoe meer je reist, hoe meer je uitstoot. Vaak is dat ecotoerisme alleen maar een uithangbord. Wat is er eco aan het besneeuwen van skihellingen, ook al gebeurt dat COz-neutraal En hoe eco is een toerist als hij zich wel druk maakt over zijn CO2- voetafdruk, maar ook zijn sigaret tenpeuken in de natuur uittrapt?" Anderzijds gaat het om een be wustzijnsverandering. „Mensen moeten hun verantwoordelijkheid nemen. Dus bewust kiezen voor mogelijkheden waarmee het mi lieu het minst wordt belast." Het is lekker om met een onbe zwaard gemoed te genieten van het zwembad en het saunadorp in hotel Schindelbruch, omdat de warmwatervoorziening en de stroom dankzij warmtewisselaars en zonnepanelen wordt opgewekt. En bij Kenners Landlust wordt de C02-uitstoot gecompenseerd met de aanplant van bomen in Pana ma. Maar het is maar de vraag in hoeverre er op die manier sprake is van moderne aflaten, van het af kopen van je schuldgevoel. gj> Reageren? reizen@wegener.nl entree €8,50 kinderen Lange Voorhout 74, Den Hac Hét familiemuseum in het winterpaleis van Koningin Emma in Den Haag waar je je verbaast over de kunst van M.C. Escher: Perspectief wordt een belevenis! Lever deze bon in sl en ontvang €2.50 korting gUdig t/m 2 maart 2013 www.escl têri.pj>etpnl(?is,nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71